Studny vysychají, na nové vrty a vodovody stát rozdává obcím statisíce

  9:57aktualizováno  9:57
Přes dvacet obcí ze Zlínského kraje získalo dotaci na nové vrty či vodovody, aby mohly lépe vzdorovat stále většímu suchu. Ministerstvo životního prostředí navíc nabízí i peníze na práci se srážkovou vodou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V Žeranovicích je drtivá většina domů napojená na vodovod, který dlouhé roky vodu bral z obecní studny. Zdroj ale i kvůli stále většímu suchu postupně slábl. Někdy zůstali lidé i den bez vody. Vedení Žeranovic se proto rozhodlo, že koupí novou studnu, která leží asi 800 metrů za obcí. A napojí na ni vodovod. Tak to i udělalo. Stát dal obci na nové napojení a vybavení studny dotaci přes dva miliony korun.

„Dnes máme vodovod napojený na oba vrty, 90 procent vody jde ale z nového. Kdyby se nám to nepodařilo udělat, což byla hlavně zásluha minulého starosty, tak teď v obci máme cisterny s vodou,“ přiblížil starosta Žeranovic Antonín Vyňuchal.

„A pokud bychom nezískali dotaci, museli bychom to platit z obecního rozpočtu, což by pro nás bylo docela bolestné. Teď můžeme být na několik dalších let v klidu,“ doplnil.

Příští rok obec hodlá ještě napojit na vodovod poslední domy, v nichž bydlí přes dvacet lidí. I na tuto akci bude chtít získat státní podporu.

Na podobné projekty už dostalo dotaci dalších 23 obcí ve Zlínském kraji, rozdělily si skoro 30 milionů korun. V Nedašově například získali téměř 1,5 milionu korun na dva nové vrty, v Brusném zase 400 tisíc na kopanou studnu, která zásobuje obec vodou. Ve Strání za více než dva miliony korun udělali tři nové hydrogeologické vrty. Pouze v jednom bylo ale vody dostatek.

„Tento vrt máme jako zálohu pro posílení stávajícího zdroje. Bereme vodu z lesního potoka a potom ji upravujeme. Zatím nám to vychází, ale situace je špatná. Loni už bylo v potoce velmi málo vody, bylo to jako vztyčený prst, že už bychom něco měli udělat,“ nastínil starosta Strání Antonín Popelka.

Obec chce v budoucnu jako zdroj pitné vody vybudovat rybníčky pod Javořinou, nevlastní ale tamní pozemky. Ty patří Lesům ČR, avšak hlásí se o ně původní majitelé. „Nevíme, jak to nakonec dopadne,“ podotkl Popelka.

Ministerstvo spustí program na výstavbu vodovodů

Každá obec či město, které o peníze zažádají, může získat až tři miliony korun. Stačí jim k tomu odborný posudek, který popíše stávající stav, důvody nedostatku vody a možnosti řešení. Po schválení žádosti přijdou peníze do tří měsíců. Jde o dotace z programu Státního fondu životního prostředí (SFŽP), určeny jsou na vrty, vodovody či úpravny vod.

„Výzva byla vypsána, aby pomohla zlepšit zásobování obyvatel obcí a měst kvalitní pitnou vodou. Největší zájem je o dotace na zajištění průzkumných vrtů,“ naznačila mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.

Obce a města mohou žádosti podávat do prosince příštího roku, k dispozici je ještě zhruba 400 milionů korun.

„Od roku 2016 si na průzkum a posílení nebo nový zdroj pitné vody požádalo 411 obcí, což znamená téměř 200 tisíc lidí nově napojených na zdroje pitné vody. Zájem stále roste s tím, jak se v Česku prohlubují dopady sucha,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Ministerstvo životního prostředí navíc letos v listopadu spustí program na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Poběží do konce ledna příštího roku.

„Sucho je jedním z důsledků klimatické změny, která Českou republiku kvůli naší geografické poloze postihuje výrazněji než okolní státy,“ zmínil ministr životního prostředí Richard Brabec. „Zajistit musíme nejenom přístup občanů k pitné vodě, ale přizpůsobit tomu musíme i naše hospodaření v krajině,“ doplnil.

V rámci tohoto programu budou moci obce a města žádat také o peníze na posílení stávajících zdrojů nebo akumulaci pitné vody. „Podpoříme i výstavbu přivaděčů, které zajistí dopravu pitné vody z kapacitní vodárenské soustavy tam, kde je vody nedostatek,“ uvedl Brabec.

Ministerstvo má navíc další program nazvaný Dešťovka, v němž mohou obce a města získat peníze na budování podzemních nádrží na shromažďování srážkové vody, na zelené střechy veřejných budov, na vodou propustné povrchy, zasakovací pásy u parkovišť nebo úpravu koryt potoků a řek. Od začátku roku si samosprávy řekly už o skoro 150 milionů korun.

„Dotace pomůže žadateli uhradit téměř 64 procent z celkových výdajů na projekt,“ řekl Valdman.

Současně upozornil, že peníze nemohou jít na systémy domovních čistíren, které stát podporuje v samostatných výzvách.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

Zlín - Teplice 1:0, v závěru zápasu trefil Janetzký důležitou výhru

Zlínští fotbalisté slaví gól Jakuba Janetzkého (68) proti Teplicím.

Zlínští fotbalisté už potřebovali zabrat. A i hubená domácí výhra 1:0 nad Teplicemi jim po pátém kole Fortuna ligy bude...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Další z rubriky

VIDEO: První odpočívky inspirované Rakouskem mají hrazdu i nabíječky

Odpočívky Kurovice na D55 otevřeli silničáři více než osm let po zprovoznění...

Více než osm let po zprovoznění dálnice D55 z Hulína do Otrokovic se řidiči dočkali i prvních ploch k zastavení....

Kvůli požáru bytu ve Vsetíně evakuovali hasiči třicet lidí z paneláku

Požár bytu ve Vsetíně zaměstnal hasiče v pátek večer (16. srpna 2019).

Šest jednotek hasičů zaměstnal požár bytu v panelovém domě ve Vsetíně v pátek večer. Hasiči z domu evakuovali třicet...

VIDEO: Hala Vincentka po velké přestavbě ukazuje čistý funkcionalismus

Hala Vincentka v Luhačovicích prošla rekonstrukcí za desítky milionů korun.

Hala Vincentka v Luhačovicích je znovu přístupná veřejnosti. Rok trvající rekonstrukce vrátila prostoru...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz