Taneční sál na Buchlově září novotou, vrátí se sem i svatby

  7:17aktualizováno  7:17
Hrad Buchlov na Uherskohradišťsku rozšířil prohlídkovou trasu o zrekonstruovaný taneční sál, který je přístupný po pětadvaceti letech. Zájemci si prostory můžou pronajmout pro svatební obřad.

Zrekonstruovaný taneční sál se stal novým turistickým lákadlem hradu Buchlova. | foto: Josef OmelkaČTK

Nebýt svatby Jiřího ze Zástřizl s Alžbětou z Olešničky, asi by nikdy nestál. Dům s tanečním sálem na hradě Buchlově totiž řemeslníci postavili jen kvůli tomuto svatebnímu obřadu.

Psal se rok 1602 a dominantní moravský hrad se rozrostl o složitou třípatrovou budovu. Teď je po pětadvaceti letech přístupná návštěvníkům.

„Když Berchtoldové tento sál opravili, byl to výjimečný počin, tehdy poprvé vstal z mrtvých. Teď se to podařilo podruhé,“ prohlásil při slavnostním otevření tanečního sálu Radim Vrla z kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu.

Budova byla kvůli havarijnímu stavu zavřená od roku 1991. Dřevěná podlaha byla napadená dřevomorkou, strop se propadal a krov byl ve špatném stavu. Ani odborníci už příliš nevěřili, že se sál podaří zachránit.

„Tehdy jsme si říkali, jestli má vůbec smysl s tím něco dělat, protože bylo definitivní rozhodnutí, že vrátit sál do původní podoby není možné,“ přiblížil záchranné práce Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu.

Nový statik ale stavebníky přesvědčil o opaku a výsledek dnes mohou návštěvníci posoudit sami.

Příklad, jak k obnově zdevastovaných sálů přistoupit

Taneční sál je součástí velkého prohlídkového okruhu, jenž jednu z nejzachovalejších národních kulturních památek představuje v celé kráse.

Při rekonstrukci, která trvala téměř deset let, se odborníkům podařilo vrátit sál do původní podoby i s expozicí, kterou znali návštěvníci v době první republiky. Opravili podlahy, stěny, stropy i omítky.

Na stěnách tak mohou zájemci obdivovat 14 restaurovaných obrazů rodových portrétů, které vznikaly od 17. do 18. století.

Nechybí ani manýristické dřevěné lavice, jež byly podle odborníků vyrobeny k velmi slavnostní příležitosti a pravděpodobně na nich skutečně seděla nevěsta se ženichem.

„Tento sál je unikátním skvostem renesance a prezentují se v něm výjimečné exponáty. Je to výborný příklad toho, jak k obnově i takto zdevastovaných sálů přistupovat,“ konstatovala ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Svatba v národní kulturní památce

Rekonstrukce tanečního sálu stála 6,5 milionu korun a další více než tři miliony bude potřeba na plánovanou opravu přízemního prostoru bývalých kasáren.

Vstupné do hradu zůstává i po doplnění hlavní trasy stejné, dospělý zaplatí 150 korun. Zájemcům se navíc taneční sál nabízí pro uspořádání svatebního obřadu.

„Už máme zájemce. Svatba tady sice není levná, ale na druhou stranu je to prestižní prostor v národní kulturní památce,“ vysvětlil kastelán hradu Rostislav Jošek.

Úpravy na Buchlově ale stále nekončí. Podle kastelána je nutná hlavně oprava střech na celém hradě.

V plánu má také rekonstrukci sýpky, která dnes není využívaná a do níž by se měly přesunout sbírky z depozitáře. Ještě letos by měla být kompletně hotová kanalizace a elektroinstalace za 4,6 milionu.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

VIDEO: Stoleté parní stříkačky závodily v Otrokovicích. Vytvořily rekord

V Otrokovicích se uskutečnilo celorepublikové setkání a soutěž parních...

Parní stříkačky udržuje po celé České republice stále několik hasičských sborů. Raritní kousky s nevyčíslitelnou...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Najdete na iDNES.cz