Chemie je logická, říká studentka oceněná na celosvětové soutěži

  12:52aktualizováno  12:52
Tereza Gistrová ze Zlína získala v americkém Phoenixu třetí místo v kategorii chemie na celosvětové studentské soutěži. Uspěla s prací o molekulách, které se snaží zastavit šíření viru HIV v těle nakaženého.

Tereza Gistrová ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť získala na celosvětové soutěži středoškolských vědeckých projektů v americkém Phoenixu v jedné z kategorií třetí místo, stejně jako Alexandr Zarivnij z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci (vlevo), soutěže se z Česka dále zúčastnil Vojtěch Hýbl z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. | foto: MŠMT

Ke svým dvacátým narozeninám si Tereza Gistrová nemohla přát lepší dárek. Oslavila je ve Spojených státech amerických, na 70. ročníku soutěže středoškolských vědeckých projektů Intel International Science and Engineering Fair obsadila třetí místo v kategorii chemie.

„Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Když jsem stála na pódiu před všemi těmi lidmi, byl to nepopsatelný pocit,“ vypráví Gistrová.

Do Phoenixu v Arizoně se sjelo přes 1 700 studentů z téměř sedmdesáti zemí světa. Jejich práce posuzovalo na 1 200 špičkových vědců včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Soutěž zahrnuje patnáct oborů od přírodovědných přes technické až po humanitní.

Tereza soutěžila jako jediná Češka v kategorii chemie a obstála v konkurenci téměř osmi desítek kolegů.

„Práci jsme obhajovali před komisí. Vůbec jsem nepřemýšlela o nějakém umístění, skvělá zkušenost už byla jen samotná účast na takové konferenci,“ přiznala dívka.

Práci zhotovila ještě jako studentka čtvrtého ročníku zlínského Gymnázia Lesní čtvrť, dnes už je posluchačkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Přihlásila ji tehdy do Středoškolské odborné soutěže a s přehledem s ní zvítězila ve školním, okresním i krajském kole, v celostátním skončila druhá.

Nejlepší práce jsou posléze přihlášeny na různé světové soutěže. Ta její zaujala odborníky v USA, kam ji pozvali, aby poměřila síly s ostatními studenty.

Z Phoenixu si odvezla spoustu zkušeností. „Na amerických studentech bylo vidět, že jsou velmi sebevědomí. Jejich učitelé je utvrzovali v tom, jak je výjimečné se této akce účastnit a že se to koná v jejich zemi, takže je prestiž zvítězit,“ všimla si Gistrová.

Ještě před pár lety si přitom myslela, že se bude v duchu rodinné tradice věnovat architektuře. Ale pak ji zaujala chemie, kterou už nyní studuje na vysoké škole.

„Přijde mi velmi logická. Líbí se mi, že to není jen sezení v lavicích, ale člověk spoustu času tráví v laboratoři. Má praktické využití,“ vyjmenovává výhody svého předmětu.

Práci ve vědecké laboratoři si vyzkoušela ještě jako gymnaziální studentka. Obesílala už tehdy různá vědecká pracoviště v Česku, kde by se mohla s odbornou chemií více seznámit.

Odpověděli jí z Akademie věd, kam ji pozvali na stáž. Tamní odborníci se jí ujali a vedli také její práci, s níž potom zaujala v Americe.

„Zatím studuji chemii bez zaměření, uvidím, co život přinese. Asi bych ráda šla směrem k výzkumu, který má blízko k medicíně. Samozřejmě, že bych jednou moc ráda našla něco, co přede mnou ještě nikdo neobjevil,“ usmívá se Gistrová.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Najdete na iDNES.cz