Valašskou chalupu z 18. století rozežírá hmyz, odborníci jej vyhání teplem

  16:20aktualizováno  16:20
Odborníci ze skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm zachraňují speciální termosanací chalupu z Prlova z poloviny 18. století. V muzeu kromě toho opravují i další památky.

V rožnovském skanzenu odstartovala termosanace Chalupy z Prlova. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Historické stavení poblíž větrného mlýna v areálu Valašské dědiny obklopují řemeslníci se speciálními přístroji. Zatímco dvojice pracovníků připevňuje na dřevěné stěny budovy obrovskou fólii, další proměřují dřevěné trámy.

Chalupu z Prlova, jeden z cenných objektů rožnovského skanzenu, čeká výjimečná záchranná akce. Stavbu z poloviny 18. století rozežírá dřevokazný hmyz, některé trámy trouchnivějí a sypou se z nich piliny. Vedení Valašského muzea v přírodě proto povolalo specializovanou firmu, která zajišťuje takzvanou termosanaci.

„V českých podmínkách je to stále poměrně nová metoda, ale v Dánsku už se používala ve 30. letech minulého století,“ vysvětlila vedoucí firmy Thermo Sanace Andrea Nasswettrová.

Princip je poměrně jednoduchý. Odborníci obalí ve zhruba metrové vzdálenosti budovu fólií. Vznikne tak vzduchový polštář, do něhož horkovzdušné agregáty hliníkovým potrubím vhánějí horký vzduch.

„Dřevo se postupně prohřeje až na teplotu 55 stupňů Celsia, což spolehlivě stačí k vyhubení všech forem dřevokazného hmyzu od kukel a larev po dospělé jedince,“ popsala Nasswettrová.

Stačí tři dny

Stavení je specifické tím, že se skládá z různých druhů materiálů, termosanace však zabere na všechny. Škůdce zároveň vyžene ze světnice, chodby i pláště budovy.

Fotogalerie

Pro záchranu prlovské chalupy je to stěžejní. Budova totiž byla v pokročilém stadiu napadení a předchozí ošetření nebyla účinná.

„Chemické postřiky repelentního charakteru sice hmyz odpuzují, ale nedostanou se hlouběji do dřeva a larvám nijak nevadí,“ upřesnila Nasswettrová.

Celý zásah potrvá tři dny, hotovo by mělo být ve středu večer.

„Neznamená to, že bychom měli navždy vyhráno. Dále se o budovu budeme muset starat, dělat impregnace, výměny poškozených trámů a další ošetření,“ vysvětlil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Chalupa z Prlova byla hmyzem nejhůře napadená

Metodu termosanace ve skanzenu vyzkoušeli poprvé před dvěma lety na budově radnice v Dřevěném městečku (viz též Hmyz ničí radnici v rožnovském skanzenu. Proto ji zabalili a zahřáli) a mají s ní dobré zkušenosti.

Do letošní opravy Chalupy z Prlova se muzeum pustilo v rámci přeshraničního projektu Kulturní dědictví Javorníků a Beskyd ve spolupráci se Slovenským národním muzeem v Martině.

V Rožnově tak během letoška opraví za 5,6 milionu korun pět objektů – například chalupu a stodolu z Valašské Polanky, fojtství z Lidečka či střechu na Janíkově stodole. Termosanaci však využijí pouze na objektu Chalupy z Prlova.

„Z hlediska napadení hmyzem byla v nejhorším stavu, roli může hrát i poloha. Je v místě, kde moc nesvítí slunce a je tu relativní vlhkost,“ sdělil Václav Mikulec, který má projekt na starosti.

Chalupa patřila k nejstarším usedlostem v Prlově. Ve skanzenu je v ní umístěna expozice ukazující, jak fungovala rodina s čerstvě narozeným dítětem.

„Při opravách jsme ji dočasně vystěhovali, ale nechceme lidem opravované objekty úplně uzavírat. Pro návštěvníka může být atraktivní, že uvidí, jakým způsobem se o zdejší budovy staráme,“ řekl Ondruš.

Ve Valašském muzeu v přírodě spravují okolo 120 dřevěných objektů, jako jsou stodoly, chalupy či zvoničky. Do jejich opravy muzeum investuje každoročně zhruba čtyři miliony korun.

„Obecně se dá říct, že jsou tyto budovy ve velmi dobrém stavu. Je to díky pravidelným kontrolám a průběžným opravám,“ přiblížil ředitel muzea.

Mimo speciální zásahy jako v případě prlovské chalupy řemeslníci pravidelně upravují či vyměňují trámy či osekávají omítky. Dbají přitom na ruční práci, aby byly materiály upraveny stejným způsobem, jako to dělali naši předkové.

  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dětských pacientů v lázních přibývá, v Luhačovicích mají nové zázemí

Lázně Luhačovice otevřely opravený Vítkov, jednu z budov, které tvoří základ dětské léčebny. Celkem nabízejí 278 lůžek....

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Miliardovou modernizaci železnice přes Zlín brzdí spor o přejezd

Plánovaná proměna železniční trati Otrokovice–Vizovice nabírá zpoždění. Důvodem je chybějící územní rozhodnutí, jemuž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz