Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Střední školy musí propouštět učitele, mají málo studentů

  • 5
Někteří učitelé středních škol ve Zlínském kraji zřejmě přijdou kvůli nedostatku studentů o práci. Do škol sice nastoupí téměř stejný počet studentů jako loni, problémem však je, že jich ze závěrečných ročníků o tři tisíce víc odejde. Podle krajského radního se situace bude ještě zhoršovat.

Jen o 174 žáků méně oproti loňsku si rozdělí střední školy ve Zlínském kraji. Největší zájem je nadále o studium na gymnáziích - uchazečů bylo téměř 1 800 z 4 700 žáků, kteří letos vycházejí z devátých tříd. Na stovky se počítají také přihlášky na obchodní akademie a průmyslové či zdravotnické školy.

Studentské preference

Obory, o které je zájem

Maturitní studium: gymnázium, obchodní akademie, průmyslová škola strojní

Učňovské obory: mechanik opravář motorových vozidel, kuchař-číšník, kadeřník

Obory, které netáhnou

zednické práce, truhlář, krejčí, knihař, pečovatelské služby, malíř-lakýrník, ošetřovatel

Zdroj: Přehled vychází z počtu přihlášek, které letos do škol poslali zájemci o studium.

Přesto budou některé ze středních škol muset propouštět učitele. "Tomu se neubráníme," potvrdil ředitel Střední průmyslové školy ve Zlíně Radomír Nedbal. "Budeme mít o tři třídy méně a každá z nich znamená 2,5 úvazku."

Důvody jsou dva, jednak to, že kraj zavřel třídy lyceí, a pak také to, že z maturitních tříd letos odejde víc studentů, než jich nastoupí do prvního ročníku. Rozdíl činí téměř tři tisíce studentů - více než sto tříd. Například na strojní průmyslovku ve Zlíně se letos hlásí zhruba stejný počet zájemců o studium jako loni.

"Deset tříd maturuje, ale jen osm jich nastoupí," uvedl Nedbal. Navíc přišel i o jednu lycejní třídu a jeho škola je jediná v kraji, která vůbec nějaké lyceum nabízí - technické.

První kolo přijímaček definitivně skončí 11. května. Tou dobou uplynou lhůty na odvolání a odevzdání zápisových lístků. Už nyní je ale patrné, že gymnázia budou plná. Aspoň ta velká.

Ředitel zlínského gymnázia na Lesní čtvrti Jan Chudárek předpokládá, že naplní čtyři třídy čtyřletého studia a dvě třídy osmiletého. "Na klasické gymnázium se přihlásil téměř dvojnásobek žáků, než budeme přijímat," potvrdil. Díky tomu by udržel i všechny kantory. "Zatím nám stále do prvních ročníků přichází stejný počet studentů, jaký maturuje," řekl.

Podmínky pro přijetí byly mírné

Školy ve Zlínském kraji letos přijímají žáky podle nových pravidel. Stanovily minimální počet bodů, který musí žák splnit u přijímacích scio testů. Kdo zůstane pod čarou, na školu se nedostane.

Hranice je stejná pro všechna gymnázia, další třeba pro průmyslové školy. Dohodli se na ní sami ředitelé, aby udrželi úroveň vzdělávání. Nastavili ji však tak nízko, že jí projde prakticky každý uchazeč. Z těch, kteří se hlásili na zlínské gymnázium, zůstal pod čarou jen jediný. A podobně to vypadalo i na dalších místech.

Odborné školy, které nabízejí hlavně tříleté učňovské obory, zatím vyčkávají. O tom, jak se jim podaří třídy naplnit, se zde rozhoduje až do začátku školního roku. Už nyní je ale jasné, že největším lákadlem jsou obory spojené s automobilovým průmyslem nebo se strojírenstvím. U děvčat zůstává v oblibě kadeřnice. Naopak švadlenou, prodavačkou nebo zedníkem nechce být téměř nikdo.

"Obory krejčí a oděvník sice nabízíme, ale zájem o ně není vlastně žádný," potvrdila ředitelka Střední školy oděvní a služeb ve Vizovicích Eva Šťastná. "Přitom by neměli problém s uplatněním, firmy je potřebují."

Situace se bude zhoršovat

Lépe jsou na tom takzvaně podporované obory, jejichž studenti dostávají měsíční příspěvek na studium a dobré známky znamenají peníze navíc. Školám ve Zlínském kraji se vyplácí také spolupráce s firmami.

"Letos nám hodně vyskočil zájem o obor gumař-plastikář," uvedl ředitel Střední odborné školy v Otrokovicích Libor Basel. "Spolupracujeme s firmou Barum, kde mají studenti zajištěnou praxi, a pokud jsou šikovní, tak i šanci na zaměstnání."

To nejhorší přitom mají střední školy teprve před sebou. Podle výpočtů krajského úřadu bude velký problém v roce 2017. "Silnější ročníky už budou ze škol pryč a nastupovat budou jen ty slabší," řekl krajský radní zodpovědný za školství Josef Slovák.

Počet středních škol v kraji tak bude dál klesat. Za posledních deset let jich kvůli slučování ubylo dvacet.