Kritizovaná ubytovna ve Valašském Meziříčí končí, další čeká rekonstrukce

  12:45aktualizováno  12:45
Špína, zápach a riziko požáru. Inspekce odhalila, že lidé z ubytoven ve Valašském Meziříčí žijí v nevyhovujících podmínkách. Potíže hlásí i další města ve Zlínském kraji.

Ubytovna Napoleon ve Valašském Meziříčí skončila. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na zamčených vchodových dveřích ubytovny Napoleon ve valašskomeziříčské Máchově ulici je vylepený papír s nápisem „Prodejní prostory k pronájmu“ a telefonním číslem. V trávě pod okny se válí nedopalky, střepy a rozlámané cédéčko. Na balkoně ještě visí špinavé ručníky.

Poslední nájemníci se z ubytovny odstěhovali minulý týden. Majitelka Alena Matošková ji zavřela pár dní poté, co kontrola radnice, hygieny, policie a hasičů odhalila, že lidé v budově žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách a porušují i základní požární předpisy.

„Snažila jsem se, aby bylo na ubytovně čisto. Před pár týdny jsem nechala vyměnit dveře a vymalovat. Nájemníci ale nepracovali, celý den se jen váleli na pokojích a barák zničili. Ukradli dokonce i peřiny a nový vařič,“ líčí Matošková.

Nečekaná návštěva z minulého týdne ji utvrdila v tom, že už s ubytovnou nechce mít nic společného. Obyvatele s pomocí strážníků vystěhovala a budovu hodlá opravit a následně prodat.

„Ubytovnu jsem se snažila prodat už loni, ale kupce jsem nenašla. Nájemníci tady nebyli jen Romové. Byli to problémoví lidé, na které neplatilo nic. S takovými se prostě nedomluvíte,“ shrnula Matošková.

Z protějšího činžáku zatím vychází postarší paní a její pohled spočine na oprýskané fasádě ubytovny.

„Byl tu binec i v noci, lidé z ubytovny si nadávali, rvali se. Jsme rádi, že to skončilo. Konečně se budeme moct pořádně vyspat,“ říká seniorka a pomalým krokem míří do centra Meziříčí.

Podobné zkušenosti má prodavačka sousední drogerie Renata Vašátová.

„Nájemníci močili z balkonů, mlátili do oken, rozbíjeli sklenice. Často se na jednom pokoji sešlo dvacet lidí, pili a řvali celou noc,“ zavzpomínala.

V Napoleonu scházely i hasicí přístroje, lékárnička či dezinfekční prostředky, poblíž zásuvek pak byly uskladněné hořlavé materiály.

„Došlo k porušení zásad zacházení s čistým a použitým prádlem a předcházení vzniku přenosných a jiných onemocnění. V ubytovně byly poškozené a znečištěné podlahy, na nichž se nacházely různé odpadky včetně zbytků jídla,“ popsala Eva Javoříková z krajské hygienické stanice.

V další ubytovně se opravuje

Bez problémů nevyšla z inspekce ani ubytovna Calver ve Valašském Meziříčí - Bynině. Chybělo označení oddělených toalet pro muže a ženy, sprchy byly bez zástěn, kuchyňka měla poškozenou podlahu a znečištěné stěny. Nedostatky zjistili i hasiči. Majitel ubytovny tak zřejmě neujde pokutě.

V byninské ubytovně už odstartoval generální úklid. Před budovou teď leží staré matrace a postele čekající na odvezení. Kolem dvoupodlažní stavby, z jejíchž oken vyhrává romská muzika, sbírá jeden z nájemníků odpadky do proutěného koše.

„Největší nepořádek byl u mě v pokoji. Po bývalém spolubydlícím mi v něm zůstaly staré smradlavé hadry a batoh. Když to hygienici viděli, málem spadli. Už jsem ale všechno vyházel,“ potvrzuje šestapadesátiletý chlapík.

Fotogalerie

Nejpozději do dvou měsíců mají být všechny pokoje i společné prostory v naprostém pořádku. Takový je plán majitele ubytovny Jiřího Dolejše.

„V kuchyni bude nová linka, zrekonstruujeme i tři pokoje. Jeden byl od nepřizpůsobivých lidí úplně vybydlený, do dalších zatékalo. Sociálky už máme v pořádku,“ vypočítal Dolejš.

Valašskomeziříčská radnice, která kontrolu ubytoven iniciovala a hodlá v ní pokračovat i nadále, tak může být spokojená.

„Je to skvělý výsledek,“ ocenil starosta Robert Stržínek, který zároveň ostře zkritizoval provozovatele. „Na péči o ubytovny mnohdy kašlali. Dokud na ně nebudeme soustavně tlačit, stav na ubytovnách se nezlepší.“

Dolejš se brání tím, že v posledních měsících se ubytovně nemohl věnovat, měl hodně práce v jiné provozovně.

„Problémové nájemníky, kteří zničili jeden z pokojů, už jsem vyhodil,“ dodal.

Hygienici za poslední roky žádnou ubytovnu nezavřeli

Valašské Meziříčí není jediným městem ve Zlínském kraji, které se s problematickými ubytovnami potýká.

Už proslulá jsou kontejnerová obydlí na vsetínské Poschle obývaná především romskou komunitou. Když v březnu jeden z domů vyhořel, zjistili vyšetřovatelé hasičů, že k šíření požáru přispěly i prokopnuté protipožární dveře.

V negativním slova smyslu vyhlášená je také ubytovna Děvín v Kroměříži. Strážníci bývají v jejích útrobách pravidelnými hosty.

„Na místo nejčastěji vyjíždíme kvůli přestupkům vůči občanskému soužití, případně rušení nočního klidu. Pod okny bývají naházené odpadky, špína je i na chodbách a v některých bytech,“ řekl šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Téměř každý den kontrolují ubytovny ve Zlínském kraji členové cizinecké policie, kteří pátrají po celostátně hledaných osobách, případně po cizincích, kteří v České republice pobývají nelegálně.

„Za první pololetí letošního roku cizinecká policie zjistila sedm desítek drobných porušení zákona ze strany ubytovatelů,“ informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Jedenkrát v intervalu tří až pěti let navštěvují každou ubytovnu také krajští hygienici. Právě hygiena má pravomoc při zvlášť závažných přestupcích ubytovnu nechat uzavřít. To se v posledních letech u žádného ze zařízení v regionu nestalo.

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Havla si lidé rádi idealizují, říká Knížák k ohlasu na svou plastiku

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ukazuje velkou retrospektivu prací...

Zlín byl vždycky funkcionalistické město, které ale dříve více drželo pohromadě, říká Milan Knížák. Ačkoli patří k...

Zakázka nemocnice za 25 milionů byla zmanipulovaná, zaznělo u soudu

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Před šesti lety modernizovala zlínská Baťova nemocnice magnetickou rezonanci. Zakázka za 25 milionů korun byla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz