Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Studny vysychají, na nové vrty a vodovody stát rozdává obcím statisíce

  9:57
Přes dvacet obcí ze Zlínského kraje získalo dotaci na nové vrty či vodovody, aby mohly lépe vzdorovat stále většímu suchu. Ministerstvo životního prostředí navíc nabízí i peníze na práci se srážkovou vodou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V Žeranovicích je drtivá většina domů napojená na vodovod, který dlouhé roky vodu bral z obecní studny. Zdroj ale i kvůli stále většímu suchu postupně slábl. Někdy zůstali lidé i den bez vody. Vedení Žeranovic se proto rozhodlo, že koupí novou studnu, která leží asi 800 metrů za obcí. A napojí na ni vodovod. Tak to i udělalo. Stát dal obci na nové napojení a vybavení studny dotaci přes dva miliony korun.

„Dnes máme vodovod napojený na oba vrty, 90 procent vody jde ale z nového. Kdyby se nám to nepodařilo udělat, což byla hlavně zásluha minulého starosty, tak teď v obci máme cisterny s vodou,“ přiblížil starosta Žeranovic Antonín Vyňuchal.

„A pokud bychom nezískali dotaci, museli bychom to platit z obecního rozpočtu, což by pro nás bylo docela bolestné. Teď můžeme být na několik dalších let v klidu,“ doplnil.

Příští rok obec hodlá ještě napojit na vodovod poslední domy, v nichž bydlí přes dvacet lidí. I na tuto akci bude chtít získat státní podporu.

Na podobné projekty už dostalo dotaci dalších 23 obcí ve Zlínském kraji, rozdělily si skoro 30 milionů korun. V Nedašově například získali téměř 1,5 milionu korun na dva nové vrty, v Brusném zase 400 tisíc na kopanou studnu, která zásobuje obec vodou. Ve Strání za více než dva miliony korun udělali tři nové hydrogeologické vrty. Pouze v jednom bylo ale vody dostatek.

„Tento vrt máme jako zálohu pro posílení stávajícího zdroje. Bereme vodu z lesního potoka a potom ji upravujeme. Zatím nám to vychází, ale situace je špatná. Loni už bylo v potoce velmi málo vody, bylo to jako vztyčený prst, že už bychom něco měli udělat,“ nastínil starosta Strání Antonín Popelka.

Obec chce v budoucnu jako zdroj pitné vody vybudovat rybníčky pod Javořinou, nevlastní ale tamní pozemky. Ty patří Lesům ČR, avšak hlásí se o ně původní majitelé. „Nevíme, jak to nakonec dopadne,“ podotkl Popelka.

Ministerstvo spustí program na výstavbu vodovodů

Každá obec či město, které o peníze zažádají, může získat až tři miliony korun. Stačí jim k tomu odborný posudek, který popíše stávající stav, důvody nedostatku vody a možnosti řešení. Po schválení žádosti přijdou peníze do tří měsíců. Jde o dotace z programu Státního fondu životního prostředí (SFŽP), určeny jsou na vrty, vodovody či úpravny vod.

„Výzva byla vypsána, aby pomohla zlepšit zásobování obyvatel obcí a měst kvalitní pitnou vodou. Největší zájem je o dotace na zajištění průzkumných vrtů,“ naznačila mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.

Obce a města mohou žádosti podávat do prosince příštího roku, k dispozici je ještě zhruba 400 milionů korun.

„Od roku 2016 si na průzkum a posílení nebo nový zdroj pitné vody požádalo 411 obcí, což znamená téměř 200 tisíc lidí nově napojených na zdroje pitné vody. Zájem stále roste s tím, jak se v Česku prohlubují dopady sucha,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Ministerstvo životního prostředí navíc letos v listopadu spustí program na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Poběží do konce ledna příštího roku.

„Sucho je jedním z důsledků klimatické změny, která Českou republiku kvůli naší geografické poloze postihuje výrazněji než okolní státy,“ zmínil ministr životního prostředí Richard Brabec. „Zajistit musíme nejenom přístup občanů k pitné vodě, ale přizpůsobit tomu musíme i naše hospodaření v krajině,“ doplnil.

V rámci tohoto programu budou moci obce a města žádat také o peníze na posílení stávajících zdrojů nebo akumulaci pitné vody. „Podpoříme i výstavbu přivaděčů, které zajistí dopravu pitné vody z kapacitní vodárenské soustavy tam, kde je vody nedostatek,“ uvedl Brabec.

Ministerstvo má navíc další program nazvaný Dešťovka, v němž mohou obce a města získat peníze na budování podzemních nádrží na shromažďování srážkové vody, na zelené střechy veřejných budov, na vodou propustné povrchy, zasakovací pásy u parkovišť nebo úpravu koryt potoků a řek. Od začátku roku si samosprávy řekly už o skoro 150 milionů korun.

„Dotace pomůže žadateli uhradit téměř 64 procent z celkových výdajů na projekt,“ řekl Valdman.

Současně upozornil, že peníze nemohou jít na systémy domovních čistíren, které stát podporuje v samostatných výzvách.

Autor:
  • Nejčtenější

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Ve Zlínském kraji přibudou tři nová odběrová místa, zvýší počet testů

Zdravotníci ve Zlínském kraji denně odeberou vzorky od 2 700 lidí. Nápor pomohou zvládnout nové odběrové stany ve...

Auto na Zlínsku po nárazu do stromu začalo hořet. Zemřely dvě ženy

V neděli ráno se stala vážná nehoda na silnici spojující obce Jasenná na Zlínsku a Liptál na Vsetínsku. Řidička auta...

V domovech nákaza decimuje klienty i personál, záchranou jsou studenti

Sociální služby začínají ve Zlínském kraji při druhé vlně koronavirové epidemie kopírovat situaci zdravotníků....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní stadiony jsou bez ledu, udržovat jej v nejisté době by bylo drahé

Hokejové haly rozpouštějí led, jejich provoz bez možnosti sportování je příliš drahý. Jde o reakci na vládní opatření v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Na kole za adrenalinem, výhledy nebo poznáním Zlínského kraje

Nespočet kilometrů nových cyklostezek vzniklo ve Zlínském kraji v posledních letech. Mezi nejnavštěvovanější patří...

Ve Zlíně se zastupitelé museli setkat, v Meziříčí našli online řešení

Ačkoli vláda od čtvrtečního rána v rámci vyhlášení nouzového stavu zpřísnila bezpečnostní opatření, ve Zlíně se týž den...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

Zlínskému kraji pomůže rozšířit kapacitu také nemocnice ve Vizovicích

Zlínská Baťova nemocnice přesunuje některé necovidové pacienty do jiných zařízení. K dispozici jsou menší nemocnice ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SEŘIZOVAČ (25 – 40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...