Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

  10:36aktualizováno  10:36
Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře zachytila v úterý ráno fotopast u Vysokého Pole. Podle odborníků není důvod k panice.

Medvědice řádila na podzim minulého roku na Vsetínsku. | foto: Stanislav Houšť

Medvěda přilákalo krmeliště pro divočáky na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole. V sobotu dopoledne ho tam tváří v tvář potkal myslivec Stanislav Houšť.

„Byl to obrovský zážitek, ale v tu chvíli jsem byl zděšený. Okamžik jsme na sebe hleděli a pak se zvíře v klidu otočilo a zašlo do lesa,“ popsal Houšť.

„Kdyby chtěl zaútočit, nestihl bych utéct ani vylézt nahoru na posed. Ale byl plachý a necítil se ohrožený,“ doplnil.

To už se medvěd po Valašsku toulal několik dnů, poprvé ho lidé viděli ve středu v údolí Vranča v Novém Hrozenkově. O den později ho vyfotili za hromadou dřeva v blízkosti mateřské školky a pod hotelem Permoník ve Vranči.

17.září 2018 v 14:29, příspěvek archivován: 18.září 2018 v 10:07

VIDEO: Video Facebook Jaroslav Kralik 17. 9. 2018 14:29

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Medved Andrej video 2.Sber trnek v plnem proudu

„Volal mi člověk z obce, že viděl medvěda, abychom vyhlásili varování, a vzápětí volala i policie,“ reagoval místostarosta Nového Hrozenkova Pavel Jochec.

Odtud zvíře putovalo přes Lužnou směrem k Pulčínským skalám, vidět se nechalo u Popelišových pasek mezi Lužnou a Lidečkem. Potom přešlo koleje a mířilo směrem na Pozděchov.

Fotogalerie

V sobotu dopoledne dorazil medvěd k Vysokému Poli a v pondělí ráno jej lidé viděli u silnice mezi obcemi Doubravy a Hřivínův Újezd.

„Už dříve se podobnou trasou vydali medvědi, ale i jiné velké šelmy. Šli z pohraničních lesů Javorníků do Vizovických vrchů a Bílých Karpat. Dá se předpokládat, že i tento medvěd se vrátí hlouběji do lesa a zmizí nám z očí,“ řekl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí.

To ale platí, pokud zvíře svou pouť přežije. Ohrožují je pytláci, ale především doprava.

Jde po ovoci, zničil i včelí úl

Podle velikosti jde odhadem o 130 kilogramů vážící zvíře, což odpovídá stáří kolem tří let. To je doba, kdy se mladí medvědi odpoutávají od matky a vydávají se hledat vlastní teritoria.

Do zastavěné oblasti ho pravděpodobně přilákalo zrající ovoce a ve Vranči zničil včelí úl. Zároveň ho ale z lesa ženou lidé.

17.září 2018 v 07:00, příspěvek archivován: 18.září 2018 v 10:07

VIDEO: Video Facebook Jaroslav Kralik 17. 9. 2018 7:00

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Mezi Hrivonovym ujezdem a doubravama se pohybuje medved.toceno dnes rano.pozor hribari

„Začaly růst hřiby a lesy jsou neustále plné lidí. K tomu přičtěte cyklisty, turisty, běžce. Medvěd putuje, hledá potravu, ale taky nemá nikde klid. Zřejmě proto opustil zalesněné území,“ zmínil František Šulgan z chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Důvod k panice nevidí, podobně jako další odborníci.

„Medvěd se v Javorníkách pohybuje běžně, přechází ze slovenské strany k nám a zase zpátky. V posledních třech letech máme i důkazy o tom, že tady zimuje,“ uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

Většinu roku o něm ale lidé nevědí, občas najdou odborníci stopy či ho zachytí fotopast. Jestli jde právě o medvěda, který zde tráví zimu, jasné není. Ani to, zda se krajem netoulají zvířata dvě. Oznámení z jednotlivých míst se totiž lišila v odhadu velikosti zvířete.

„Nemáme DNA vzorky, které bychom mohli porovnat. Takže můžeme vycházet jen z toho, zda se neobjeví dvě zvířata na různých místech. Přikláníme se ale spíš k tomu, že jde o jedno zvíře, které migruje krajem,“ dodal Bojda.

V úterý ráno medvěda opět zachytila fotopast u Vysokého Pole.

„Nedá se to jednoznačně posoudit, zda je to jeden a ten samý. Je ale kupodivu, že by přišel druhý na to samé místo. Osobně si myslím, že se potuluje ten jeden a je stále v pohybu, protože nemá klid z důvodu velkého pohybu lidí v lese,“ poznamenal myslivec Houšť.

Fotopast zachytila medvěda na Valašsku také před třemi lety (viz též Na Valašsku se pohybuje mladý medvěd. Netřeba se bát, uklidňují myslivci).

Medvěda už dvakrát zachytla fotopast u Vysokého Pole (červená značka), vidět byl i mezi Lužnou a Lidečkem (modrá značka), u Pozděchova (šedá) a mezi obcemi Doubravy a Hřivínův Újezd (zelená).

Medvěda už dvakrát zachytla fotopast u Vysokého Pole (červená značka), vidět byl i mezi Lužnou a Lidečkem (modrá značka), u Pozděchova (šedá) a mezi obcemi Doubravy a Hřivínův Újezd (zelená).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Batole zůstalo na nástupišti ve Zlíně, matku se sourozencem vlak odvezl

Ani ne tříletá holčička zůstala sama na nástupišti ve Zlíně, maminka s mladším...

Téměř tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlakové zastávky ve Zlíně-Prštném. Matka s holčičkou nejprve...

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Slavia - Slovácko 3:0, před Interem snadná výhra, trefil se i Provod

Slávisté Josef Hušbauer a Vladimír Coufal se radují z gólu v utkání proti...

Slávističtí fotbalisté po reprezentační přestávce hravě zvládli duel devátého ligového kola se Slováckem, před domácím...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Další z rubriky

Záchrana pro zapomnětlivé žáky. V automatu koupí sešit, tužku i úhloměr

Stačila malá úprava a automat na cukrovinky vydává školní potřeby.

Vysloužilý automat na sladkosti repasovali, zbavili chladicí jednotky a pohráli si s výdejním systémem. Spirály, které...

Lidem ve Zlínském kraji se žije stále lépe, tvrdí výzkum

Ilustrační snímek

V celorepublikovém srovnání se kvalita života za poslední rok nejvíce zlepšila ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů...

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Nebojte se být první a nejlepší, radil by Baťa dnešním podnikatelům

Baťova síla byla v tom, že každý svůj záměr dokázal lidem přesvědčivě...

Před 125 lety vznikla ve Zlíně firma, která je stále historicky nejproslulejší a nejúspěšnější českou společností. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz