U kontejnerů se válí nábytek i elektronika, lidé nevyužívají sběrné dvory

  14:57aktualizováno  14:57
Více barevných nádob na tříděný odpad, jejich lepší dostupnost, větší osvěta. Díky zlepšujícím se podmínkám začínají lidé ve Zlínském kraji lépe třídit a podíl plastů, papíru či skla každoročně narůstá, k ideálnímu stavu je však ještě daleko. V kontejnerech často končí nesprávné odpadky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jen za loňský rok každý obyvatel Zlínského kraje v průměru vytřídil 47 kilogramů odpadu, což je o kilogram více než rok před tím. Pro srovnání – před 12 lety to byla zhruba polovina. Celorepublikový průměr činí 49 kilogramů.

„Celkové výsledky kraje zůstávají sice pod celorepublikovým průměrem, z dlouhodobého pohledu ale vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá,“ vyzdvihla Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM.

Ta zajišťuje celorepublikový systém třídění a recyklace. Zároveň se podílí na organizaci soutěže O keramickou popelnici, v níž jsou odměňována města a obce, kde lidé třídí nejlépe.

Mezi velkými městy kraje je dlouhodobě na špici Uherské Hradiště, kde se loni dostali skoro na 90 kilogramů vytříděného skla, plastů a papíru na obyvatele. To je vysoce nad republikovým průměrem.

„Občany ke třídění motivujeme v městském zpravodaji, na webu města i na sociálních sítích. Spolupracujeme se školami všech stupňů,“ uvedl hradišťský místostarosta Čestmír Bouda. „Je evidentní, že občanům na životním prostředí záleží,“ vyzdvihl.

Kraj je přitom úspěšný i ve třídění dalších odpadů. Loni obdržel cenu za nejvíce vytříděných elektrospotřebičů na občana za posledních deset let.

„Díky rozšiřování sběrné sítě a osvětě můžeme dosahovat lepších výsledků a zároveň si udržet i pozornost občanů,“ sdělila krajská radní zodpovědná za životní prostředí Margit Balaštíková.

Chyby při třídění

Kraj i města však připouštějí, že v třídění jsou ještě velké rezervy. Podle odborníka na odpadové hospodářství Milana Havla z organizace Arnika je možné ve městech třídit až 100 kilogramů na člověka.

„K vyšší výtěžnosti vede pohodlný systém třídění. Například nádoby blízko domu, svoz bioodpadu i na sídlištích nebo svoz směsného odpadu jen jednou 14 dní,“ upozornil Havel s tím, že prázdné popelnice na běžné smetí paradoxně nenutí lidi nad ukládáním odpadu přemýšlet.

Problém je také v tom, že lidé často třídí nesprávně. „Především občané špatně nakládají s velkoobjemovým odpadem a objemnými elektroodpady. Také nesešlapávají kartonové krabice a plastové obaly,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Právě ve Zlíně je problém s nekázní lidí při vynášení odpadu obrovský. „Hnízda“ kontejnerů jsou často přeplněná odpadky všeho druhu.

„Situace se zhoršuje. Místo toho, aby lidé odpad bezplatně uložili ve sběrných dvorech, dávají jej k popelnicím. Je to nábytek, elektronika, cokoliv,“ upozornil šéf Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

V Uherském Hradišti zase poukazují na to, že si lidé často kontejnery pletou. Například do hnědých popelnic na bioodpad vhazují plasty.

„Třídění takto znehodnoceného materiálu se provádí speciální technikou a je velmi drahé,“ upozornil místostarosta Bouda.

Naprosto extrémní případ zaznamenali před několika dny v Zubří. Město na sociální síti zveřejnilo fotografie, které dokumentují, že do popelnic na plast někdo naházel pytle s exkrementy. Radnice už kontaktovala policii a varovala, že při takovém jednání by mohla třídicí linka městu plasty přestat odebírat a městu by hrozily sankce.

Témata: Zlínský kraj, Zlín

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Otrokovice zakázaly žebrání vyhláškou, vykázat bezdomovce ale nedokážou

Ilustrační snímek

Radnice Otrokovic na Zlínsku se dlouhodobě snaží vyřešit problémy s bezdomovci, kteří mnohdy obtěžují občany. Pomoci má...

Vsetínská hvězdárna získá atraktivní planetárium i naučnou stezku

Plánovaná podoba nového planetária vsetínské hvězdárny.

Modernější, atraktivnější a příjemnější bude pro návštěvníky areál hvězdárny ve Vsetíně. Čeká jej rozsáhlá...

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz