Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

U kontejnerů se válí nábytek i elektronika, lidé nevyužívají sběrné dvory

  14:57
Více barevných nádob na tříděný odpad, jejich lepší dostupnost, větší osvěta. Díky zlepšujícím se podmínkám začínají lidé ve Zlínském kraji lépe třídit a podíl plastů, papíru či skla každoročně narůstá, k ideálnímu stavu je však ještě daleko. V kontejnerech často končí nesprávné odpadky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jen za loňský rok každý obyvatel Zlínského kraje v průměru vytřídil 47 kilogramů odpadu, což je o kilogram více než rok před tím. Pro srovnání – před 12 lety to byla zhruba polovina. Celorepublikový průměr činí 49 kilogramů.

„Celkové výsledky kraje zůstávají sice pod celorepublikovým průměrem, z dlouhodobého pohledu ale vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá,“ vyzdvihla Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM.

Ta zajišťuje celorepublikový systém třídění a recyklace. Zároveň se podílí na organizaci soutěže O keramickou popelnici, v níž jsou odměňována města a obce, kde lidé třídí nejlépe.

Mezi velkými městy kraje je dlouhodobě na špici Uherské Hradiště, kde se loni dostali skoro na 90 kilogramů vytříděného skla, plastů a papíru na obyvatele. To je vysoce nad republikovým průměrem.

„Občany ke třídění motivujeme v městském zpravodaji, na webu města i na sociálních sítích. Spolupracujeme se školami všech stupňů,“ uvedl hradišťský místostarosta Čestmír Bouda. „Je evidentní, že občanům na životním prostředí záleží,“ vyzdvihl.

Kraj je přitom úspěšný i ve třídění dalších odpadů. Loni obdržel cenu za nejvíce vytříděných elektrospotřebičů na občana za posledních deset let.

„Díky rozšiřování sběrné sítě a osvětě můžeme dosahovat lepších výsledků a zároveň si udržet i pozornost občanů,“ sdělila krajská radní zodpovědná za životní prostředí Margit Balaštíková.

Chyby při třídění

Kraj i města však připouštějí, že v třídění jsou ještě velké rezervy. Podle odborníka na odpadové hospodářství Milana Havla z organizace Arnika je možné ve městech třídit až 100 kilogramů na člověka.

„K vyšší výtěžnosti vede pohodlný systém třídění. Například nádoby blízko domu, svoz bioodpadu i na sídlištích nebo svoz směsného odpadu jen jednou 14 dní,“ upozornil Havel s tím, že prázdné popelnice na běžné smetí paradoxně nenutí lidi nad ukládáním odpadu přemýšlet.

Problém je také v tom, že lidé často třídí nesprávně. „Především občané špatně nakládají s velkoobjemovým odpadem a objemnými elektroodpady. Také nesešlapávají kartonové krabice a plastové obaly,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Právě ve Zlíně je problém s nekázní lidí při vynášení odpadu obrovský. „Hnízda“ kontejnerů jsou často přeplněná odpadky všeho druhu.

„Situace se zhoršuje. Místo toho, aby lidé odpad bezplatně uložili ve sběrných dvorech, dávají jej k popelnicím. Je to nábytek, elektronika, cokoliv,“ upozornil šéf Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

V Uherském Hradišti zase poukazují na to, že si lidé často kontejnery pletou. Například do hnědých popelnic na bioodpad vhazují plasty.

„Třídění takto znehodnoceného materiálu se provádí speciální technikou a je velmi drahé,“ upozornil místostarosta Bouda.

Naprosto extrémní případ zaznamenali před několika dny v Zubří. Město na sociální síti zveřejnilo fotografie, které dokumentují, že do popelnic na plast někdo naházel pytle s exkrementy. Radnice už kontaktovala policii a varovala, že při takovém jednání by mohla třídicí linka městu plasty přestat odebírat a městu by hrozily sankce.

Témata: Zlínský kraj, Zlín
  • Nejčtenější

Frustrovaný Zlín po Spartě. Jsme morální vítězové. Zloba kvůli penaltě

Zlínský stoper Václav Procházka kroutil hlavou. "Byl jsem v šoku, že jsem měl já udělat faul na penaltu." Jeho trenér...

Na ARO už bereme jen covid, tak nežertujte, varoval šéf hradišťské nemocnice

Uherskohradišťská nemocnice zavřela anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) pro běžné pacienty a přijímá pouze ty,...

Sparta - Zlín 3:1, domácí dlouho prohrávali, pomohla jim přesilovka a vlastní gól

Padesát minut to vypadalo na překvapení. Fotbalová Sparta se doma proti Zlínu trápila, prohrávala, ztěžka se dostávala...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Bystřici pod Hostýnem rapidně přibylo nakažených, město ruší vnitřní akce

Kvůli nárůstu počtu případů nákazy koronavirem jsou zrušené kulturní, společenské a sportovní akce uvnitř budov v...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: V Míkovicích si slovácké hody užili, dalším akcím hrozí zrušení

I přes opatření proti šíření koronavirové nákazy uspořádali v Míkovicích, což je místní část Uherského Hradiště, o...

Učitelům a žákům pomáhá v přípravě na dálkové studium škola z Otrokovic

Školy věnují maximální pozornost přípravě na případné pokračování distanční výuky. Jako příklad dobré praxe může...

Design nemá hrát divadlo, říká podnikatel probouzející veřejný prostor

Z místa bývalého JZD v Bílovicích na Uherskohradišťsku posílá firma mmcité designové výrobky do celého světa. I v době...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

Prodej pozemku Uherský Brod Havřice
Prodej pozemku Uherský Brod Havřice

Jabloňová, Uherský Brod - Havřice, okres Uherské Hradiště
531 000 Kč

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...