Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Proměna tržiště ve Zlíně začne na jaře, stánky budou dočasně na parkovišti

  16:42
Město Zlín má stavební povolení na proměnu tržiště Pod Kaštany, přestavovat ho začne na jaře příštího roku, i když ještě nedávno chtělo začít letos na podzim.
Proměna zlínského tržiště by měla začít v březnu 2020. Zastřešení mělo původně...

Proměna zlínského tržiště by měla začít v březnu 2020. Zastřešení mělo původně zasahovat i nad dvě prodejní buňky, nakonec bude ale končit před nimi. | foto: vizualizace: Archiv Magistrátu města Zlína

Dlouhých deset let městu Zlín trvalo, než si dokázalo vyřídit pravomocné stavební povolení na dlouho plánovanou proměnu hlavního městského tržiště Pod Kaštany.

Snahy minulých koalic končily jen mírnými pokroky, a teprve teď je možné s určitostí říci, že práce začnou v daném termínu.

„Technická příprava rekonstrukce tržiště probíhá, další část kroků bude zahájena na podzim. Se samotným uzavřením tržiště a rekonstrukcí počítáme na jaře příštího roku,“ potvrdil náměstek primátora pro správu majetku a rozvojové plochy Pavel Brada.

Tržiště se během rekonstrukce dočasně přesune o kousek dál, na druhou stranu Gahurovy ulice, na parkoviště pod bývalým občerstvením Ryo. Přitom se lidé budou moci těšit na zásadní proměnu stávajícího tržiště, které řadu let nepůsobí příliš vzhledně.

Návrh počítá s více než stovkou prodejních míst na více než 900 metrech čtverečních plochy. U nově pojatých prodejních stolků budou rozvody vody a elektrické zásuvky, takže prodejci budou moci nabízet i méně trvanlivé zboží, jako jsou sýry nebo uzeniny.

Stánky se budou moci zastřešovat a naopak pod střechou na jedné straně tržiště budou volná místa, kde se bude dát prodávat na zemi nebo v dřevěných stáncích při různých akcích.

Z parku u zámku budou dva přístupy

Částečně se vymýtí keře, aby vznikl průhled z tržiště do parku u zámku. Oba prostory se tak propojí vizuálně a měly by také funkčně. Když si lidé koupí něco na trhu, budou si to moci sníst opodál na trávě.

„Zídka mezi tržištěm a parkem se odstraní, místo jednoho průchodu do parku budou dva. U každého bude pítko,“ přiblížila architektka Jitka Ressová z kanceláře pro architekturu a design ellement, jež návrh zpracovala.

„Nejužší místo tržiště se rozšíří, aby se v něm mohla vyhnout dvě auta, když budou trhovci ráno přivážet ovoce,“ zmínila.

Na tržišti vznikne také zázemí pro správce a toalety, které dnes scházejí. Prostředí by mělo být nejen estetičtější, ale i hygieničtější. Dešťová voda nebude končit v kanalizaci, bude se vsakovat do zeleně.

Novinkou budou dvě varianty trhu – malá a velká. Malý trh bude kopírovat rozlohu dnešního, velký se protáhne do sousední Soudní ulice a bude se konat o vánočních či velikonočních svátcích, případně v sobotu.

Město si chce také dávat větší pozor na to, co se bude na trhu prodávat. „Naším cílem je, aby se zde prodávaly lokální produkty přímo od výrobců. V tomto směru chceme i upravit tržní řád a omezit či zamezit přeprodeji zboží ze supermarketů,“ nastínil Brada.

„Měla by být zřízena funkce manažera trhu, který by zajistil, že by některé dny byly věnované určitým zajímavým produktům,“ doplnil.

Jednání s majiteli stánků se vleklo

Přestavba tržiště by se měla dát zvládnout během jednoho roku. Městu trvala příprava tak dlouho, protože se nemohlo dohodnout s majiteli dvou prodejních buněk, jež na trhu stojí. Město by jim mělo vyplatit peníze jako ušlý zisk za dobu, kdy budou kvůli úpravám nepřístupné.

Objekty zůstanou v soukromých rukou a jejich vlastníci si je mají opravit na vlastní náklady. Společná dohoda je na papíře, dosud podepsaná však ještě není.

„Jsme dohodnutí na vizuální podobě, zůstává jeden otevřený bod. Dohoda by ale měla být uzavřená,“ ujistil Brada. „Náš záměr nemůže ztroskotat, protože máme stavební povolení,“ dodal.

„Jsme v podstatě dohodnutí, ale ještě není podepsaná smlouva,“ řekl před časem spolumajitel jedné z buněk Roman Nesrsta.

Podle Brady došlo k posunu termínu přestavby tržiště z letošního podzimu na příští rok mimo jiné i proto, že by hledání dodavatelské firmy přes zimu mohlo vést ke snížení nákladů, které se v odhadech pohybují kolem 50 milionů korun. Vhodnější je také zahajovat investice na jaře než na podzim.

Úpravy se dočká také přilehlý prostor u tržiště, kde je momentálně novinový stánek a zastávka městské hromadné dopravy, která se dočasně přesune blíže k náměstí Míru. Tento prostor se změní v minináměstí, jež bude pěší zónou.

Tržiště by mělo mít jednotnou podobu včetně loga a grafických prvků, které by mohly být na plachtách zastřešujících stánky či na taškách, v nichž by trhovci prodávali zboží.

Autor:
Témata: Zlín, Zlínský kraj
  • Nejčtenější

Na Kroměřížsku po srážce s kamionem vykolejil vlak, devět lidí se zranilo

Po nárazu do nákladního vozu vykolejil v pondělí ráno v Dobroticích u Holešova na Kroměřížsku osobní vlak. Jelo v něm...

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku

Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyškov - Zlín 0:0, zápas k nekoukání, ligový tým soupeři nic nedovolil a zachránil se

Zlínští fotbalisté zůstali prvoligoví. I v odvetě baráže nedovolili Vyškovu skórovat, radují se i po bezbrankové...

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrba slavil kotoulem: Záchranu řadím vysoko, v jednu chvíli nám už nikdo nevěřil

Pod kotlem nadšených hostujících fanoušků, který dlouho po zápase vyvolával jeho jméno, vystřihl Pavel Vrba oslavný...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Kroměříž staví byty pro mladé do 35 let. Města chtějí udržet obyvatele

Nájemníkům ve věku od 18 do 35 let bude určený bytový dům v Kroměříži, který vznikl přestavbou někdejšího sídla bývalé...

Na Kroměřížsku po srážce s kamionem vykolejil vlak, devět lidí se zranilo

Po nárazu do nákladního vozu vykolejil v pondělí ráno v Dobroticích u Holešova na Kroměřížsku osobní vlak. Jelo v něm...

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku

Šest jednotek hasičů vyráželo v sobotu večer k požáru domu v obci Vlachova Lhota na Zlínsku. Vzplály tam baterie domácí...

Trojici slonic přivezli do Zlína před 20 lety, jsou chloubou zahrady

Zlínská zoologická zahrada Lešná připravila na neděli 4. června oslavu druhých narozenin sloního samečka Zyqarriho....

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...