Student třetího ročníku Fakulty aplikované informatiky na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) Michal Vojdán z Trenčína už zkusil bydlení na kolejích, v soukromí a teď má za sebou i prvních pár nocí na nově opravených vysokoškolských kolejích v ulici Štefánikova v centru Zlína. A je spokojený.
„Je to nad mé očekávání. Cena je adekvátní vzhledem k vybavení i možnostem, které tu máme. Můžeme si připlatit snídaně a osobně vnímám jako velké plus fitness centrum, které je v budově,“ popsal. „Už jsem bydlel na jiných kolejích a ve dvou bytech, ale toto je rozumnější řešení než se pořád stěhovat,“ poznamenal Vojdán.
Rekonstrukce kolejí označovaných jako budova U7 trvala rok a půl a vyšla na 124 milionů korun. Padesát let stará budova se změnila k nepoznání.
„Studenti sem na prohlídku přijížděli i s rodiči a často nevěřili, že jsou to opravdu koleje, a ne hotel,“ upozornil Michal Navrátil, ředitel Kolejí a menz UTB. „Místa přidělujeme podle dojezdové vzdálenosti, aby se nejdříve dostalo na ty, kteří to nejvíce potřebují,“ dodal.
V rekonstruované budově mají studenti k dispozici 90 pokojů se 165 lůžky, pět pokojů je bezbariérových. Ubytování je koncipované do jednotek vždy se dvěma dvoulůžkovými pokoji, z nichž každý má vlastní koupelnu a toaletu a průchozí společnou kuchyni.
To je zásadní rozdíl oproti minulosti, kdy připadalo jedno sociální zařízení na celé patro. Pokoje také byly dispozičně nevhodné, vnitřní vybavení po desítkách let opotřebené a technologické zařízení za hranicí životnosti.
„Jsme hrdí na to, že se nám v tomto moderním projektu nově zrekonstruovaných kolejí podařilo inspirovat studentskými kolejemi v zahraničí s důrazem kladeným na evropský standard ubytování, kde jsou potřeby vysokoškolského studia propojeny s potřebami pro následnou relaxaci i zábavu,“ řekl rektor univerzity Vladimír Sedlařík.
V nových pokojích je jednoduchý moderní nábytek vyrobený na míru a kuchyně. Mezi novinky patří nová restaurace v přízemí, kde si studenti mohou připlatit 540 korun měsíčně za snídani, někteří už mají tento poplatek v ceně. Nechybí prádelna, kolárna a vybavená tělocvična s posilovnou. „Další novinkou je prosklený studentský klub, který vznikl na střeše objektu. Studenti tam mohou trávit volný čas,“ zmínil kvestor Alexander Černý.
Poptávka po kolejích je vysoká
Studenti UTB najdou ubytování ve Zlíně i na dalších místech – v ulici Antonínova (U6), nám. T. G. Masaryka (U12), v budově Moravské stavební a inženýrské společnosti (MSI) a letos poprvé v hotelu Garni. Ten si UTB celý pronajala na pět let dopředu a má v něm téměř 180 lůžek.
Celková kapacita vysokoškolských kolejí činí 1 237 lůžek a zájemci v nich po letošním desetiprocentním navýšení platí od 3 450 do 5 940 korun měsíčně. Nejlevnější pokoje jsou na budově MSI a na U6, nejdražší na nově otevřené U7. Za ubytování na privátech platili studenti loni kolem tří až čtyř tisíc měsíčně v případě společného bydlení, v některých případech ale až šest tisíc korun.
Podle žádostí by univerzita ubytovala dalších téměř 300 lidí. „Zájem studentů se zase vrátil ke kolejím, ačkoliv i tam cena roste. Chtějí raději bydlet tady než v bytech,“ potvrdil Černý.