Muž byl za únos odsouzen zřejmě neprávem, soud povolil obnovu procesu

  12:24aktualizováno  28. února 9:46
Zlínský soud povolil obnovu řízení v kauze únosu dcery kroměřížského podnikatele. Michal Šnajdr si za něj odpykával desetiletý trest, zřejmě však došlo k justičnímu omylu. Policie už obvinila další lidi.

Michal Šnajdr u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Mladou ženu únosci překvapili v úterý 14. ledna 2014 okolo půl sedmé večer v Kroměříži na ulici Obvodová na parkovišti mezi plaveckým bazénem a sportovním centrem. Vysadili ji druhý den brzy ráno, podle obžaloby po ní chtěli výkupné 100 milionů korun, kterého se ale nedočkali.

Šnajdr byl za to v roce 2016 odsouzen k deseti letům vězení, pětiletý trest si tenkrát vyslechl Ladislav Faltýnek. Další dva muže, Daniela Šprňu a Radomíra Vlčka, soud obžaloby zprostil. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat, případně nebyli odhaleni.

Dvojici odsouzených Vrchní soud v Olomouci loni v lednu odvolání zamítl a Šnajdr tak na konci dubna nastoupil do výkonu trestu. Dovolání pak zamítl i Nejvyšší soud. Na svobodu jej díky novým skutečnostem pustil zlínský soud před měsícem, nyní rozhodl i o obnově řízení.

Fotogalerie

„Navrhujeme, aby si soud vyžádal podrobnější analýzu telefonních dat. Když si z nich obhajoba pořídila kopie, ke svému překvapení z nich zjistila jména konkrétních osob, které se na únosu měly podílet. Šokující bylo, že je policie nekontaktovala a ze spisu nevyplývala žádná činnost vůči těmto osobám. Obhajoba pak na ně podala trestní oznámení,“ uvedl Šnajdrův obhájce Robert Cholenský.

U soudu hovořil druhý odsouzený Faltýnek, podle něhož se Šnajdr únosu neúčastnil. Dříve prý o tom nemluvil, protože jej skuteční viníci vydírali.

„Tento člověk tam nikdy nebyl a odsoudili ho. Chtěl bych se omluvit panu Šnajdrovi a celé jeho rodině. Vím, že trpěla, dokážu si to představit. Je to choulostivý případ. Měl jsem příležitost říct pravdu u Vrchního soudu v Olomouci, ale neměl jsem odvahu. Byl jsem pod tlakem lidí, kteří mi vyhrožovali zlikvidováním mé rodiny. Věděl jsem, že tito lidé jsou nebezpeční. Obávám se msty skutečných pachatelů, když se dozvěděli, že se případ obnovuje, začalo další vydírání,“ prohlásil při emotivní asi hodinové výpovědi Faltýnek, jemuž byl výkon trestu přerušen ze zdravotních důvodů.

Soudce: Rozsudek byl vynesený za jiné důkazní situace

Policie v případu už obvinila další lidi, stíháni jsou na svobodě. Podle Faltýnka únos spáchalo pět lidí, které následně jmenoval. V den akce byl prý Faltýnek v jejich blízkosti, o únosu údajně ale neměl tušení. Výrazně tedy změnil svou původní výpověď. Podle Šnajdrova advokáta Roberta Cholenského je mezi obviněnými i Faltýnek. K činu se měl údajně doznat i další muž.

„Jsou dány důvodné pochybnosti o Šnajdrově vině, proto souhlasím s návrhem na obnovu řízení v jeho procesu. Je to osoba s trestní minulostí, dříve jsem na něj dával žalobu pro trestný čin vydírání. To byl možná důvod, proč někteří lidé vypovídali, jak vypovídali,“ uvedl státní zástupce Martin Malůš.

„Máme nové důkazy, které vrhají na věc zcela jiné světlo. Nutí nás to k zamyšlení, jak to na místě skutečně toho dne bylo. Podmínkou povolení bylo to, co řekl obviněný Faltýnek i nové trestní stíhání. Svědčí to o tom, že by to mohlo být jinak, než se uvádí v rozsudku,“ prohlásil soudce Jiří Dufek.

„Nechci rozsudek rozebírat, byl vyhlášen za jiné důkazní situace. Nepochybuji o tom, že pokud bude případ projednáván znovu, tak obžaloba by mohla vypadat podstatně jinak, totéž se týká i rozsudku,“ doplnil.

Šnajdrův obhájce dlouhodobě kritizuje v tomto případu práci policie a státních zástupců, u soudu upozornil i na zásahy konkrétního policisty. A policejní prezident už kvůli kauze nařídil kontrolu postupu policie ve Zlínském kraji.

„Hovořil jsem s tamním nadřízeným funkcionářem a už tam je odbor vnitřní kontroly. Vše probíhá v součinnosti s generální inspekcí. Je potřeba se při prověřování zaměřit kromě té trestněprávní roviny i na kontrolní činnost nadřízených funkcionářů těch policistů. Pokud se případ stal takhle, je to věc, která na policii vrhá velmi nepříjemné světlo a to já prostě nestrpím,“ řekl Radiožurnálu policejní prezident Jan Švejdar.

Případem se znovu zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Na základě indicií, které máme, nyní veškeré materiály, které jsme k tomu shromáždili, analyzujeme a vyhodnocujeme. Pokud dojdeme k závěru, že příslušník policie se dopustil protiprávního jednání, budeme se tím zabývat detailněji,“ sdělila iDNES.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

K případu se s denním zpožděním vyjádřilo i samotné vedení zlínské policie.

„Krajské ředitelství policie Zlínského kraje rozhodnutí soudu prozatím oficiálně neobdrželo, proto se nemáme k čemu vyjadřovat. Případ v minulosti prošel kompletním trestním řízením, v rámci kterého policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje případ prověřovali do fáze sdělení obvinění. Po zahájení trestního stíhání bylo vyšetřování předáno na jiné krajské ředitelství. V případě, že by v budoucnu bylo prokázáno, že se některý z našich policistů dopustil protiprávního jednání, postupovali bychom v souladu s platnými zákony,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Fotbalová jednadvacítka remizovala v kvalifikaci ME se Skotskem

Čeští fotbalisté do 21 let ani ve třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy neprohráli. Výběr trenéra...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Od explozí uplynulo pět let, ve Vlachovicích si na nejistotu nezvykli

Rovných pět let už trápí lidi v okolí muničního areálu ve Vlachovicích na Zlínsku nejistota i znehodnocený majetek....

Najdete na iDNES.cz