Zakázky v kraji nejlépe zadává Meziříčí, i další města dopadla dobře

  8:14aktualizováno  8:14
Čtyři z pěti největších měst ve Zlínském kraji umí správně zadávat veřejné zakázky. Nejlépe si vede Valašské Meziříčí. Jeho tendry jsou správně připravené, uchází se o ně dostatek firem a veřejnost má odpovídající informace. Nejhorší hodnocení v kraji dostala Kroměříž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tým ekonomů z Univerzity Karlovy přidělil Valašskému Meziříčí 78 procent, čímž se dostalo na 10. příčku v celorepublikovém hodnocení měst nad 20 tisíc obyvatel. Průměr je přitom o šest procent nižší. Od posledního hodnocení si navíc Meziříčí polepšilo o čtyři místa.

„Je to pro nás dobrá vizitka,“ okomentoval úspěch Meziříčí starosta města Robert Stržínek.

Stručné shrnutí výsledku zní: Dobrý zadavatel. Informace o zakázkách jsou kvalitní. Nevyhrává je jen úzký okruh firem. Město se v letech 2015–2017 ani jednou nedostalo do hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a skvělý výsledek, nad 90 procent, udělalo i v dalších dvou z celkem devíti parametrů.

Město obsáhle informuje o veřejných zakázkách a také jich naprostou většinu soutěží. Naopak nejméně, na 55 procent, naplnilo kritérium počtu nabídek. Třeba u zakázky na zateplení penzionu pro seniory v ulici Tolstého, která včetně výměny oken vyšla na 15,7 milionu korun, se sešly jen dvě nabídky. V průměru však u takového projektu bývají čtyři firmy.

S tím se ale potýkají i další města v kraji a jejich vedení se shoduje, že problém je na trhu práce. „Zakázek je mnoho a firmy nemají pracovníky. Výsledkem je, že se na některé zakázky nepřihlásí vůbec nikdo, nebo je nabídnutá cena o desítky procent vyšší, než by měla být,“ vysvětlil náměstek primátora Zlína Bedřich Landsfeld.

Kroměříž a Hradiště soutěží každou zakázku

Krajský Zlín skončil společně s Uherským Hradištěm a Vsetínem v celorepublikovém žebříčku na 19. místě. I tato města jsou stále ještě nad celostátním průměrem.

Zlín za Meziříčím zaostává především kvůli výtkám od ÚOHS, které mířily na čtyři zakázky. Úřad městu vytkl například to, že v jednom případě nesprávně vyloučilo uchazeče kvůli technickým předpokladům, v jiném případě pak došlo k chybě, když zaměnili cenu bez daně a celkovou částku. Výborně hodnocené je ale konzistentní jednání města, tedy fakt, že zakázky jen výjimečně ruší nebo mění jejich zadání.

A třeba Vsetín ÚOHS vůbec neřešil, navíc město ani jedinou zakázku neměnilo či nerušilo. Na druhou stranu ale soutěží méně zakázek než jinde. Kritérium tak splňuje jen na 44 procent.

Z dalších výsledků vyplývá, že Kroměříž, stejně jako Uherské Hradiště, soutěží každou zakázku, ostatní města v kraji ne. A ÚOHS ji ve sledovaném období také neprošetřoval. Výsledek nad 90 procenty má radnice i ve zveřejňování dat a za to, že nemění zadání soutěží. Ostatně v dílčím hodnocení toho, jak jsou zakázky připravené, je město třetí nejlepší v Česku. Na první místo se dostal Vsetín.

Celkový výsledek však Kroměříži shazuje počet nabídek, které se u jednotlivých zakázek sejdou. Experti upozornili, že velká část prostředků jde jen úzkému okruhu firem. A vázne i kvalita dat v Profilu. To je databáze pro zveřejňování údajů o zakázkách, která je podrobnější než už zmíněný Věstník.

„Se zájmem firem je to složité. Třeba soutěž na vybavení dětských hřišť jsme vypisovali natřikrát, protože se nepřihlásil nikdo,“ reagoval místostarosta města Marek Šindler.

V hodnocení hraje roli devět ukazatelů, jež jsou u veřejných zakázek podstatné a vypočítává se z nich průměr. Výsledek ovlivňuje velikost města, protože velké město znamená více zakázek a tedy i větší pravděpodobnost chyby.

„Z výsledku však zájemci velmi snadno vyčtou, v čem se městu daří hůř než ostatním. Korupci ale tímto způsobem spočítat nelze,“ uvedl spoluautor projektu Jiří Skuhrovec. Je jedním ze sedmi ekonomů a programátorů ze spolku Econlab při Univerzitě Karlově, kteří zadávání veřejných zakázek hodnotili.

„Veřejnost to nemá možnost detailně sledovat, proto to děláme za ni. A ačkoli zde rezonuje přesvědčení, že se všude krade a plýtvá, musíme konstatovat, že ve spoustě měst to tak není,“ poznamenal Skuhrovec.

„Chceme dát občanovi hrubý obrázek, jak si radnice v uplynulém volebním období vedla. Zda zakázky nezadávala z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz velmi podstatné otázky,“ vysvětlil Skuhrovec.

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Csaplár po těsné prohře se Slavií: Lze dostat jiné góly, ale takový ne

Zlínský trenér Josef Csaplár během utkání se Slavií

Cítil, že z bitvy proti mistrovské Slavii si jeho výběr zasloužil vytěžit aspoň bod. Výkon jeho mužstva ocenil i trenér...

Trpišovský prolomil zlínskou kletbu. Už mi zbývá jen Jihlava a druhá Letná

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský během utkání  ve Zlíně.

Trenér slávistických fotbalistů Jindřich Trpišovský konečně oslavil prvoligové vítězství na stadionu ve Zlíně. Naposled...

Další z rubriky

Půltunové pánve dosloužily, skláři je vynášeli v teplotě 1200 stupňů

Výměna rozžhavených pecí na tavení skla ve sklárnách ve Strání-Květná.

Zkušenosti nabrané během mnoha let, soustředění a důvěra v toho, kdo stojí vedle. Skláři v Květné na Uherskohradišťsku...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz