Lidé ve Zlíně nás často nedoceňují, chci to změnit, říká nový rektor

  10:07aktualizováno  10:07
Nový rektor zlínské Univerzity Tomáše Bati Vladimír Sedlařík je jedním z nejmladších rektorů v Česku. Na škole chce oživit obuvnický obor a přispět k proměně Zlína z provinčního města na metropolitní. Univerzitu zná od studií na fakultě technologické i z pozice ředitele Centra polymerních systémů a prorektora pro tvůrčí činnost.

Vladimír Sedlařík je zvoleným kandidátem na rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Funkce rektora je ale úplně o něčem jiném. Například v komunikaci s lidmi uvnitř univerzity i mimo ni,“ řekl mimo jiné v rozhovoru pro MF DNES.

Ve funkci jste tři měsíce. Už jste se s ní sžil?
Učím se každý den. Ale na druhou stranu jsem se obklopil prorektory, kteří pracují a pomáhají mi, spolupracuje se mnou emeritní rektor Petr Sáha a jeho zkušenosti mají nedozírnou hodnotu. Často se na něj obracím s prosbou o radu.

Obměnil jste prorektory?
Ano, jmenoval jsem nový tým prorektorů. Je jich pět jako dříve, ale založil jsem například funkci prorektora pro kvalitu, kterého jsme dříve neměli.

Proč je důležitý?
Kvalita je důležitá z pohledu nastavení strategického řízení organizace, které souvisí s prací s lidskými zdroji nebo s akreditacemi. Zaměřili jsme se také například na vnitřní vztahy.

Fotogalerie

Se zaměstnanci?
Ano. Potřebujeme, aby se jim tady dobře pracovalo. A dobře se jim bude pracovat, když budou jednak dobře zaplacení, ale také když budou vědět, co se od nich očekává.

Budete na ně mít vyšší nároky?
V našem prostředí se nároky na každého zaměstnance v důsledku legislativních změn neustále zvyšují. V případě akademických pracovníků mi jde hlavně o nastavení systému transparentního hodnocení. Je to trochu revoluční věc, kterou u nás zavádíme. Musíme se lépe pohybovat v konkurenčním evropském i českém prostředí. Systém hodnocení pracovníků se mění.

Jak?
Od kvantitativního na kvalitativní. Nechtěl bych, aby výsledkem jejich hodnocení bylo číslo, tedy počet bodů. Vysokoškolští pedagogové nejsou sportovci a neměli by se předhánět ve snaze o dosažení co nejvyšší hodnoty. Na konci hodnocení má být kariérní plán, který řekne, co od zaměstnance očekáváme a on zároveň bude mít možnost se k tomu vyjádřit. Chceme se jich ptát, co máme udělat pro to, aby se mohli rozvíjet a zlepšit.

Nebude to znamenat vyšší osobní náklady?
Změny ve mzdovém předpisu už jsem dělal. Hranice osobního ohodnocení pro akademické pracovníky je teď vyšší. Takže budou více motivovaní. Určitě bych se chtěl zaměřit i na hodnocení neakademických pracovníků.

Vladimír Sedlařík

  • Narodil se v roce 1980 v Kroměříži.
  • Absolvoval obor technologie životního prostředí na Fakultě technologické UTB ve Zlíně.
  • Za svou disertační práci obhájenou v roce 2006 na téma Biologicky rozložitelné polymery na bázi odpadů z mlékárenského průmyslu získal prestižní cenu rektora a Cenu Wernera von Siemense.
  • V roce 2017 byl prezidentem republiky jmenován profesorem pro obor technologie organických látek.
  • Před zasednutím do rektorského úřadu zastával šest let pozici prorektora pro tvůrčí činnosti. Současně je ředitelem Centra polymerních systémů UTB.

Jak se bude univerzita v nejbližší době rozvíjet?
Řada věcí, která se teď na univerzitě děje, už byla rozpracovaná a není to jen moje práce. Chystáme například rekonstrukci kolejí ve Štefánikově ulici, budeme opravovat aulu v Mostní a do budoucna modernizovat naši nejstarší budovu fakulty technologické. Velký úspěch je institucionální akreditace, díky které si ve čtyřech oborech můžeme sami schvalovat studijní programy.

Co to pro univerzitu znamená?
Je to jednoznačné potvrzení kvality. Stále budeme pod dohledem Národního akreditačního úřadu, ale už nám nebude studijní programy schvalovat. Důležité je to hlavně proto, že v těchto oblastech můžeme jmenovat mimořádné profesory, například odborníky ze zahraničí nebo z praxe, kteří mohou studijní programy garantovat. Můžeme také sami uznávat středoškolské vzdělání zahraničním studentům a to otevírá velký prostor pro vytváření mezinárodního prostředí.

Jaké podmínky jste k institucionální akreditaci museli splnit?
Prošli jsme detailním hodnocením. A výsledek je známkou toho, že naše univerzita je kvalitní. Je to známka prestiže. Těchto akreditací po republice moc není, řekl bych, že jsme v první desítce. Je to velký úspěch, šance, ale zároveň zodpovědnost.

Jaká je hlavní mise univerzity?
Ke Zlínu tradičně patří obory, ve kterých dosahujeme světové úrovně. My je dále rozvíjíme v rámci dvou výzkumných center, které budou pro nás i v budoucnu strategicky významné. Jedná se o Centrum bezpečnostních, informačních a pokročilých technologií a Centrum polymerních systémů.

Co obuvnický obor?
Světový věhlas v oblasti jsme bohužel ztratili s odchodem docenta Petra Hlaváčka. Ale snažíme se tuto oblast oživit chystaným Centrem výzkumu obouvání, které bude brzy otevřeno. Věřím, že přivede výzkum obuvi a vše, co s tím souvisí, zpět do Zlína, kam tradičně patří. V současnosti je už v provozu akreditovaná laboratoř pro výzkum obuvnických materiálů. Je to odvážná vize, ale Zlín by si zasloužil být v tomto směru globální centrum.

Je to další krok k podnikatelské univerzitě?
Jistě. Snažíme se, ale tam nás čeká spousta práce. Musíme hodně komunikovat i s městem a krajem, protože posunovat se musíme společně. Máme velmi podobné vize postavené na tom, aby Zlín nebyl provinčním městem, ale metropolitním, aby se zastavilo vylidňování a chytří lidé tady zůstávali.

Ale to záleží i na zázemí, ne?
To je přesně ono. Když chci být úspěšný a cítit se dobře, musím žít v místě, které mi úspěch umožní. Ale skutečnost je taková, že když k nám přijedou odborníci, nemáme pro ně ubytovací kapacity. Ve městě nejsou ani startovací byty pro mladé lidi, aby tady mohli zůstat a neodcházeli jinam. Univerzita má velmi omezené kapacity pro výstavbu vlastních bytů. Pro město je to ale důležitá věc, když v něm chcete někoho udržet.

Jak vidíte univerzitu za deset let?
Byl bych rád, kdyby byla respektovanou univerzitou s mezinárodním prostředím a stabilní a udržitelnou personální kapacitou. Protože univerzitu tvoří hlavně akademičtí pracovníci, docenti a profesoři. Když si nevychováme nástupce, tak to bude špatné. V tomto ohledu jsou pro nás klíčoví mladí absolventi doktorských studijních programů.

Ale to také závisí na tom, jakou dá univerzita nabídku, ne?
Jistě, také na tom, jak se k lidem chová a jaké jim vytváří prostředí. Jednoznačně potřebujeme, aby tady byli lídři v oborech. Těch je málo a my je musíme identifikovat a snažit se je tady udržet.

Váš předchůdce Petr Sáha říkal, že pověst UTB je lepší v zahraničí než tady. Chcete to změnit?
To je otázka komunikace a já to beru jako jeden z velkých a asi nejtěžších cílů. Chtěl bych, aby zaměstnanci cítili sounáležitost s cíli univerzity. Aby byli pyšní, že jsou její součástí. A stejně tak, aby obyvatelé Zlína byli hrdí, že tady mají univerzitu. Mnohdy se mi zdá, že nedoceňují, že ve Zlíně máme uznávanou univerzitu. Ale tady skutečně pracují vzdělaní lidé, kteří univerzitu a náš region chtějí posunout dál.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Celníci pomohli laxním přístupem lihové mafii, viní trojici obžaloba

Obžalovaní celníci Petr Bor, Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík.

Okresní soud ve Zlíně začal projednávat případ tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svou liknavostí usnadnili kšefty...

Pacienti dostali salmonelózu z kuřete, zlínská nemocnice zaplatí pokutu

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Kuře s rýží podávané k obědu bylo původcem epidemie salmonelózy ve zlínské Baťově nemocnici. Potvrdili to krajští...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz