Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Uherské Hradiště je znovu městem byznysu, v kraji obhájilo loňské prvenství

  11:57
Za čtvrtstoletí své existence nikdy nepřemýšleli nad tím, že by se přesunuli jinam. I když by možná ve větším městě a blíž k dálnici našli víc movitějších zákazníků. Firma Los Kachlos, která prodává obklady a sanitární keramiku, se ale z Uherského Hradiště stěhovat nechce.

Centrum Uherského Hradiště. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Jsme Hradišťáci, bydlí se tady dobře, město staví, dělá chodníky, cyklostezky, přivádí se sem dálnice. Vedení radnice je politicky stabilní už několik období a podnikání podporuje,“ zhodnotil Petr Lipovský, majitel firmy.

Někteří podnikatelé si naopak myslí, že na jejich byznys město nemá v podstatě žádný vliv.

Analytici agentury Datank přitom zpracovali data pro srovnávací výzkum Město pro byznys a dospěli k závěru, že právě Uherské Hradiště má z větších měst ve Zlínské kraji pro podnikatele nejlepší potenciál. Krajský Zlín se dostal na čtvrté místo, na druhém skončil Rožnov pod Radhoštěm a třetí je Holešov.

„Každý podnikatel může mít jiný názor, ale pokud se někdo rozhoduje, může mu tento výzkum naznačit, jak je to v daném místě s pracovním trhem nebo dopravní dostupností. A současně také s přístupem úřadu,“ upozornil za organizátory David Pavlát.

Hodnocení obcí s rozšířenou působností se letos uskutečnilo potřinácté a týká se všech krajů. Analytici sledují dvě hlavní kategorie, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Každou posuzují podle více než deseti kritérií.

Hradiště uspělo mezi dalšími dvanácti městy v kraji hlavně proto, že mělo vyrovnané výsledky v obou kategoriích. V podnikatelském prostředí skončilo na třetím místě, ve veřejné správě na prvním.

„Má velmi vysoký podíl podnikajících osob v přepočtu na ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Město v srdci Slovácka se výrazně rozrůstá, o čemž svědčí v rámci celého kraje nejvyšší počet dokončených bytů na tisíc obyvatel,“ poukázal Pavlát.

Město pro byznys 2020

1. Uherské Hradiště
2. Rožnov pod Radhoštěm
3. Holešov
4. Zlín
5. Valašské Klobouky
6. Kroměříž
7. Vsetín
8. Uherský Brod
9. Otrokovice
10. Valašské Meziříčí
11. Vizovice
12. Bystřice pod Hostýnem
13. Luhačovice

Zdroj: Analýza agentury Datank

Radnice se také může pochlubit nadprůměrnými výdaji na kulturu nebo sport. Vstřícnou veřejnou správu pak analytici vysvětlují tím, že město má nejvyšší rozsah úředních hodin nebo také webové stránky, na kterých podnikatel najde veškeré informace potřebné pro svůj rozvoj.

„Fakt, že jsme prvenství z předchozího roku obhájili i v loňském roce, pro mne znamená, že to není nahodilá věc, ale trend,“ raduje se starosta Stanislav Blaha.

Krajský Zlín byl ve výzkumu už dvakrát na prvním místě a stabilně se pohybuje spíše ve vyšších příčkách. I teď byl nejlepší v kraji, co se týče počtu podnikatelů na 100 tisíc obyvatel a ve výši výdajů na veřejnou dopravu.

„Podobné výzkumy sledujeme a máme ambici být samozřejmě nejlepší, což se nám také před dvěma lety podařilo. A stále si myslím, že by se mělo narovnat rozpočtové určení daní a Zlín jako krajské město, kam se sjíždí obyvatelé z celého regionu a jsme přirozeně spádoví, by měl být postaven na úroveň Brna, Ostravy či Plzně. Reálně by to znamenalo, že bychom mohli investovat navíc 700 milionů korun ročně. V tu chvíli bychom byli mnohem lépe schopni řešit spoustu staveb a potřeb,“ konstatoval primátor Zlína Jiří Korec.

V Rožnově roste počet firem

Rožnov, město s druhým nejlepším potenciálem, zaznamenal vysoký meziroční nárůst počtu podnikatelů a firem, přičemž vysoká cena stavebních pozemků svědčí podle odborníků o atraktivitě lokality. „Město především uspělo v testu elektronické komunikace, v němž se ověřuje včasnost a kvalita odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy,“ poznamenal Pavlát.

Třetí Holešov se v žebříčku často pohybuje na předních místech. A to hlavně díky pracovnímu trhu, kdy má nejnižší podíl nezaměstnaných, přestože obyvatel přibývá. Daň z nemovitosti je v Holešově nejnižší, ceny stavebních pozemků v porovnání se zbytkem kraje příznivé. Radnice dává vysoký podíl výdajů na sociální péči a kulturu.

Agentura bude srovnávat i města napříč republikou. Koncem září pak vyhlásí vítěze. Letos poprvé může výsledek ovlivnit i další výzkum Datanku, který srovnává kraje s názvem Místo pro život. A to proto, že místo dobré pro podnikání, by mělo být dobrým místem i pro život. Města z krajů, které mají úspěch ve své kategorii, tak dostanou vyšší koeficient než ta, jejichž kraje si nestojí tak dobře.

Obcím ve Zlínském kraji by tato novinka měla pomoci. V posledních dvou letech se totiž region dostal na třetí a druhou pozici.

Autor:
  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Záhadné úmrtí. Baťův ministr financí nedoručil akcie, které znesvářily rodinu

Premium Před 130 lety se narodil František Muška, ryzí baťovec a důležitý muž J. A. Bati v zahraničí. Pocházel z obce Stařeč...

Lidé mění Zlín, chtějí hrát footgolf a chodit po opravených chodnících

Na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy už čtvrtým rokem funguje discgolfové hřiště a je o něj velký zájem. Do...

Uherskohradišťskému Jarošovu pomůže obchvat, auta odkloní na dálnici D55

Zástupci Uherského Hradiště a Starého Města se s představiteli Zlínského kraje shodli na potřebě postavit obchvat,...

Ovce v Beskydech napadají vlci, stáda chrání vysoké sítě a elektřina

Ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr si musejí v posledních letech zvykat na to, že se na východní Moravě...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....