Prvních šest týdnů si žena zvyká na kojení, nový denní i noční rytmus, leží na ní péče o miminko a současně se její tělo hojí a prochází velkými změnami. I když třeba nemá žádné problémy, často by byla ráda za podporu či radu.
„Dříve byla návštěva porodní asistentky po porodu zcela běžná, ukazuje se, že jsme na tyto ženy trochu zapomněli,“ zdůvodnila zavedení novinky zástupkyně primářky porodnicko-gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Martina Píšťková.
Péče porodní asistentky (PA) o ženu po návratu z porodnice není úplná novinka. Zlínský kraj byl už před dvaceti lety prvním regionem v Česku, který ji nabízel. Podle Unie porodních asistentek i dnes dostávají místní ženy aktivní péči po porodu jako jedny z mála v celé republice. Navíc v posledních dvou letech začaly s PA z terénu více spolupracovat jednotlivé porodnice, což je v rámci Česka spíše výjimka.
„Mnoho žen o tom ani nevědělo, zároveň roste počet těch, které o tuto službu stojí. Na Uherskohradišťsku je porodních asistentek, které navštěvují ženy po porodu, velmi málo, proto jsme jejich počet chtěly rozšířit. Samy vidíme, že to potřebují,“ přiblížila porodní asistentka z Uherskohradišťské nemocnice Adriana Dudová, která o ženy v šestinedělí pečuje už pět let.
Maminky ocení radu i podporu
Péče v domácím prostředí znamená, že žena nemusí v citlivém šestinedělí kvůli poraněním nebo kontrole nikam jezdit. Zkušená a vysokoškolsky vzdělaná PA jí dokáže zkontrolovat porodní poranění i zavinování dělohy, zjistí stav prsů a bradavek a poradí, jak podpořit hojení. Pomůže také se správnou technikou kojení, doporučí vhodnou výživu, která podporuje průběh šestinedělí, a může maminku naučit, jak miminko správně nosit.
„Určitě jsem byla ráda, že kvůli vytahování stehů nemusím nikam cestovat. Ale návštěva porodní asistentky mi pomohla hlavně psychicky. Ujistila mě, že je všechno v pořádku, popovídaly jsme si. Byl to balzám,“ svěřila se Milada ze Zlína, která tuto službu využila.
Boj gynekologů a porodních asistentek. Bují spor o poukaz na domácí ošetření |
„Při návštěvě doma řešíme i záněty prsou, nedostatek mléka, stravu. Je to široký rozsah péče a z vlastní zkušenosti vím, že kolikrát je i hodina málo. Tak dlouho by se ženě v ordinaci asi nemohl nikdo věnovat,“ zdůraznila Dudová.
V nemocnici ve Zlíně předávají informace o službách soukromých PA těhotným ženám přes rok, stejné je to ve Vsetíně a Kroměříži.
„Pozorujeme zájem žen o jejich služby. Věnují se jim často už během těhotenství, doprovází je při porodu, pak s nimi odcházejí na oddělení šestinedělí a následně o ně pečují i doma,“ poukázala vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Baťovy nemocnice Ivana Cvičková.
„Je to potřeba i v případě, kdy je žena po porodu bez problémů. I tak ocení radu, může se setkat s něčím, s čím neměla zkušenost. Navíc porodní asistentka dokáže pomoci i po psychické stránce, kdy se mohou objevit poporodní deprese.“
Nepřítelem porodu jsou nervozita a netrpělivost, říká porodní asistentka |
„Určitě je moc důležité, aby maminky tuto informaci měly,“ ocenila porodní asistentka Romana Gogelová, která dochází za ženami hlavně na Zlínsku.
Na Valašsku působí dvě porodní asistentky, které zároveň pracují ve Vsetínské nemocnici. „Kontakty na ně získají ženy v rámci našich předporodních kurzů a najdou je také na stanici šestinedělí,“ sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Petra Kašparová.
Poporodní péče ale není součástí zdravotního pojištění. Cena za jednu návštěvu PA se pohybuje kolem 900 korun plus cestovné. Některé pojišťovny ji aspoň částečně proplácejí v rámci bonusového těhotenského balíčku. „Ze zemí, kde je poporodní péče systémově zajištěná, víme, že péče porodní asistentky po porodu je investice, která se vyplatí. V rámci prevence lze totiž předejít mnoha akutním i dlouhodobým problémům,“ dodala prezidentka Unie porodních asistentek Magdaléna Ezrová.
5. srpna 2023 |