Muže odsouzeného za únos pustili z vězení, policie obvinila jiné

  15:32aktualizováno  15:32
Soud přerušil výkon trestu Michalu Šnajdrovi, který byl odsouzen na deset let vězení za únos dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014. Zlínský krajský soud se u Šnajdra bude zabývat návrhem na obnovu řízení. Policie v případu nově obvinila několik lidí, kterým hrozí osm až 15 let vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Šnajdr byl společně s Ladislavem Faltýnkem odsouzen za únos mladé ženy, který se stal v lednu 2014. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vinu se ale nepodařilo dokázat či nebyli odhaleni (viz též Za únos dcery podnikatele soud potrestal dva muže, dva obžaloby zprostil).

Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, sto milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Únoscům hrozilo až patnáct let ve vězení, oba odsouzení vinu odmítli. Šnajdr byl odsouzen na deset let a Faltýnek na pět let.

Do výkonu trestu Šnajdr nastoupil na konci loňského dubna. Oba podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali také o obnovu řízení.

Soudce zlínského krajského soudu Jiří Dufek potvrdil, že 9. ledna rozhodl v neveřejném řízení o přerušení výkonu trestu Šnajdra a 27. února se bude trestní senát zabývat návrhem na obnovu řízení. Důvody k rozhodnutí neuvedl.

Podle Šnajdrova advokáta Roberta Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal a dopustil se ho někdo jiný.

Policie potvrdila, že v případu jsou vyšetřováni další lidé, kteří jsou stíháni na svobodě. Hrozí jim 8 až 15 let ve vězení. Obviněni jsou z loupeže, vydírání, omezování osobní svobody a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Advokát poznamenal, že policie nyní stíhá „šest skutečných pachatelů“. Mezi obviněnými je podle něj i Faltýnek, který se rozhodl o únosu promluvit. K činu se měl doznat i další muž.

Obhájce kritizoval policisty i státní zástupce

Cholenský kritizuje práci policie a státních zástupců. Poukázal například na to, že k původnímu obvinění byly použity pachové stopy z automobilu. K únosu ale měl být podle nynějších policejních poznatků použit jiný vůz.

Cholenský obvinil policistu Jana Ovčáčka, který se podílel na vyšetřování, že se vyšetřování snažil zmanipulovat. Porušení právních předpisů podle advokáta umožnili státní zástupci Roman Kafka a Ivan Hrazdira, kteří na případ dohlíželi.

Kafka poznamenal, že záležitost dozoroval jen krátce v roce 2014 a ve věci obžalobu nepodával.

„S ohledem na obhajobu obviněných, kteří hovořili o podezření vůči bratrovi jednoho z policistů ze Zlína, byla věc z důvodu vyloučení všech pochybností postoupena krátce po zahájení trestního stíhání Policii ČR v Brně a zde se věc vyšetřovala,“ sdělil Kafka.

Případ poté dozoroval státní zástupce Hrazdira. „Teď se k tomu nemohu vyjadřovat, protože cokoliv bych řekl, mohlo by nějakým způsobem narušit to, co probíhá paralelně. Tedy vyšetřování podezřelých,“ řekl Hrazdira.

Zlínská policie uvedla, že případ prověřovala do sdělení obvinění. „Po zahájení trestního stíhání byla věc předána policejnímu orgánu jiného krajského ředitelství,“ uvedla krajská policejní mluvčí Javorková. Zapojení jednotlivých policistů nechtěla komentovat.

Autoři: ,

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Díky ptačím vývržkům se zoologové dozvědí také o výskytu drobných savců

Ukázka vývržku dravce - káně rousná (Buteo lagopus). Vývržky dravců obsahují...

Běžný turista při procházce v lese by je zřejmě přehlédl, případně považoval za ptačí trus. Vývržky, což jsou shluky...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Najdete na iDNES.cz