Největší prohřešek? Přijít na ples pozdě, říká taneční mistr Mědílek

  9:40aktualizováno  9:40
Nad plesy, jejich proměnami v čase a také nad tím, jak se liší dnešní mladí od svých rodičů, se zamýšlí majitel zavedené zlínské taneční školy Aleš Mědílek. Je pokračovatelem rodinného podniku, který založili už v roce 1948 jeho rodiče Augustin a Annamarie.

Taneční mistr Aleš Mědílek. | foto: MAFRA

Mladí lidé jsou zvyklí přijít na ples hodinu před půlnocí a chtějí se bavit do rána. To je podle zlínského tanečního mistra Aleše Mědílka jeden z největších prohřešků proti plesové etiketě.

„Ples je společenská událost, a tak by se k němu mělo přistupovat,“ říká Mědílek.

Změnila se výrazně v průběhu let plesová zábava?
Prakticky ne. Liší se způsob oblékání, možná program, ale stejně vždy nejvíc záleží na tom, jací lidé přijdou. Když se chtějí bavit, ples bude mít úspěch. Pokud se sejdou studení čumáci, kteří chtějí, aby je bavil někdo jiný, je to pro pořadatele těžké.

Taneční kurzy pořádáte nejen ve Zlíně, ale jezdíte také do okolních měst. Jak jsme na tom ve Zlínském kraji s citem pro společenský oděv a etiketu?
Když přijde na parket mladík v obleku a na nohou má tenisky, je to obvykle výstřelek inspirovaný nějakou celebritou. Co je horší, když pořádáme plesy na závěr tanečních, že děti přijdou ve společenském oděvu a patřičně se i chovají, zato rodiče, kteří je doprovázejí, jako by zrovna přišli z práce. S rodinou to přitom všechno souvisí. S etiketou se to má podobně.

Jak to myslíte?
To by bylo hodně dlouhé povídání. (smích) Pokud mám srovnat dnešní náctileté a jejich rodiče, je to rozdíl. Dnes jsou děti mnohem víc suverénní, často neznají hranice, co si ještě dovolit mohou, a co už ne. Nakonec si ale vždycky dají říct a nějak je do těch mantinelů srovnáme. Jejich rodiče byli jiní, jinak vychovávaní, víc ctili autority. Jenomže otázka, jak a jestli vůbec budou mladí lidé společenské chování dodržovat a rozvíjet, záleží především na tom, jestli je k tomu někdo vede v rodině.

Jaké jsou největší prohřešky účastníků plesu?
Nectí začátek. Říkají si, že je jedno, kdy přijdou, ale pokud pořadatel neví, kdy a kolik lidí se dostaví, rozjet zábavu je prakticky nemožné. Hlavně mladí jsou zvyklí chodit hodinu dvě před půlnocí a pak se chtějí bavit do rána. Ples zkrátka je společenskou událostí, a tak by se k němu mělo i přistupovat a člověk by se měl trochu připravit. A upravit.

Podle čeho vybrat ples, který mě bude bavit?
Ve Zlíně jsou pěkné plesy, v okolí zase možná srdečnější, menší. Liší se atmosférou, záleží na tom, jestli tam jdete ve společnosti známých. Program je především o dobrém nápadu. Nabízí se různě laděné večery, zpestření jsou retro plesy, mezi kterými můžete vybírat od třicátých po osmdesátá léta. Hodně záleží i na kapele, jak dokáže strhnout. Vesměs jsou pořadatelé dobře připravení, žádný programový exces, který by mě vyděsil, si nevybavuji. Zase jsme ale u lidí. Pokud se nejdou předvádět, ale bavit, dopadne to dobře.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Náměstek ze zlínské nemocnice jde do Brna, ředitel se ucházel o Ostravu

Vlastimil Vajdák (vlevo) a Radomír Maráček jsou od začátku května členy...

Ekonomický náměstek Baťovy nemocnice ve Zlíně a člen jejího představenstva Vlastimil Vajdák se stal ředitelem Fakultní...

Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou...

Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou...

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz