Synot u ministerstva zpochybnil vyhlášky, jimiž chce hazard zrušit či omezit asi čtyřicet měst a obcí. Ilustrační snímek.

Synot u ministerstva zpochybnil vyhlášky, jimiž chce hazard zrušit či omezit asi čtyřicet měst a obcí. Ilustrační snímek. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Synot napadl čtyřicet vyhlášek zakazujících hazard, rozhodne ministerstvo

  • 18
Loterijní holding Synot podal podnět k Ministerstvu vnitra kvůli vyhláškám zakazujícím hazard, které schválilo asi čtyřicet radnic po celé republice. Vyhlášky hodnotí Synot jako diskriminační a nedostatečně zdůvodněné, požaduje jejich zrušení.

Města Otrokovice a Kroměříž se jako jedna z mála ve Zlínském kraji rozhodla vyhlásit nulovou toleranci hazardu. I přes ztrátu zhruba 16 milionů korun, které jim ročně z provozu hracích přístrojů plynuly, je od příštího roku ruší. Kompletně všechny. Docílí toho vyhláškami plošně zakazujícími hazard, které jejich zastupitelé schválili před třemi lety.

To se ale nelíbí loterijní firmě Synot se sídlem v Uherském Hradišti, pro niž by to znamenalo finanční ztráty. A vzhledem k tomu, že stejně nebo jen o něco málo vstřícněji postupují vůči hazardu i jiná města, Synot napadl u Ministerstva vnitra zhruba čtyřicet omezujících vyhlášek.

Ve Zlínském kraji se to týká mimo jiné radnic v Otrokovicích, Kroměříži a v Dolním Němčí, dále například v Praze, Brně, Hradci Králové, Děčíně či Karviné.

„Prohibice nic neřeší. Otevře jen prostor nelegálním provozovatelům hazardu a sníží příjmy veřejných rozpočtů,“ reagovala mluvčí Synotu Magda Pekařová.

„Navíc nám není známo, jaké důvody k přijetí zákazových vyhlášek města vedly. Nedocházelo tam v souvislosti s provozem loterií k trestné činnosti ani k rušení veřejného pořádku,“ doplnila.

Ministerstvo vnitra si vyžádalo od měst stanoviska, na jejichž základě se rozhodne, jak bude dál postupovat. V krajním případě může pozastavit účinnost vyhlášek nebo podat návrh na jejich zrušení k Ústavnímu soudu.

Města si stojí za svým

„Chceme hazard zrušit. Když to nepůjde, tak ho alespoň maximálně omezíme,“ prohlásil starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Podle něho si Synot touto cestou hlídá zisky ve svém byznysu. Přesto hodlá jako starosta využít možnosti, že města mohou hazard regulovat. A přidává argument, že se v okolí otrokovických heren dějí výtržnosti, které řeší městská policie.

„Jde o hlasité projevy v ranních hodinách, někdy i napadání personálu barů a heren,“ zdůraznil Budek.

V Kroměříži jsou také odhodlaní hazard zrušit, protože jeho negativní společenské dopady považují za příliš závažné.

„Vyhláška je naformulovaná tak, aby odpovídala právním předpisům,“ řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Tamní strážníci občas řeší nepřístojnosti u heren, není jich však extrémně moc.

„Zasahujeme tam stejně často jako u podniků, kde automaty nejsou,“ upřesnil šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Synot ministerstvu píše, že požaduje důkazy o tom, že návštěvníci heren narušují veřejný pořádek. A že nezná důvody, které k omezujícímu přístupu města vedly. Chce proto, aby v případě jejich pochybení ministerstvo navrhlo zrušení vyhlášek, které mají platit od ledna 2015.

„Chceme znát jeho stanovisko, zda jsou v souladu s legislativou České republiky a Evropské unie,“ doplnila Pekařová.

Ministerstvo se podnětem Synotu už zabývá, zatím ale nerozhodlo.

„Postup měst bude možné zhodnotit až na základě podkladů, které od nich obdržíme,“ naznačil Josef Holek z tiskového odboru Ministerstva vnitra. „Potom posoudíme, zda je míra omezení daná vyhláškou přiměřená konkrétním podmínkám v obci,“ dodal.

V případě, že právníci ministerstva najdou v omezujících předpisech měst chyby, zašlou jim výzvu k nápravě. Teprve pokud ji nezjednají, může jejich účinnost pozastavit, případně podat návrh na jejich zrušení k Ústavnímu soudu. Pokud by se tak stalo, města budou hledat jiné cesty k zákazu heren.

Zlín vyhlášku uhájil

Synot má sídlo v Uherském Hradišti, kde radnice regulaci hazardu řeší jen velmi zlehka a počet automatů radnice víceméně vůbec nesnižuje.

Zato ve Zlíně firma před časem vyhlášku napadla. Nová zlínská regulace nezakazuje loterie plošně, ale vyhání herny z centra a z okolí škol či nemocnic.

„Ministerstvo v ní žádné pochybení neshledalo, proto jsme se jí přizpůsobili,“ podotkla Pekařová.

Zlínský předpis sice nerespektuje licence herních zařízení Synotu, které měly platit do roku 2018, není však podle Pekařové diskriminační, protože měří „všem provozovatelům stejným metrem“.

Právě o diskriminaci mluví Synot v souvislosti se zhruba čtyřiceti vyhláškami v jiných městech republiky. Nejde v nich jenom o plošné, ale také o částečné zákazy.

Pro hazardní byznys v čele s firmou Synot navíc může být ještě hůře. Ministerstvo financí připravuje zákon, který zakazuje hrací přístroje v hospodách, počítá s registrem vyloučených hráčů a hodlá stanovit finanční limit, který může jednotlivec prohrát - na 20 tisíc za měsíc (více zde).