Střelec ze Zubří může zůstat na svobodě měsíce, žalobce chce posudky

  14:17aktualizováno  14:17
Týdny až měsíce nejistoty čekají obyvatele Zubří na Vsetínsku. Státní zástupce dohlížející na vyšetřování tragédie v místní hospodě totiž zrušil obvinění a střelce nechal propustit na svobodu. Chce si počkat na odborné posudky. Co přesně a proč se na místě stalo, říci nechce.

Střelba se odehrála v hospodě u hřiště v části města zvané Staré Zubří. | foto: Google Street View

Jasná je proto jediná věc: v sobotu odpoledne v hospodě u hřiště v části města zvané Staré Zubří padesátiletý muž po potyčce zastřelil legálně drženým revolverem o rok staršího muže (více v článku Hospodskou potyčku v Zubří ukončil výstřel a smrt).

Krajští kriminalisté střelce den po události obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy a podali návrh na vzetí muže do vazby. Pak ale události nabraly nečekaný vývoj.

„Státní zástupce zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání a neakceptoval tak ani návrh na vzetí muže do vazby. Policisté tak zadrženého muže propustili na svobodu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková (viz též Žalobce zrušil stíhání muže obviněného z vraždy v hospodě v Zubří).

„Vyhověl jsem stížnosti obviněného. Předtím, než bude možné rozhodnout jakýmkoliv způsobem podle trestního řádu, je nutné doplnit prověřování,“ sdělil ve středu iDNES.cz žalobce Jakub Grmela z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Podle něj to zároveň neznamená, že by policisté při vyšetřování případu odvedli špatnou práci.

„Ale obvinění bylo předčasné. Musím postupovat podle trestního řádu a pokud mám za to, že před rozhodnutím je potřeba doprověřovat okolnosti, které jsou sporné, nemám jinou možnost. Zákonná lhůta pro prověřování je šest měsíců a dá se opakovaně prodlužovat. Až budou posudky, z nich je možné posuzovat, co se na místě stalo a rozhodnout o dalším postupu,“ poznamenal Grmela.

Podle informací iDNES.cz se v případu objevují i úvahy o nutné obraně, což však žalobce nechtěl potvrdit.

„Nespekuloval bych o tom, ale není vyloučeno, že případ dopadne jakkoliv. Až budeme mít podklady, které vyplynou z dalšího zkoumání, bude teprve možné rozhodnout, jak skutek kvalifikovat, co se přesně na místě stalo a podobně.“

Město finančně podpořilo manželku zastřeleného

Patrné je, že policisté s obviněním nechtěli otálet i kvůli tomu, aby muž podezřelý ze závažného zločinu šel do vazby a veřejnost se necítila ohrožená.

Na uvalení vazby je totiž zákonná lhůta 48 hodin od zadržení. Může proto nyní žalobce veřejnost ujistit, že dalším lidem ze strany střelce žádné nebezpečí nehrozí?

„Lhůta 48 hodin krátká je, ale to je záležitostí zákonodárců, policisté ani já to neovlivníme. Nemůžu držet v zadržení osobu, u které nejsem zcela přesvědčen, že bylo důvodně zahájeno trestní stíhání. Ubezpečení veřejnosti, na které se ptáte, není na mně, to je věcí jiných orgánů,“ odkázal státní zástupce na policii.

Ta se k tomu odmítla vyjádřit. „Respektujeme rozhodnutí státního zástupce,“ reagovala stroze krajská policejní mluvčí.

Po Zubří se mezitím šíří řada často protichůdných informací o tom, co se v hospodě stalo. Fámy nejspíš nerozptýlí ani popis od žalobce: „Došlo k adresnímu konfliktu, který vyústil napadením a střelbou. Nešlo o nějakou střelbu nazdařbůh,“ uvedl Grmela obecně.

„To musí řešit policie. Situace je těžká pro obě rodiny, nechci přilívat olej do ohně,“ sdělil starosta města Lubomír Vaculín a doplnil, že na čerstvé propuštění střelce na svobodu zatím nezaznamenal od občanů negativní reakci.

„Je nám každopádně všem líto, co se stalo. Na středeční radě města jsme alespoň schválili finanční podporu manželce zesnulého ve výši 20 tisíc korun,“ poznamenal starosta.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Do Zlína mě to vždy táhlo, říká ikona klubu Juran. Ježkovi na Spartu nekývl

Antonín Juran odehrál za fotbalový Zlín na třináct sezon. Na přelomu 60. a 70....

Za sto let, co oficiálně existuje zlínský fotbalový klub, obléklo jeho dres nespočet hráčů. Těch, kteří by v něm...

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

Najdete na iDNES.cz