V Tupesích mají nový památník, který připomíná návštěvu papeže Jana Pavla II. v...

V Tupesích mají nový památník, který připomíná návštěvu papeže Jana Pavla II. v roce 1990. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Pětimetrový obelisk v Tupesích připomíná návštěvu papeže Jana Pavla II.

  • 0
Památník ze žuly a litého bronzu ve tvaru trojbokého hranolu vyrostl v Tupesích na Uherskohradišťsku. Pět metrů vysoký obelisk, který nese poselství v nápise Pouť za svobodou a pravdou nekončí, je poctou Janu Pavlu II. Někdejší papež navštívil region před více než třiceti lety.

Pro mnoho obyvatel bývalého Československa byl papež Jan Pavel II. symbolem a zárukou svobody. Když 22. dubna 1990, jen pár měsíců po sametové revoluci, přijel sloužit mši na poutní místo Velehrad, nenechalo si jeho návštěvu ujít na 300 tisíc lidí z celé republiky, ale i Slovenska nebo Rakouska.

Aby na tuto mimořádnou událost nezapomněly budoucí generace, stojí dnes na okraji obce Tupesy nový památník.

„Mnozí na ten den vzpomínají jako na zázrak, kdy padlo období tmy, hrůzy a zla. Tato návštěva nebyla jen náboženskou událostí, ale také impulzem pro směřování budoucnosti nás všech. Památník je proto umístěný poblíž místa, kde přistál vrtulník s Janem Pavlem II., těsně vedle stávající cyklostezky Tupesy–Velehrad,“ prohlásil starosta Tupes Oldřich Vávra.

Nepřehlédnutelný obelisk se tyčí do výšky pěti metrů a neminou ho ani poutníci, kteří každoročně míří na cyrilometodějské slavnosti na Velehradě. Jeho autory jsou akademický sochař Otmar Oliva, který se mimo jiné podílel na výzdobě papežské kaple ve Vatikánu, a kamenosochař Petr Novák. Některé části odlili pracovníci tupeské firmy Alucast.

„Jan Pavel II. nám pomohl k nezasloužené svobodě. Mnohé, co nám bylo před třiceti lety darováno, jsme nepochopili a trochu znehodnotili,“ poznamenal Oliva.

Součástí památníku je v zemi skrytá litinová schránka. Pro další generace ukrývá dobové fotografie, které návštěvu papeže připomínají, svitek z nerezového plechu, na němž je laserem vypálený text s popisem záměru i jeho podporovateli, drobné mince a podpisové archy.

„Vložili jsme tam i památnou fotku, kdy jedna z našich spoluobčanek překonala kordon policie a vojska, dostala se až k papeži a předala mu kytičku,“ připomněl Vávra.

Vybudování památníku stálo kolem 1,2 milionu korun. Podílela se na něm nejen obec a kraj, ale také dobrovolní dárci, kteří přispěli v rámci vyhlášené veřejné sbírky.