Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

  10:44
Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Někde je vlastníci odmítají prodat.

Plánovaná podoba železničního tunelu, který má ulehčit provozu na křižovatce v Otrokovicích-Kvítkovicích. | foto: vizualizace: SŽDC

Případů, kdy majitelé nechtějí své plochy podél 25 kilometrů dlouhé trati z Otrokovic do Vizovic prodat, je téměř padesát. Nejvíce čtrnáct ve Zlíně, devět v Želechovicích, osm v Malenovicích, dále několik v Otrokovicích, Lípě či ve Vizovicích.

Další obyvatelé jsou ochotni svolit jen při splnění určitých podmínek, neřekli jednoznačné ne, avšak ještě se nevyslovili pro. Jiní mají zase výhrady k technickému řešení, třeba k protihlukovým stěnám.

Například několik občanů z Želechovic odmítá prodat pozemky, které jsou pro modernizaci trati potřeba, protože ve smlouvě o smlouvě budoucí kupní není uvedena cena za metr čtvereční s tím, že bude určena až později na základě znaleckého posudku.

„Lidé nevědí, za kolik peněz budou pozemek prodávat a kolik přesně metrů. Smlouvy o smlouvách budoucích tyto údaje neupřesňují,“ postěžoval si předseda spolku Klidné Želechovice Vladimír Machala.

„Ceny pozemků jdou nahoru. Kdybychom lidem udělali posudek na začátku jednání, byli by sami proti sobě. Až když získáme územní rozhodnutí, necháme zpracovat posudek a uzavřeme ‚ostré‘ smlouvy,“ reagoval Martin Hryzbil, který má na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) projekt na starost.

Stěnu odsouhlasili hygienici

Koleje v Želechovicích vedou blízko obytné zástavby, takže SŽDC navrhla někde až čtyři metry vysoké protihlukové betonové stěny, což se místním nelíbí.

„Vadí nám výška i materiál stěn. Celé dny bychom se dívali z domů do zdi. Požadujeme, aby to bylo řešeno nízkými protihlukovými clonami nebo prosklenými stěnami, alespoň tam, kde jsou nad úrovní terénu,“ navrhuje Machala.

SŽDC argumentuje tím, že podoba stěn vyplynula z protihlukové studie, kterou odsouhlasili hygienici. Stát také nechal zpracovat studii, která posoudila zastínění domů.

„Prokázala, že nedojde k výraznému zhoršení světelných podmínek domů,“ řekl Hryzbil.

„Lidé se budou i tak bránit,“ vzkázal Machala. Podle něho je spolek připravený se proti povolení stavby odvolat.

Někteří lidé z Želechovic si stěžují i na přístup zástupců investora, kteří jim údajně vyhrožovali vyvlastněním ploch, pokud je neprodají.

„Nezohledňují potřeby obce ani obyvatel podél trati. Říkají, že ji modernizují, ale přitom tady vytvářejí bariéru,“ zmínil starosta Želechovic Michal Špendlík.

„Odmítám, že bychom někomu vyhrožovali. Vyvlastnění je až nejzazší varianta,“ tvrdí Hryzbil.

Želechovicím také vadí, že SŽDC zruší jeden přejezd přes koleje, čímž se prodlouží výjezd na hlavní cestu ze Zlína lidem z Nádražní ulice. Podle Hryzbila přejezd neodpovídal předpisům, neboť byl příliš blízko u silnice a nedal by se zabezpečit. Jeho zrušení nařídil Drážní úřad.

Skleněné stěny chce i podnikatel ve Zlíně-Loukách

SŽDC má ale problémy s výkupy pozemků i jinde. Výhrady k záměru má třeba František Kočenda, který provozuje servis elektrospotřebičů ve Zlíně-Loukách u přejezdu přes koleje.

Stát tam potřebuje 116 metrů čtverečních z jeho pozemku, aby mohla nákladní auta odbočit na cestu vedoucí rovnoběžně s kolejemi. Nejdříve to odmítal, teď je na to ochoten přistoupit za splnění určitých podmínek.

„Slíbili, že upraví některé věci v projektu, doposud jsme je ale neviděli. Víme, že se modernizaci železnice neubráníme a že je to ve veřejném zájmu. Budeme muset udělat kompromis,“ reagoval Kočenda.

„Dohodli jsme se, že tady nebudou betonové stěny. Budeme se snažit prosadit skleněné,“ doplnil.

Kočenda se obává, že jeho nemovitost klesne na ceně a přijde před ní o několik parkovacích míst. Náhradní stání by měla vzniknout poblíž.

„Do doby, než jim předložíme upravenou dokumentaci, nechtějí nic podepisovat. Úpravy se teď na SŽDC připomínkují,“ naznačil směrem k výhradám Hryzbil.

10. října 2019

Stát může podle zákona pozemky vyvlastňovat průběžně s tím, jak se bude stavba budovat, takže by to nemělo projekt brzdit jako v některých případech dálnic.

Výhrady k betonovým protihlukovým stěnám mají také lidé v Hornomlýnské ulici ve Zlíně. I oni mají obavy, že jim budou stínit domy.

Například v Zádveřicích se SŽDC téměř se všemi obyvateli na řešení dohodla.

„Vede to naší obcí částečně zástavbou. Řešili jsme prodeje některých pozemků i věcná břemena na pozemky,“ naznačil starosta obce Radovan Karola.

Projekt na elektrifikaci a částečné zdvojkolejnění železniční trati je ve fázi územního řízení, které je přerušené kvůli sporům o přejezd ve zlínské části Příluky. Kdy bude pokračovat, zatím není zřejmé.

17. února 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Řidič mimo přechod srazil trojici seniorů, jedna žena je těžce zraněná

Dvacetiletý řidič Škody Octavia srazil v neděli krátce před sedmou hodinou ráno dvě ženy a jednoho muže v seniorském...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Obrazy, grafiky i flakony Salvadora Dalího vystavuje zlínská galerie

Více než stovka děl španělského malíře Salvadora Dalího včetně jeho vůbec nejznámější litografie s tématem tekutých...

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...