Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

První trolejbusy přivezli do Zlína ze Švýcarska, ČKD hrozila bojkotem

  12:34
Před osmdesáti lety padlo rozhodnutí, že ve Zlíně budou jezdit trolejbusy. Když vyjel do ulic první z nich, nad městem vlály zástavy třetí říše. Za klíčovou osobnost, bez níž by trolejbusová síť nejspíš nevznikla, se považuje Vilém Pecina.

Bývalý ředitel zlínského dopravního podniku Antonín Macháček se zabývá historií MHD. | foto: Jan Salač MAFRA

Bylo 27. ledna 1944 a sál zlínského Velkého kina zaplnily politické špičky města a zástupci okupantů. Náměstek starosty Josef Zavrtálek četl projev v němčině. Své díky adresoval Vilému Pecinovi, průkopníkovi elektrizace zlínské dopravy a prvnímu řediteli trolejbusového provozu ve městě.

Kudlovské ateliéry v ulicích vyzdobených hákovými kříži natáčely krátký film, fotografové pořizovali první snímky. Navzdory mrazivému počasí sledovali zahajovací jízdy tisíce lidí.

V hlavní roli byly tři trolejbusy Brown-Boveri pořízené ve Švýcarsku. Jezdit začaly na protisměrných linkách A a B na trase od náměstí Práce k nemocnici a zpět. Třetí linka C vedla z Lesní čtvrti do Prštného.

Jediní, kdo prvním jízdám netleskal, byli zástupci pražské továrny ČKD. Pecinu varovali, že pokud se do ulic Zlína nevydají její, ale švýcarské stroje, přestanou od firmy Baťa odebírat pneumatiky pro své vozy Praga. Marně. Ředitel si prosadil svou.

„Historie trolejbusové dopravy začala pořádnou zápletkou,“ vzpomíná bývalý ředitel zlínského dopravního podniku Antonín Macháček, který se zabývá historií MHD.

Počátky městské hromadné dopravy ve Zlíně.

Zlínský hlad po osobní veřejné dopravě rostl s rozmachem firmy Baťa. Po první světové válce zde začala společně s rozvojem autobusových linek vznikat i poměrně hustá síť příměstských linek. V roce 1929 jezdilo z okolních obcí do Zlína 54 vozů různých dopravců.

Zlom nastal počátkem 30. let minulého století. Ve městě začaly přibývat nové čtvrtě, zvyšoval se počet obyvatel a ty bylo třeba po městě dopravovat. Prvním koncesionářem samostatné MHD byl Pavel Vaculík, jenž začal v roce 1928 provozovat linku od nemocnice přes Zálešnou k Baťově továrně.

„V podstatě na stejnou linku pak nasadil v roce 1930 své vlastní autobusy i František Pavelka. Mezi oběma podnikateli panoval poměrně ostrý konkurenční boj,“ líčil Macháček. „Z dobových zpráv vyplývá, že oba dopravci si často stěžovali na praktiky řidičů, kteří ‚podjížděli‘ jednotlivé spoje a přebírali si cestující,“ zmínil.

Během války chyběl stavební materiál

V roce 1940, kdy už zuřila druhá světová válka a Československo okupovali nacisté, začala přebírat veškerou autobusovou dopravu nová dopravní společnost Otrokovicko-Zlínsko-Vizovická dráha. Ovládala ji továrna Baťa. „Malí dopravci byli postupně vytlačeni na příměstské linky, ale i na těch měli velké problémy,“ popsal Macháček.

Během války navíc byly pohonné hmoty těžko dostupné. To všechno dohromady byl impulz k tomu, aby nová dopravní společnost začala ve spolupráci se zlínskou radnicí připravovat výstavbu trolejbusové dráhy.

„Navzdory nedostatku stavebního materiálu, oceli, mědi a vůbec všeho, co bylo ke stavbě zapotřebí, se to nakonec povedlo. Ve válečné době se něco podobného podařilo uskutečnit jen v Plzni,“ upozornil Macháček.

Za klíčovou osobnost, bez níž by nová dráha nejspíš nevznikla, se považuje Vilém Pecina. První šéf trolejbusového provozu začínal u Bati v roce 1933 jako elektrikář. Ve firmě vystřídal několik funkcí včetně korespondenta a nákupčího. Úkol připravit elektrifikaci hromadné dopravy dostal v roce 1941. Své nadřízené překvapoval pílí a také osobním životem.

Rozporuplný ředitel

„V čase války se přihlásil k německé národnosti, nejspíš pod vlivem manželky Anny, rodilé Němky. Důkazy k tomu chybí, ale jeho vliv na okupační úřady, které schvalovaly zlínské plány ve velmi složité době, byl nejspíš velmi silný,“ domnívá se Macháček.

Po osvobození země v roce 1945 se Pecina nuceně vystěhoval s rodinou do Mnichova. „V roce 1993 jsme se osobně setkali. V rámci jeho krátké zdvořilostní návštěvy Zlína nebyl čas na dlouhé vyprávění, ale slíbil, že se pokusí zavzpomínat na zajímavosti z počátků trolejbusové éry a všechny je sepíše,“ vypráví Macháček.

„Bohužel do událostí zasáhl zloděj. V Brně mi vykradli auto a společně s dalšími věcmi zmizely i Pecinovy dopisy, které jsem tehdy vezl. Zachoval se pouze jeden, ve kterém popisoval, jak mu vedení ČKD zakázalo koupit trolejbusy od Švýcarů pod pohrůžkou, že skončí s nákupy pneumatik od Bati,“ dodal.

Švýcarské trolejbusy byly velmi spolehlivé a na svoji dobu rychlé, ulicemi města projížděly rychlostí až 50 kilometrů za hodinu. I tak se ovšem žádný z prvních tří strojů nepodařilo zachránit. „Vydržely sice sloužit dvacet let, ale nakonec po nich zbyly jen dobové fotografie,“ poznamenal Macháček.

  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

OBRAZEM: Valašskou Polanku opět prohnali čerti. Masky byly tradičně děsivé

Každoroční tradice chození čertů a Mikuláše je ve Valašské Polance velikou podívanou. Obchůzky ve vesnici se letos opět...

Zlín se ve statistice vážných nehod propadl, v Kloboukách udrželi nulu

Statistika dopravních nehod ukazuje nebezpečné silnice ve městech a obcích Zlínského kraje. Většina měst vyšla ze...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Hasiči zasahovali při požáru opuštěného domu na Zlínsku, jeden člověk zahynul

V Kvítkovicích u Otrokovic na Zlínsku v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝPOČTÁŘ PRO KONSTRUKCE (38-48.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 38 000 - 48 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...