Lidé se dočkají zklidnění. Zlínská teplárna brzy sníží decibely

  10:21aktualizováno  10:21
Zlínská teplárna v centru města, která v plném provozu překračuje limity hlučnosti, připravuje ochranná opatření. Výjimku pro fungování měla povolenou jen do konce června. Krajský úřad řeší, co bude dál. Situace se má zlepšit.

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Měření opakovaně prokázala, že teplárna Alpiq Generation v centru hlučí víc, než povolují normy. Proto fungovala pouze díky výjimce, kterou jí krajský úřad udělil do konce června.

Stalo se tak pod podmínkou, že teplárna vypracuje hlukovou studii, posoudí možné zdravotní dopady na zdraví lidí a především navrhne účinná opatření, která hluk sníží. Obyvatelé některých lokalit krajského města v noci slyší její kotle tak, že nemohou větrat, což je v létě obzvlášť nepříjemné.

"Každý má jiný práh vnímavosti, ale tady jde obecně o to, aby bylo chráněno zdraví. Když teplárna vypouští páru, tak to slyšíme i přes okna," postěžoval si Zdeněk Vašátko z občanského sdružení Pro zdravý Zlín, které proti hluku z teplárny sepsalo petici.

Změny k lepšímu

Krajský úřad před pár dny zahájil řízení o změně integrovaného povolení, na základě něhož může být teplárna v provozu. Původní výjimka do června se tím prodlužuje do doby vydání rozhodnutí, jež může padnout po prázdninách.

Fotogalerie

"V rámci řízení budeme řešit další opatření, jež by měla vést ke snížení hlučnosti. To, jak budou účinná, se ale ukáže až za provozu," upřesnil Karel Březina z odboru životního prostředí a zemědělství, který tuto věc řeší.

"Každopádně by ale mělo dojít ke zlepšení situace," vzkázal obyvatelům Zlína.

Z měření zpracovaného Zdravotním ústavem v Ostravě vyplynulo, že více hlučí jiný fluidní blok, než o jakém se to předpokládalo. Hranice 40 decibelů byla v noci překročena na Letné a u Mladcové o téměř 10 decibelů.

"Budeme zvažovat uplatnění záruky u výrobce filtru (ten má hluk odclonit - pozn. red.), jelikož jeho výměnu provedla firma v roce 2012," přiblížila mluvčí Alpiq Generation Markéta Čapková. "Zároveň s ním chceme spolupracovat na návrhu technického řešení odstranění tónové složky."

Hluk jako při obří diskotéce

Na zvýšeném hluku se podílejí také vrzající dopravníky, které vozí popel. Teplárna chce přistoupit na pneumatickou přepravu. "A nebude-li to dostatečné, zvážíme další opatření," ujistila Čapková.

Lidé z občanského sdružení jsou rádi, že se má hlučnost snížit. Nicméně poukazují, že se zatím řeší především následky, nikoliv příčiny. Hluk vydávají především spalinové ventilátory v komínech, respektive vzduch, který odsud proudí do komínu.

Přičemž hluk v koruně nižšího z komínů dosahuje až 90 decibelů. "To je, jako by na celý noční Zlín pouštěli diskotéku," podotkl Vašátko. "I tak se snad blýská na lepší časy. Bude to ale běh na dlouhou trať," naznačil Vašátko.

Změní se majitel?

Účastníci řízení, mezi nimiž je i občanské sdružení či krajská hygiena, podají ve lhůtě třiceti dní své připomínky.

"Teď na nich pracujeme. Příští týden je budeme moci zveřejnit," řekl Pavel Kopl, náměstek ředitele pro odbornou činnost krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Teplárna Alpiq Generation, kterou vlastní švýcarští majitelé, bude možná brzy na prodej. Čapková okolnosti obchodu nechtěla komentovat.

Podle neoficiálních informací však zájemci, mezi nimiž jsou Energetický a průmyslový holding, Purs a Carpaterra, nabídli málo peněz. Nejvyšší nabídka byla okolo 10 miliard, Alpiq údajně požaduje 12 miliard korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Knihovny jsou otevřenější. Dnes si tady mladí dávají rande, říká ředitelka

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková je přesvědčena, že lidé chtějí číst knihy v originále. Za 28 let, kdy...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

V Uherském Brodě zavřou nejpoužívanější přejezd, komplikace čekají i chodce

Řidiči, cestující v hromadné dopravě i chodci v Uherském Brodě musejí v následujících dnech počítat se zdržením....

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz