Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

  • 38
Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce životního prostředí, která se případem spolu s policií zabývá, zatím neznámá toxická látka do řeky unikla zřejmě v okolí Valašského Meziříčí.

V mrtvou zónu se proměnil zhruba třicetikilometrový úsek řeky od obce Choryně na Vsetínsku po Lipník nad Bečvou na Přerovsku.

K události vyjížděly v neděli odpoledne desítky hasičů, kteří postavili norné stěny a odebírali také vzorky vody.

Vodohospodáři několikrát zvýšili odtok vody z nedaleké nádrže Bystřička, aby měla řeka vyšší průtok a látka se ve vodě co nejvíce naředila. Podle svědků byl na místě cítit zápach chloru.

Rybáři z řeky Bečvy vytáhli ohromné množství mrtvých ryb.

„Jedním slovem katastrofa. Tisíce mrtvých ryb lemují břehy naší řeky od Choryně přes Teplice až do Hranic. Do řeky se dostala nebezpečná látka, která zabíjela. Mrtvé ryby se budou počítat na tuny. Parmy, pstruzi, jelci, štiky, candáti a mnoho dalších mnohdy více než desetiletých ryb. Rybáři dělají tu nejsmutnější práci, jakou si dovedete představit. Tahají z Bečvy stovky mrtvých ryb a vědí, že z této rány se řeka bude vzpamatovávat dlouho,“ uvedl na Facebooku starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Podle něj jedovatá látka pravděpodobně na bázi chloru nebo nějaké zásady unikla do Bečvy někde v okolí Choryně.

„Nepředpokládá se její původ z podniků ve Valašském Meziříčí ani z průmyslové zóny Lešná, ale až někde níže po toku řeky. Věřím, že policie najde viníka. To ale nic nezmění. Tisícům mrtvých ryb život nikdo nevrátí,“ doplnil Stržínek.

Rybáři zakázali na Bečvě rybolov

Kvůli ekologické havárii je od pondělního dopoledne vyhlášený zákaz rybolovu na řece Bečvě. Rybáři zároveň shánějí dobrovolníky na likvidaci následků katastrofy.

„Situace je katastrofální. Jde o 90procentní úhyn ryb na toku v délce asi 25 kilometrů. Počítáme s tím, že hustota osádky je tisíc až dva tisíce kilogramů na kilometr toku, ale v nižších partiích to může být ještě více,“ hořekoval rybářský technik Územního svazu Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Jakub Vávra.

V Bečvě zatím nejvíce hynou ostroretky z 80 procent, parmy a tloušti. „Nyní sbíráme uhynulé ryby od Choryně až po Osek nad Bečvou, ale znečištění stále postupuje dál. Už je to pod jezem v Oseku a nevíme, jestli se to naředí, nebo ne,“ upozornil.

Na podobnou zkázu si nepamatuje, ale v Ústí mluvil s místním rybářem, který si vzpomínal, že zhruba před třiceti lety se stalo něco podobného.

„Jsou to desítky tun ryb a my se chceme vyvarovat toho, aby vznikl nějaký další problém. Ryby budou vyplavené na břehu, budou se rozkládat a toho se chceme vyvarovat,“ popsal Vávra.

Kromě rybářů a dobrovolníků mrtvé ryby po celé délce toku nyní sbírají také například dobrovolní a profesionální hasiči. Celkem jde o desítky lidí. (dík)

Případem se nyní zabývá policie a také Česká inspekce životního prostředí.

„Naši pracovníci na místě odebrali vzorky, které jsou nyní na rozboru v laboratoři v Olomouci. Prozatím neznámá látka, pravděpobně chemická, na toku nepozorovatelná, zasáhla úsek řeky až po Lipník nad Bečvou. Prakticky celá rybí osádka uhynula. Zdroj kontaminace je prozatím neznámý, pravděpodobně by ale měl být mimo Olomoucký kraj, nějaká toxická látka nejspíš do Bečvy unikla v okolí Valašského Meziříčí,“ sdělila portálu iDNES.cz mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Výsledky laboratorních rozborů podle ní budou známé zřejmě až za několik dní.

Zástupci jednoho z největších podniků ve Valašském Meziříčí, chemičky DEZA, uvedli, že zcela jistě nejsou původcem úhynu ryb v řece Bečvě.

„DEZA žádný únik nebezpečných látek neregistruje. Dnes proběhlo v naší společnosti místní šetření této události ze strany inspekce, která neshledala žádná pochybení. I z naší strany bylo provedeno opakované měření u vypouštěných vod. Veškeré sledované hodnoty jsou v normálu a nepřekročily stanovené limity,“ řekl ČT Karel Hanzelka, mluvčí holdingu Agrofert, pod který DEZA spadá.

„Případem se zabýváme. Veškeré okolnosti, zdroj nákazy i množství uhynulých ryb jsou předmětem dalšího šetření,“ doplnila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zásah hasičů v Bečvě v pondělí pokračuje. „Úhyn ryb je v řádu tun. Na místě máme jednotku u Ústí a druhou u Lipníku nad Bečvou. Spolupracujeme s rybáři při odlovu uhynulých ryb. Odebíráme znovu vzorky, během dneška je odešleme do chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm. Další postup budeme koordinovat s dotčenými úřady a rybáři,“ řekla ČTK mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová. V neděli hasiči zasahovali na řece v úseku od Hustopečí nad Bečvou po Hranice.

V reakci na situaci přerovská radnice apelovala na obyvatele, aby nevstupovali do řeky a aby před vstupem chránili i své psy. Také z Bečvy nemají odebírat vodu pro jakékoliv účely. Důvodem je to, že během pondělí se kontaminovaná voda dostane na Přerovsko.

„Úředníci jsou v kontaktu se všemi složkami, které budou zasahovat ve chvíli, kdy se neznámá látka dostane po proudu do Přerova,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Podle radnice v Hranicích se neznámá látky dostala do řeky u Choryně na Vsetínsku.

„Nejpostiženější byl úsek od soutoku Bečvy s Juhyní po Ústecký most. Ke zmírnění následků upouští přehrada Bystřička od nedělních 13 hodin více vody, aby došlo ke snížení koncentrace látky, způsobující úhyn. Mimořádnou událostí se zabývají jak odpovědné orgány ve Zlínském kraji, tak Česká inspekce životního prostředí i Městský úřad Hranice,“ píše radnice na svém webu.

Toxická látka se do Bečvy dostala podle České inspekce životního prostředí zřejmě v okolí Valašského Meziříčí (zelená šipka) a vyhubila ryby ve zhruba třicetikilometrovém úseku až po Lipník (červená)

Toxická látka se do Bečvy dostala podle České inspekce životního prostředí zřejmě v okolí Valašského Meziříčí (zelená šipka) a vyhubila ryby ve zhruba třicetikilometrovém úseku až po Lipník (červená)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz