Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

O předčasně narozené děti se postarají i v Hradišti, přidají se ke Zlínu

  8:28
Uherskohradišťská porodnice se zařadila mezi perinatologická centra. Dokáže pečovat o děti narozené po 34. týdnu těhotenství. Zlínský kraj se tak stal jedním z mála regionů, kde fungují dvě vysoce specializovaná centra zaměřená na péči o předčasně narozené děti.

Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Děti, které přijdou na svět před plánovaným termínem, mají vyvinuté všechny potřebné životní funkce, ale váží něco přes kilogram a půl, mívají potíže s udržením tělesné teploty, slabší imunitu a ne úplně dozrálé plíce. Potřebují proto speciální lékařskou péči. Ne každá porodnice na ni má personál a vybavení. Nemocnice v Uherském Hradišti se do sítě takových porodnic aktuálně zařadila.

„Odborným společnostem jsme museli doložit, že máme s předčasnými porody a nezralými novorozenci již dostatečné zkušenosti, adekvátní personální zajištění a přístrojové vybavení na oddělení novorozenců i na oddělení porodním. Proto jsme se k získání statutu chystali několik let,“ vysvětlila primářka dětského oddělení Irena Baroňová.

Jako jeden z mála v České republice tak Zlínský kraj nabídne ženám s rizikem předčasného porodu dvě takto zaměřená centra.

Baťova nemocnice ve Zlíně má statut centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii a dokáže zajistit péči dětem narozeným už od 23. týdne těhotenství. Uherské Hradiště se aktuálně zařadilo mezi centra intermediární péče v perinatologii, které poskytují péči novorozencům od 31. týdne. Těch prvních je v republice dvanáct, druhých čtrnáct.

„Pro zdravotnictví v kraji je to posun k lepší dostupnosti perinatologické péče. Počty porodů v Uherském Hradišti dlouhodobě stoupají a takové centrum je logickým krokem,“ konstatovala krajská náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Riziková těhotenství míří do Baťovy nemocnice

Ve Zlínském kraji se každý rok narodí asi osm procent dětí předčasně. Je to podobné jako jinde v Česku. Počet v posledních letech mírně stoupal, ale už se stabilizoval.

Většina z předčasných porodů směřuje do Zlína. Dohromady tam ročně přijde na svět kolem 2 200 dětí.

„Koncentrují se u nás těhotné s rizikovými faktory, diagnózami a patologickým průběhem těhotenství, logicky se proto předčasně narozené děti rovněž koncentrují ve Zlíně,“ vysvětlil primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Baťova nemocnice už před lety splnila přísné podmínky statutu udělovaného ministerstvem zdravotnictví a umí se postarat i o miminka vážící méně než jeden kilogram, jichž je i 30 za rok. K dispozici mají kompletní tým perinatologických specialistů, porodníků i neonatologů a odpovídající přístrojové vybavení.

Uherskohradišťská nemocnice zase splnila nároky a kritéria pro zařazení mezi centra nižšího typu a bude se starat o děti narozené od 34. týdne, výhledově od 32. týdne.

Je k tomu uzpůsobená novorozenecká jednotka intenzivní péče, kde nechybějí inkubátory, monitory, přístroje pro dechovou podporu a další nutné vybavení.

Ročně se v Hradišti narodí více než 1 600 dětí, z toho zhruba 70 má po porodu problémy s adaptací a vyžadují specializovanou péči.

Miminka už nebudou muset daleko převážet

„Díky perinatologickému centru bude nedonošeným miminkům poskytnuta v naší porodnici adekvátní odborná péče. Předejde se tak i nepříjemným zkušenostem z minulosti, kdy v jednotkách případů ročně byli novorozenci převáženi do vzdálených specializovaných pracovišť, například do fakultních nemocnic v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo Brně,“ poukázala primářka porodnicko-gynekologického oddělení Soňa Pánková.

Zlínská nemocnice má statut vysoce specializovaného centra udělený do konce roku 2024. Podle primáře Macka nebude mít s obhájením problém.

„Personálně jsme zajištění skvěle a jsou v plánu další specializované perinatologické atestace, takže budeme vybaveni nadstandardně. Přístrojové vybavení máme špičkové. Ty nejtěžší případy se stále budou koncentrovat u nás,“ upřesnila primářka zlínského gynekologicko-porodnického oddělení Marcela Henčlová.

Vzhledem ke stále rostoucímu počtu narozených dětí i ke zřízení specializovaného centra chystá Uherskohradišťská nemocnice přístavbu a rozšíření porodnicko gynekologického oddělení. Zvýší se tím kapacita, komfort pro pacientky, rodičky i novorozence a zlepší se také zázemí pro personál. Stavební práce začnou příští rok.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Obrazy, grafiky i flakony Salvadora Dalího vystavuje zlínská galerie

Více než stovka děl španělského malíře Salvadora Dalího včetně jeho vůbec nejznámější litografie s tématem tekutých...

Tři sta let stará hrušeň na okraji Vizovic se dusí, téměř není vidět

Památná hrušeň, pravděpodobně jeden z nejstarších stromů svého druhu v Česku stojí schovaná v hustém porostu u travnaté...

Všechno je připravené do detailu, Cyrilometodějská slavnost může začít

Největší veřejné oslavy státního svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě se vracejí v...

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...