Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Posudek zlínských vodáren stál dva miliony, Olomouc vyšel na 190 tisíc

  11:39
Zlínské vodárny mají studii za téměř 2,4 milionu korun, jež řeší jejich budoucí fungování. Podobný materiál, který si nechala zpracovat Olomouc, přitom stál 190 tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Když si nechaly Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), jejichž akcionáři jsou především města a obce, zpracovat posudek na to, jak mohou v budoucnu fungovat, dostaly materiál o zhruba 140 stranách. Stál téměř 2,4 milionu korun. Vypracovala ho pražská společnost Grant Thornton v lednu 2018.

Posudek (Studie variant dalšího provozování majetku vodovodů a kanalizací ve vlastnictví společnosti VaK Zlín) řešil budoucnost vodáren, které provozuje Moravská vodárenská, jež je součástí koncernu Veolia.

A nabídl tři možnosti: zachování současného modelu, vybudování nového podniku vodárnami, nebo vytvoření servisní společnosti, přičemž by koncern zůstal provozovatelem. Posudek byl reakcí na požadavek některých akcionářů, aby si města a obce provozovaly podnik samy. Vycházejí přitom z rozhodnutí soudu, podle něhož byla neplatná valná hromada, na níž se v roce 2004 prodala část podniku Veolii.

„Studie bude zpracována v nejvyšší jakosti a na vrcholné odborné úrovni,“ píše se ve smlouvě o dílo mezi vodárnami a Grant Thornton.

V posudku se ovšem objevují chyby, a navíc existuje podezření, že byl výrazně předražený. Jen o dva roky dříve totiž právě firma Grant Thornton zpracovala Právně-ekonomický audit smluvního vztahu Statutárního města Olomouc a společnosti Moravská vodárenská. Jde o materiál podobného a místy totožného obsahu i podobného rozsahu. Rozdíl je ale v ceně, a velký – tento stál jen 190 tisíc korun.

„Studie variant pro VaK Zlín vychází a často čerpá ze studie pro město Olomouc. Oba materiály se místy překrývají. Obsahová podobnost je naprosto zřejmá,“ tvrdí opoziční zlínský zastupitel a kritik fungování vodáren Pavel Sekula.

„Objem práce na nich byl jistě také velice podobný, proto by taková měla být i cena. Rozdíl by mohl být v řádech desítek tisíc korun, možná sto tisíc,“ myslí si.

Podle něho je zlínská práce vysoce nadhodnocená.

„Nejlepší by bylo zadat posudek, který by řekl, jakou má skutečně hodnotu. To bude možná otázka pro policii. Podám trestní oznámení na neznámého pachatele,“ naznačil Sekula.

Šéf VaK: Nabídli nejnižší cenu

Grant Thornton ani zlínské vodárny se k ceně nechtějí přímo vyjadřovat. Zpracovatelská firma tvrdí, že obě práce dělala zvlášť.

„Výstupy byly u obou zakázek vytvořeny nezávisle na sobě,“ uvedl manažer Grant Thornton Tomáš Polák. „S ohledem na řešenou problematiku se mohly jevit podobné, nicméně zadání byla rozdílná a také povaha konzultací a přípravy výstupů byly odlišné. Obě díla klienti akceptovali bez výhrad,“ doplnil.

„Samotnému zadání studie předcházelo výběrové řízení, jehož se účastnily špičkové poradenské společnosti v oblasti vodárenství. Grant Thornton Advisory zvítězila nejnižší nabízenou cenou,“ reagoval předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Studií se zabývala valná hromada vodáren a objevila se na webu podniku, který o ní jednal s Moravskou vodárenskou.

„K rozsahu zadání, podkladům či výstupům studie pro Olomouc se pro nedostatek relevantních informací nebudeme vyjadřovat,“ sdělil Březík.

Jde o „překlepy“, hájí se firma

Pokud jde o nedostatky studie, jsou školácké. Třeba v jedné z tabulek se základními údaji o VaKu Zlín je uvedeno, že délka vodovodního potrubí činí 967 tisíc kilometrů a délka kanalizačního 541 tisíc. Realita je ale jiná – přes 1 500 km vodovodů a přes 900 km kanalizací.

V některých grafech jsou zase čísla uvedena nepřesně. Při srovnání měst jsou v případě Zlína použity údaje z jiných let, které vyznívají pro vodárny příznivěji. „Jsou tam úmyslně uvedena špatná čísla, z toho vycházejí špatné grafy,“ upozornil Sekula. Podle něj je studie zpracovaná tak, aby upřednostnila model fungování vodáren s Veolií.

Co se týče překrývání obsahu, jsou v obou posudcích některé stejné výčty výhod a nevýhod modelů fungování. Věty jsou stejné slovo od slova. „Mrzí mě, pokud se v našem výstupu objevily nesrovnalosti, nicméně z kontextu je zřejmé, že se jedná o jednotlivé chyby v psaní, které nemohou adresáta při čtení celého dokumentu uvést v omyl,“ míní Polák.

Podle něho bývá obvyklé, že klienti firmy mívají k návrhům výstupů posudků připomínky. Zlín je neměl. „Tyto ‚překlepy‘ nebyly natolik zásadní s ohledem na kvalitu celkového díla, aby v akceptaci bránily,“ prohlásil Polák.

„Jsou to peníze odběratelů vody. Předraženou a manipulativní studii jsme zaplatili my občané,“ reagoval Sekula, který o posudku mluvil i na únorovém zasedání městského zastupitelstva.

Zlínský primátor Jiří Korec se informoval na posudek u šéfa vodáren Březíka. „Řekl mi, že zlínská studie měla větší rozsah, nemám důvod mu nedůvěřovat. Toto vysvětlení mi stačilo,“ dodal Korec.

Autor:
  • Nejčtenější

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti svěřili na hlídání sousedovi. Netušili, že byl odsouzený za pedofilii

Ve Zlíně začalo soudní líčení s 56letým mužem obviněným ze sexuálních kontaktů s dětmi. Za pohlavní zneužívání...

Zemědělci nevědí, kam dají letošní úrodu. Sklady jsou stále plné loňského obilí

Premium Zemědělci mají obavy, aby prodali produkci z loňska a měli kam uskladnit letošní úrodu. Například zemědělská společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Zaparkovat v centru Zlína je pro řidiče problém, v plánu jsou i modré zóny

Zavřené velké parkoviště pro 180 aut u Březnické ulice zkomplikovalo parkování v centru Zlína. Důvodem je začínající...

Děti svěřili na hlídání sousedovi. Netušili, že byl odsouzený za pedofilii

Ve Zlíně začalo soudní líčení s 56letým mužem obviněným ze sexuálních kontaktů s dětmi. Za pohlavní zneužívání...

Podají pomocnou ruku dětem s psychickými problémy, uleví to zdravotnictví

Na síti sociálně aktivizačních služeb, která funguje ve Zlínském kraji, postavilo hejtmanství projekt Podpora duševního...

Zajímá mě umělá inteligence, říká finalista světového kola školní olympiády

Světové finále středoškolské olympiády v Japonsku, kam postupuje jen pět nejúspěšnějších z každé země, už měl zajištěné...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...