Pod Památníkem Tomáše Bati by mohla vzniknout terasovitá vyhlídka. | foto: Vizualizace: Tvoříme Zlín

Lidé vybírají vylepšení Zlína, mezi nápady je nová vyhlídka i Bottwaldov

  • 5
Odpočinková vyhlídka u Gahurova prospektu, nová dětská hřiště, parkovací místa nebo opravené chodníky. To jsou některé z návrhů na proměnu podoby krajského města, pro které lze až do 6. prosince hlasovat na webu projektu Tvoříme Zlín. Magistrát jej pořádá už potřetí a opět v něm rozdělí částku pět milionů korun.

„Do letošního ročníku lidé přihlásili 34 návrhů, z nichž pouze šest bylo zamítnuto z důvodu nesplnění pravidel,“ shrnula městská radní Jana Bazelová.

Návrhy jsou na webu rozdělené do dvou kategorií podle finanční náročnosti. Ve velkých nechybí zmíněný vznik terasovité vyhlídky pod Památníkem Tomáše Bati.

„Nově vybudované schody by měly oživit okolní prostory a nabídnout místo pro odpočinek a osvěžení,“ podotkl navrhovatel Rostislav Zapletal.

Hlasovat je možné také pro rekonstrukci okolí kaple Panny Marie na Zlínských Pasekách.

„Schází se zde nejen místní obyvatelé, ale také lidé z širšího okolí. Prostor kolem kaple ovšem neodpovídá kultuře a duchu místa,“ naznačila autorka proměny Marie Jankůjová.

Některé projekty jsou v tuzemských poměrech originální, například ten s názvem Bottwaldov.

„Naším cílem je ze Zlína udělat malou botanickou zahradu pomocí malých bronzových sošek bot rozesetých různě po celém městě podle místně profesního zaměření – polobotka před divadlem, balerína před KUC, papuč u domova důchodců, sádrová dlaha v areálu nemocnice, botička před budovou městské policie,“ přiblížil iniciátor Filip Kotopulos.

Podobu obuvi by navrhli studenti místní Univerzity Tomáše Bati, projekt doplní rovněž web s interaktivní mapou, podle níž půjde jednotlivé boty „lovit“ a poznávat tak město.

Lidé chtějí opravit dětská hřiště

Hana Beranová se inspirovala v Lisabonu a navrhuje podpořit zdravý životní styl. Jak?

„Třeba zábavnou jednoduchou metodou, jako jsou zobrazené spálené kalorie při použití schodiště místo eskalátoru či výtahu,“ vysvětlila. Využít se dají také podlahové samolepky s nápisy „Spaluj kalorie, ne elektřinu“ a „Běž po schodech“, které fungují v New Yorku.

Na náměstí Míru je už v provozu „anketní koš“ na nedopalky cigaret, další by mohly přibýt na zastávkách MHD Křiby, Slunečná a U Zámku.

„Návrh se snaží nenásilně a hravě kuřákům připomínat, jak se správně zachovat. Z obyčejného típnutí cigarety se stane hra ve formě veřejné ankety,“ zmínil navrhovatel Filip Kučera.

Řada nápadů se týká největšího městského sídliště Jižní Svahy. V Centrálním parku by mohla vzniknout lezecká konstrukce pro děti, veřejné tábořiště na Podlesí, veřejné WC u druhého segmentu, tůňka ve svahu pod koupalištěm Panorama či meteorologický sloup.

„Jde o povětrnostní sloupek obsahující teploměr, barometr, hygrometr, anemometr, korouhvičku ukazující směr větru, sluneční hodiny a normální hodiny pro případ absence slunečního svitu,“ popsal autor myšlenky Petr Šaur.

Mezi návrhy jsou cykloboxy i skatepark

Spousta lidí chce opravit dětská hřiště, změnit zastávky MHD na bezbariérové nebo vybudovat parkovací místa u svých domů. U workoutového hřiště na Obecinách může vzniknout tribuna a v areálu kavárny Slunečnice by rádi rozšířili dětské hřiště o nové prvky pro lidi s handicapem.

Zajímavým tipem je pořízení cykloboxů s kódovacím zařízením v areálu koupaliště Zelené, což ocení především majitelé dražších jízdních kol, nebo stavba skateparku na ulici Výletní. Nechybí ani snaha o osázení jižní části Univerzitního parku jarními cibulovinami nebo stavba sousedských laviček zejména v okrajových částech Zlína.

Projekty jsou rozdělené na malé do půl milionu a velké do 1,5 milionu korun.

Loni lidé vybrali deset záměrů. Mezi velkými uspěly úpravy nevzhledné zastávky městské hromadné dopravy Česká na sídlišti Jižní Svahy nebo rekonstrukce dětského hřiště na Podvesné.

Mezi menšími byla instalace dětské lanovky a terénní skluzavky na Podhoří, oprava veřejného osvětlení v Bartošově ulici nebo venkovní pracovna v Univerzitním parku.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.