Díky lepšímu třídění obce ušetří statisíce, lidi motivují slevy i soutěže

  17:24aktualizováno  17:24
Řada radnic ve Zlínském kraji zavádí motivační systémy pro nakládání s odpadem. Ročně díky tomu ušetří statisíce korun obce, mnohde čeká úspora i zodpovědné domácnosti. Například ve Strání klesla roční produkce netříděného odpadu o 90 tun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Když lidé ve Fryštáku vynášejí smetí, musejí si zvykat na několik nových věcí. Popelnice mají označeny čárovými kódy, na pytle s vytříděným odpadem přidávají visačky a do sběrného dvora si nosí kartičku.

Na internetu si pak mohou zkontrolovat, kolik odpadu vlastně vyhodí a vytřídí, a lze rovněž „soutěžit“, která domácnost je nejekologičtější.

Všechny tyto novinky jsou součástí Motivačního a evidenčního systému pro odpadové hospodářství (MESOH), který město spustilo na začátku října.

„Dlouhodobě si zakládáme na tom, že u nás lidé dobře třídí odpad. Chtěli jsme ale, aby celý systém byl průhlednější,“ vysvětlil fryštácký starosta Lubomír Doležel.

Radnice například zjistí, kdo kolik odpadu vytváří, ověří si, že se ve městě nevyhazuje odpad z okolních obcí, a rychle vypozoruje, co je potřeba v odpadovém hospodářství zlepšit.

Tento systém využívá ve Zlínském kraji už 14 obcí a stále se připojují nové.

„Za poslední rok se zapojilo pět obcí a v pár dalších jednání probíhají. Troufnu si říci, že lidé ve Zlínském kraji jsou co do třídění odpadů a zájmu o ekologii velmi uvědomělí a vedení obcí se jim k tomu ochotně snaží dát co nejlepší podmínky,“ sdělil Kryštof Bambušek ze společnosti Moje odpadky, která systém MESOH obcím nabízí.

Zodpovědní ušetří, velcí producenti si připlatí

Další radnice využívají své vlastní systémy. Například v Ratiboři si koncem září nechali udělat analýzu komunálního odpadu. Odborníci vytřídili asi půl tuny odpadu a zjistili, že směsný odpad tvoří asi jen 30 procent. Polovinu odpadků v popelnicích tvořil bioodpad.

V obcích se sleduje řada faktorů. Nejde jen o samotné třídění, ale o to, aby domácnosti celkově produkovaly odpadu co nejméně.

„Občany to tlačí k tomu, aby se nad produkcí odpadu zamysleli. Zvýhodněni jsou třeba ti, co nakupují v bezobalových obchodech, nebo ti, kteří k vývozu nachystají plnou popelnici a ne poloprázdnou,“ zdůraznil Michal Špendlík, starosta Želechovic nad Dřevnicí, které se do systému zapojily na začátku letošního roku.

Zatím jsou ve zkušebním provozu a od roku 2020 spustí ostrý provoz, včetně odměn pro občany, kteří s odpadem nakládají správně. Ti zodpovědní získají slevu na poplatek za odpad, což může představovat ušetření několika set korun na osobu za rok. Naopak lidé, kteří špatně třídí a celkově vyváží hodně odpadu, zaplatí na poplatku víc.

„V současnosti je tento poplatek 500 korun. Reálné náklady obce na likvidaci odpadu jsou ale 750 korun a v budoucnu by se měly zvyšovat. To by pro nás bylo dlouhodobě neudržitelné,“ míní Špendlík.

Pro radnice je tak nejjednodušší cestou naučit lidi, aby smetí vytvářeli co nejméně.

Do systému lákají obyvatele i soutěže

A obcím se to vyplácí už nyní. Ve Strání, což byla jedna z prvních obcí v regionu, která systém začala využívat, klesla roční produkce netříděného odpadu o 90 tun.

„Ze začátku bylo složité systém nastavit. Úplně jsme zrušili hnízda s kontejnery, evidovali každou popelnici, vybírali firmu, která odpad vyváží, přesvědčovali obyvatele, aby se zapojili,“ vypočítal starosta Antonín Popelka.

Zapojení do evidenčního systému je totiž dobrovolné. Dnes jej ve Strání využívá kolem 85 procent lidí a podobná čísla mají i další obce. Aby úřad obyvatele přesvědčil, vyhlásil speciální soutěž. Kdo se do systému zapojil, mohl vyhrát horské kolo, televizi či peníze. A vyplatilo se.

„Lepším nakládáním s odpady teď ušetříme přes půl milionu korun ročně. Vyplatí se to nám i lidem. Je pozitivní, že se mění jejich myšlení,“ pochválil Popelka. V budoucnu totiž Česko čeká úplný zákaz skládkování.

Radnice však poukazují, že samotný systém pro nakládání s odpady nestačí.

„Jen je potřeba najít způsob, jak vytříděné materiály energeticky či jinak využít. Dnes je to bohužel většinou jen převážení jedné hromady na druhou,“ upozornil fryštácký starosta Doležel.

  • Nejčtenější

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Budějovice přehrály Prostějov, Poruba zaváhala ve Frýdku-Místku

Hokejisté Českých Budějovic potvrdili dobrou formu i postavení na čele tabulky. Prostějovu nedovolili jedinou branku,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kroměříž má zakázané vybrat si právníka, podává ústavní stížnost

Kroměříž se obrátí na Ústavní soud v případu obviněného starosty Jaroslava Němce. Radnici vadí, že jí státní...

Povinné nošení reflexních prvků pomohlo, střetů s chodci významně ubylo

S podzimem na silnicích roste potřeba být vidět. Pro chodce tři roky platí povinnost nosit reflexní prvky a podle BESIP...

Soud řeší falšování dokladů kvůli dotacím na stroje, firma je v konkurzu

Krajský soud ve Zlíně začal řešit okolnosti vzniku linek na zpracování odpadního skla a komunálního odpadu financované...

Skláři odlili ruce zlínských studentských vůdců sametové revoluce

Všechny se sehnat nepodařilo. Více než polovina, tedy pětice studentských vůdců sametové revoluce z fakulty...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ NA 5OSÉ FRÉZCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz