Život ve zlínském Alzheimercentru nezastavil ani koronavirus, lidé se tam nyní...

Život ve zlínském Alzheimercentru nezastavil ani koronavirus, lidé se tam nyní připravují na Vánoce. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Většina domovů pro seniory v kraji nemá personál na testování návštěvníků

  • 0
Za mimořádných opatření se znovu otevírají domovy pro seniory. Příbuzní a známí, kteří za svými blízkými nemohli téměř dva měsíce, teď musejí před návštěvou doložit negativní test na koronavirus nebo potvrzení o prodělané nemoci covid-19. Většina domovů ve Zlínském kraji však hlásí, že na testování příchozích nemají kapacity.

Situace se liší domov od domova. Testuje například zlínské Alzheimercentrum, v Kroměříži zřídili jedno společné odběrové místo.

Naprostá většina domovů ve Zlínském kraji však hlásí, že na testování návštěv nemají kapacity. Všechna zařízení ale mají stejný cíl, umožnit klientům přijímat návštěvy.

„Dlouhé odloučení bylo nepříjemné a projevovalo se na zdravotním stavu klientů. Osobní shledání, zvláště v předvánočním čase, udělá oběma stranám radost,“ řekl místostarosta Kroměříže Vít Peštuka.

Zásadní podmínkou pro návštěvu je negativní test na koronavirus nebo doklad od lékaře, že člověk prodělal onemocnění covid-19 a ještě nepřekročil 90denní lhůtu, v níž se považuje za imunního. A právě dostupnost testů a jejich cena zřejmě některé návštěvy odrazuje.

„Zatím je zájem spíše malý, lidé volají, ptají se, jestli se u nás mohou otestovat a diví se, když zjistí, že ne,“ shrnula ředitelka Sociálních služeb Vsetín Michaela Pavlůsková. „Jenomže my to personálně zkrátka nemůžeme zajistit.“

Méně návštěv než před zákazem evidují i jiné domovy. Většina využívá rezervační systém, aby se lidé mohli objednat na konkrétní termín. Mají tak detailní přehled o počtu příchozích.

„Lidé se nám hlásí, ale přeci jen méně,“ potvrdila ředitelka Domova pro seniory Uherské Hradiště Lenka Šupková.

Výsledek testu nesmí být starší 48 hodin a musí být na papíře. „Jen SMS zprávu s informací, že je člověk negativní, uznat nemůžeme,“ upozornila ředitelka Domova pro seniory Lukov Michaela Procházková.

S druhou podmínkou, kterou stanovila pro návštěvy vláda, tedy mít během setkání respirátor třídy FFP2, ale pomoct můžou. „Máme je k prodeji,“ potvrdila Procházková.

Před návštěvou raději navštívit web zařízení

Pokud domovy netestují, je to obvykle z personálních důvodů. I tak je totiž návštěvnický provoz náročnější než v době před epidemií. Pracovníci domovů sepisují s lidmi čestné prohlášení, že nepřišli do kontaktu s nakaženým, kontrolují výsledky testů či použití dezinfekce na ruce. A po odchodu návštěvy musí vydezinfikovat celý prostor, ve kterém se pohybovala.

„U nás nemáme dost místa, abychom vyčlenili zvláštní místnost, takže návštěvy chodí na pokoj,“ uvedla ředitelka Diakonie Valašské Meziříčí Květoslava Othová. „Pokud je dvoulůžkový, smí návštěva jen k jednomu z klientů, aby se lidé nepotkávali.“

Větší nápor domovy čekají po 18. prosinci, kdy začne stát nabízet antigenní testy zdarma pro všechny. Že to může zájem zvednout, ukazuje i zkušenost zlínského Alzheimercentra. Jako jedno z mála zařízení ve Zlínském kraji testy dělá, pro rodiny klientů jsou zdarma.

„Odloučení bylo dlouhé a možnost navštívit své blízké hodně využívají,“ popsala mluvčí sítě Alzheimercenter Martina Svobodová. „Počty návštěv musíme omezovat, rezervační systém je prakticky plný.“

Možnost nechat se otestovat zdarma nabídli také v Kroměříži. Tamní domovy, které zřizuje město, mají společnou testovací místnost na Velehradské ulici. V provozu je v pondělky, středy a pátky od 13 do 16 hodin. Ve stejné dny jsou také povolené návštěvy v domovech, obojí se tak dá zvládnout v jeden den. Na testy přitom není nutné se objednávat.

„Jsou ale jen pro účely návštěvy domova,“ upozornil Peštuka.

Právě rozdíly v organizování návštěv a také to, že se situace v domovech neustále mění, je důvod, proč mají zájemci bedlivě sledovat webové stránky těchto zařízení. I když oficiálně jsou návštěvy povolené, některé domovy nebo jen jejich části zrovna mohou bojovat s nákazou. V takovém případě se znovu uzavírají.

Aktuálně to platí například v kroměřížském domově pro seniory U Kašny, který je zavřený celý. A třeba domov na Burešově ve Zlíně zavře jedno patro.

„Dlouho se nám dařilo nákaze vyhýbat, ale teď máme několik pozitivních testů mezi pracovníky a také u jedné uživatelky,“ potvrdil ředitel domova Vlastimil Zaydlar.

Pro konkrétní patro tak začíná karanténa, do ostatních zatím lidé mohou. I když uzavřené domovy jejich obyvatelům na náladě nepřidaly, život se v nich nezastavil. Pokud to bylo možné, posilovaly počty aktivizačních pracovnic, využívaly pomoci studentek i brigádníků, aby se klienti při čekání na konec odloučení zabavili.