Výzkumníci z Univerzity Tomáše Bati budou řídit skupinu lidí z 24 českých univerzit, firem a organizací. Společně budou šest let zkoumat polymery a jejich dopady na životní prostředí.
Pracovníci zlínského CPS totiž uspěli ve veřejné soutěži a výzkum budou koordinovat.
„Je to velká čest a zároveň výzva,“ prohlásil ředitel CPS a hlavní řešitel projektu Vladimír Sedlařík. „Polymerní výzkum má ve Zlíně dlouholetou tradici a získaný projekt nasvědčuje, že jsme si za dvanáct let své existence vydobyli významné postavení ve svém oboru na národní i mezinárodní úrovni.“
Podstatné je, že vědci budou při výzkumech úzce spolupracovat s firmami a budou se zabývat tím, co se dá brzy uplatnit v praxi.
„Jedná se třeba o projekty zaměřené na zvýšení účinnosti a automatizaci procesu třídění plastů při jejich recyklaci nebo nalezení nových způsobů, jak efektivně získat ekonomicky cenné látky z plastového odpadu,“ popsal Sedlařík.
Vědci se budou zabývat také vývojem materiálů, které budou déle sloužit svému účelu. To znamená, že budou odolnější a trvanlivější a nebude tak třeba plýtvat energií a surovinami.
Budou také vyvíjet polymerní materiály, které budou bezpečnější z pohledu hořlavosti, uvolňování škodlivých látek nebo odolnosti proti množení bakterií, plísní a virů. Věnovat se budou i problematice recyklace pneumatik nebo využití obnovitelných zdrojů a odpadů pro výrobu polymerů.
Na projektu se budou podílet také Univerzita Pardubice, Univerzita Palackého v Olomouci nebo VUT v Brně. Celkové náklady na šestiletý projekt jsou téměř 380 milionů korun.