V Kroměříži kácí poničenou alej, košaté stromy ve městech nemají náhradu

  9:04aktualizováno  9:04
Škoda za šest zničených stromů se počítá v desetitisících korun. Další velkou položkou ale jsou škody ekosystémové. Neznámý člověk, který v Kroměříži zničil lípy na Švabinského nábřeží, z nichž většina stačila dorůst do výšky 20 metrů, tak má na svědomí mnohem víc než „obyčejný“ vandalismus.

Na Švabinského nábřeží někdo zničil šest vzrostlých lip, město je musí pokácet. | foto: MěÚ Kroměříž

Zvlášť v posledních letech, kdy Zlínský kraj sužuje sucho a vysoké letní teploty, totiž mají velké a košaté stromy ve městech naprosto nenahraditelnou roli.

„Ovlivňují mikroklima v tom konkrétním místě. Tlumí prašnost, hluk a pomáhají zadržovat vodu,“ popsala vedoucí kampaně Zachraňme stromy ze společnosti Arnika Marcela Klemensová.

Celkové mikroklima v Kroměříži šest zničených stromů nezmění, ale přímo na nábřeží budou chybět citelně. „Důležité jsou i proto, že dávají stín a snižují teplotu. Město bez stromů by bylo jako poušť,“ podotkl vedoucí radničního oddělení ochrany vod Petr Vodák.

Fotogalerie

V případě kroměřížských lip jde o promyšlený útok, který pachatel provedl už v zimě. Každý kmen na několika místech navrtal a nalil do něj zatím neznámou látku.

„Až se stromy pokácí, můžeme analyzovat vnitřní dřevo a vodivá pletiva,“ uvedl Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň.

Velmi pravděpodobně se tak podaří zjistit, co stromy otrávilo. To pak může policii přivést i na stopu pachatele. Případ se řeší na popud radnice, která podala trestní oznámení a také vyzvala případné svědky, aby se policistům ozvali.

V tuto chvíli je ale nutné stromy, které postupně hynuly několik měsíců, rychle pokácet. Kvůli blízkosti Základní školy Zámoraví se to musí stihnout před koncem prázdnin.

„Důvodem je bezpečnost. Jakmile začne školní rok, bude tady zvýšený provoz a suché větve by mohly spadnout na chodník a komunikaci poblíž školy,“ sdělil starosta Jaroslav Němec.

Lípy kdysi vysadili zdejší školáci

Stromy, z nichž nejstarší rostly na nábřeží už od počátku minulého století, byly před útokem zdravé. Ještě dlouho tedy mohly zlepšovat klima v okolí. Zvlášť v letních parnech mohutné lípy zajišťovaly na ulici stín a snižovaly teplotu.

„Pohled na pařezy nebude příjemný. Skutečnost je o to smutnější, že mnohé z mladších stromů na tomto nábřeží vysadili v minulosti právě děti a učitelé z blízké základní školy,“ dodal Posolda.

Na místě co nejdříve vysadí nové stromky. Použít se dají už zapěstované, čtyřmetrové rostliny s korunou o průměru kolem 150 centimetrů. I u nich ale potrvá léta, než začnou plnit svou roli ochránců obyvatel.

Navíc bude stát obrovské úsilí, aby se ujaly a nezaschly dřív, než povyrostou. Právě s tím letos bojují prakticky všechna města a obce v kraji. K mladým stromkům vozí vodu v cisternách nebo připevňují zavlažovací vaky, z nichž voda postupně uniká. Na rozdíl od vzrostlých stromů totiž nemají dostatečně hluboké kořeny.

V případě Švabinského nábřeží v Kroměříži situaci neusnadní ani skutečnost, že se bude sázet na břehu řeky. Stromy totiž od vody dělí uměle vytvořený terén protipovodňových opatření.

Případy vandalských útoků na veřejnou zeleň se v rámci Zlínského kraje stávají poměrně zřídka. Ve Zlíně se podobné případy vyskytly několikrát. Vždy šlo ale o samostatně stojící stromy, nikoliv části alejí jako nyní v Kroměříži.

Loni na jaře se podobný případ objevil v Pašovicích, kde vandal zničil dvacítku mladých stromků, vysázených v jedné části obce. A před pár dny na seznam přibyl i Liptál se čtyřmi zničenými lipami u fotbalového hřiště. Rostly tam šest let.

„Je velmi důležité, že si ve vedení měst a obcí uvědomují ztrátu a mají snahu zničené stromy nahradit novými,“ doplnila Klemensová.

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Další z rubriky

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz