Je to historicky první okamžik pro celou republiku. Myslivci v Březolupech střílejí bobry evropské. Tedy zvířata, která patří mezi silně ohrožené druhy a chrání je české, evropské i mezinárodní zákony.
"Po sto šedesáti letech je to vůbec první oficiálně ulovený bobr," zdůraznil březolupský myslivec Václav Flíbor. Právě on byl jejich první lovec.
Myslivci v malé obci totiž jako první a zatím jediní v zemi dostali povolení k lovu. Zastřelili tam dosud tři zvířata ze zhruba desetičlenné rodiny. Jiné řešení totiž neexistuje.
Výjimečné povolení už v dubnu vydali krajští úředníci. A souhlasí s ním i odborníci.
"Takový postup používáme vůbec poprvé," přiznal přírodovědec z olomoucké univerzity a odborník na bobry evropské Vlastimil Kostkan. "Ale je to extrémní situace," zdůraznil.
Přelomová výjimka však zřejmě nebude na území republiky poslední. "Budeme se s tím muset smířit," naznačil v rozhovoru pro MF DNES ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.
Bojí se povodní
Bobří rodina žije v rybníku za Březolupy už několik let a systematicky ničí hráz. Hloubí si nory mezi rybníkem a přilehlým obtočným kanálem, který má vodu odvádět mimo rybník.
Ochranář: Přemnožení bobra je chyba člověkaV celé republice žije kolem tří tisíc bobrů evropských, kteří na řekách dělají milionové škody. Podle ředitele kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petra Stýbla za to však může člověk. Jak to myslíte? Takže souhlasíte s tím, jak se bobra zbavují v Březolupech? Proč? V tomto případě se nepodařilo najít místo, kam by se bobří rodina přestěhovala. Existuje takové? |
A obec se bojí, že se situace může při deštích zhoršit. "Hrozí, že se kus hráze utrhne, potok vodu nezachytí a způsobí to záplavy v obci," nastínil možný scénář starosta obce Petr Kukla.
Přírodovědec Kostkan, který situaci v Březolupech sleduje několik let, souhlasí. Zároveň upozorňuje, že jde o mimořádný případ, který se nedá srovnávat třeba s bobřím ničením hrází na řece Moravě.
"Kdybychom se na Moravě chtěli tímto způsobem zbavit bobrů, nic by se nezměnilo. Nastěhovala by se hned jiná rodina. V Březolupech tak rychlý návrat nehrozí," vysvětlil odborník.
K tomu, aby z obce bobři zmizeli, se přírodovědec stále snaží použít i nenásilné řešení. Problém ovšem je, že o bobry nikdo nestojí, protože zvlášť na Moravě jsou přemnožení. Proto je i v případě odchycení do klecí čeká veterinární utracení.
Jenže ani odchyt se moc nedaří. "Nechtěli jsme je zabíjet, ale do klecí se jim nechce," oznámil Kostkan.
Po prvních výstřelech už jsou ostražitější
Proto se snaží sehnat návnadu, která by bobra víc lákala a přiměla ho vlézt do klece. Tou návnadou je bobří pižmo. Musí však patřit jiné skupině. Stejný postup použili odborníci v Rakousku a byl úspěšný.
Přírodovědec ani myslivci ovšem už nemají na odchyt moc času. Lov je povolený jen do konce listopadu. Pak už se střílet nesmí.
"A je to čím dál těžší," upozornil Flíbor. Sám odlovil třináctikilogramového bobra jako první. A lov nebyl nijak složitý.
"Nikdo na ně dlouhé roky neútočil, běžně se ukazovali rybářům, takže byli důvěřiví a neopatrní," vysvětlil zkušený myslivec.
Po pár střelách však bobři zjistili, že by měli být opatrnější. A další lovci už se musí snažit víc. Obec chce totiž rybník opravit co možná nejdříve.