Zuzana Bahulová strávila šest měsíců na California Institute of The Arts. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínská studentka prožila animátorský sen s tvůrci Toy Story a Příšerek

  • 1
Doktorandka zlínské univerzity Zuzana Bahulová se vrátila ze stáže v Kalifornii. Na jedné z nejprestižnějších animátorských škol na světě tvořila vedle režisérů slavných filmů ze studií Pixar nebo Walta Disneye.

Tisíce kilometrů od domova, v mimořádné pozici a mezi animátorskými špičkami. Stáž, na kterou se nezapomíná, zažila studentka zlínské univerzity Zuzana Bahulová. Šest měsíců strávila na California Institute of The Arts, špičkové animátorské škole.

Zuzana Bahulová

Narodila se 13. července 1987 ve Zlíně. Vystudovala animovanou tvorbu na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně, nyní zde pokračuje v doktorandském studiu. Absolvovala pětiměsíční studijní pobyty na univerzitách v Polsku a ve Švýcarsku, nyní získala zkušenosti na California Institute of the Arts ve Spojených státech amerických. Vystavuje, účastní se festivalů a získala řadu ocenění. Od roku 1997 se věnuje veslování, v němž získala řadu medailí z mistrovství České republiky.

"Prožila jsem si svůj animátorský sen," prohlásila Bahulová.

Stejnou školu mají za sebou autoři známých pohádek ze studií Walta Disneye, Blue Sky nebo Pixaru. Což jsou lidé, kteří vytvořili třeba Pocahontas, Lvího krále, Ratatouille, Simpsonovi nebo Mrtvou nevěstu.

Navíc právě tady si producenti ze zmíněných studií vybírají své budoucí animátory.

Doktorandku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně si vedení americké školy vybralo také. Dali jí devadesátiprocentní slevu na školné a umožnili jí strávit půl roku na místě, o kterém sní tisíce budoucích animátorů na celém světě. Z osmi set zájemců totiž každý rok dostane na této škole šanci pouhých šedesát.

"Poslala jsem projekt, který jsem u nich chtěla tvořit, a zřejmě se jim líbil. Možná díky tomu, že mám celkem slušnou kresbu, protože pan Petříček ji tady ve Zlíně vede výborně, což není v evropských školách až tak běžné," vysvětlila Bahulová.

Školné na půl roku by vyšlo na 500 tisíc korun

V Kalifornii nezapadla a měla dokonce výsadní postavení. Zařadili ji totiž do statusu návštěvník, což se v oboru charakterové animace, do které byla přijata, stalo vůbec poprvé. Mohla si tedy sama vybrat, jak půl roku stráví.

"Jestli nebudu dělat nic, nebo budu učit studenty. Domluvila jsem se s mým vedoucím, že bych se zařadila do běžné výuky," přiblížila Bahulová.

Každý den tak chodila na přednášky a vyučování. A tvořila animované filmy, stejně jako ve Zlíně. Ve škole pracovala na snímku o přátelství s názvem Coach, po večerech tvořila technický film New technologies in rowing, který bude základem pro její disertační práci.

Vysvětluje v něm nové technologie ve veslování, kombinuje animaci a video a spolupracuje s univerzitou v Drážďanech, německou veslařskou reprezentací a soukromou zahraniční firmou.

Práce to byla náročná. Spala většinou kolem pěti hodin, podobně jako ostatní studenti. A každý týden odevzdávala animátorskou práci na jiné téma.

Na náročné podmínky si tady ale nikdo moc nestěžoval. Studenti totiž jinak platí vysoké školné, které na půl roku vyjde zhruba na 500 tisíc korun.

"A byli tady třeba studenti z Koreje, kde se celá rodina zadlužila jen proto, aby potomek mohl studovat na této škole. To je pak velká motivace," vysvětlila.

Rozdíl mezi českou a americkou animací viděla hned na začátku. "Naše síla je v loutkové animaci, v tom jsme světoví. Amerika je zase ovlivněná Disney stylem. A umí udělat dokonale plynulý pohyb," všimla si Bahulová.

Na zeď mezi nejlepší se dostala už s druhou prací

Kalifornská škola také dává svým studentům mnoho možností, jak prorazit na trhu. Na chodbách mezi třídami totiž pedagogové vystavují práce těch nejlepších. Vyměňují je každý týden podle toho, kdo má s novým úkolem největší úspěch.

"Když jsem ty práce viděla, říkala jsem si, že to nikdy nemůžu zvládnout, a pokud se na tu nástěnku někdy dostanu, tak to už můžu jet domů," usmála se studentka.

Vybraná ale byla hned za svůj druhý úkol. "My jsme zvyklí, že všechny práce, než se vystaví, musí být dokonalé a v krásném rámu. Pro Američany je ale důležitý obsah a dynamika. Studenty to navíc hrozně motivuje a škola si tím drží obrovskou úroveň," srovnala.

Náhodou se dokonce ve škole potkala s mužem, který řídí jedno z nejznámějších animátorských studií Pixar.

Špičkový animátor John Lasseter, stejně jako Tim Burton, Brad Bird, Pete Docter nebo John Musker se přišli fotit do školy, ve které se své umění naučili. Fotografie se pak objevila v prestižním americkém časopise Vanity Fair.

"John Lasseter mě na chodbě oslovil a bavili jsme se o české loutce. Byl to neuvěřitelný pocit," popsala Bahulová.

Postrádá anglickou knihu o animátoru Zemanovi

Návštěvy lidí z proslulých animátorských studií na této škole nejsou až tak výjimečné. Na přednášky tam přijíždějí každý pátek.

Jeden z nich dokonce při své prezentaci pouštěl svou nejoblíbenější animaci, kterou byl Pan Prokouk od Karla Zemana. "Když se studenti dověděli, že studuji ve městě, kde Zeman tvořil, odpovídala jsem na spoustu dotazů a stahovala jeho animace," doplnila.

Bohužel nenašla žádnou knihu o Zemanovi v angličtině. "Byla jsem na to strašně hrdá, ale je smutné, že když pozvu spolužáky do Zlína, nemám jim o něm nebo Hermíně Týrlové co ukázat," lituje.

Zkušenosti z Kalifornie zúročí při svých dalších filmech. Což se jí už dokonce podařilo. Její snímek o veslování vybrala škola do přehlídky Digital Arts Expo, na které přednášeli odborníci z předních amerických univerzit.

Podívejte se, jak Zuzana Bahulová před časem zfilmovala píseň Jaromíra Nohavici:

31. srpna 2013