Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Školy řeší, jak narychlo zvládnout maturity, závěrečné zkoušky i výuku

  14:06
Do středních škol se mohou vracet také studenti nižších ročníků. Zvládnout výuku i zkoušky se dá mnoha způsoby, každá škola našla jiný. Některé prezenční výuku nadále kombinují s dálkovou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Připravit se musely přijímací zkoušky zároveň s maturitami nebo ještě navíc i závěrečné zkoušky pro studenty tříletých učňovských oborů. Do toho se vrací do tříd část studentů a pro zbytek musí pokračovat distanční výuka.

Střední školy jsou na množství zkoušek zvyklé, ještě nikdy je ale neorganizovaly všechny naráz, prakticky v rozmezí tří týdnů. Znovu se ale potvrdilo, že školy ve Zlínském kraji, který je spojený s Janem Amosem Komenským, si poradí.

„Je to zcela mimořádné, ale i díky tomu, že máme v návratu studentů nižších ročníků volnost, se to zvládnout dá,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy v Otrokovicích Libor Basel.

Každá ze škol zvolila trochu jiný scénář, vycházet musí třeba i z prostorových možností budov.

Otrokovická škola nabízí čtyři maturitní a sedm učebních oborů. Nyní má za sebou písemné maturity, přijímačky a závěrečné zkoušky a od pondělí 15. června zahajuje ústní maturity. Potrvají do 25. června.

Pro mladší studenty v učebních oborech otevřeli především odborný výcvik. „Na teoretické předměty pak mohou přijít poslední červnový týden. Kromě toho dělají jednotliví vyučující individuální konzultace,“ popsal Basel.

Studentům už škola předběžně sdělila, jak jsou na tom s prospěchem. Kdo potřebuje opravit známku, má šanci.

Výhodu mají větší školy

Na Střední průmyslové škole polytechnické ve Zlíně zase pořadí zkoušek otočili. Upřednostnili ústní učňovské zkoušky, aby měli volné pedagogy do maturitních komisí. „Velmi mile nás překvapilo, jak připravení studenti přišli,“ prozradil ředitel Jiří Charvát.

Škola má 840 studentů v pěti maturitních a pěti učebních oborech. Také tady se žáci nižších ročníků vrací především na odborný výcvik.

„Ten je distanční formou nerealizovatelný a my chceme mít jistotu, že je výpadek neohrozí v dalším studiu nebo u závěrečných zkoušek příští rok,“ vysvětlil Charvát.

Účast je, stejně jako pro všechny školáky a studenty, dobrovolná. Teoretické předměty, které jsou pro daný obor klíčové a vedou ke zkouškám, škola zajistila formou konzultací.

Obě zmíněné školy mají rozlehlý areál a početný pedagogický sbor, což jim dává v současné situaci výhodu. Třeba Střední odborná škola Josefa Sousedíka ve Vsetíně teoretickou výuku s ohledem na množství kantorů neotevře.

„Personálně to nejsme schopni zajistit, takže pokračujeme v distanční výuce a k tomu nastupují studenti na odborný výcvik,“ popsal situaci ředitel školy Marek Wandrol.

Příprava na závěrečné zkoušky a maturitu se škole povedla, účast byla zhruba 85procentní. Studenti mají zázemí pro odborný výcvik vybudované v místní části Vsetína Bobrkách. S končícím ročníkem se tak ve škole potkávat nebudou.

Zvládnou i vysvědčení

O něco jednodušší to mají střední školy pouze s maturitními obory. Pro jejich vedení je nejnáročnější vyřešit vše prostorově. Obvykle mají k dispozici jednu budovu, která je při běžné výuce naplněná. Výlety ani exkurze, které v tomto období absolvují nižší ročníky, aby se uvolnilo místo pro konání maturit, jim letos nepomohou.

Například Obchodní akademie v Kroměříži proto akce rozfázovala. Nejprve se psaly písemné maturity, v pondělí se pořádaly přijímačky a následující den se škola otevřela také studentům prvních až třetích ročníků. Učili se týden, dalších pět dnů se vrátí distanční výuka a pak zase škola.

„Mezi tím uděláme maturitní zkoušky. Jde o to, aby studenti měli možnost setkat se s vyučujícími a probrat, co potřebují, ale zároveň se nám nemísili s maturanty,“ popsal ředitel obchodní akademie Mojmír Šemnický.

I tady jsou možné individuální konzultace, kde lze rozhodnout o známce.

Situaci má ředitel o to komplikovanější, že školu musí zavřít o pár dnů dřív. Kvůli rekonstrukci ji předává 26. června stavbařům. Ve stejný den ještě stihnou rozdat vysvědčení.

„Třídy dělíme na dvě skupiny, abychom dodrželi povolený počet 15 studentů, a každou z nich pozveme zvlášť,“ popsal Šemnický.

I ostatní školy mají o organizaci posledního školního dne jasno. Na polytechnické průmyslovce mohou využít i venkovní areál, pokud to dovolí počasí. V každém případě se chce vedení školy rozloučit alespoň s těmi studenty, kteří končí. Ostatním předají vysvědčení třídní učitelé.

Průmyslovka v Otrokovicích zase rozdělí skupinky studentů na různá místa v areálu školy. Pokud se studenti nedostaví, zůstane jejich vysvědčení v kancelářích škol a převzít ji je mohou po domluvě během pracovní doby. Oslovení ředitelé se shodli, že je nebudou posílat poštou.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

Byl tak precizní, že si připravil i parte. Zlín oplakává cestovatele Zikmunda

Na legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu v noci zemřel, vzpomíná celá republika. První svíčka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život Miroslava Zikmunda byl součtem náhod. Fascinoval absolutní kázní, vzpomínají

Premium Byl připravený. Parte měl hotové už několik let. Také věděl, jak má vypadat jeho hrobka a že chce být pohřben ve Zlíně....

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Byl to originální muž, říká Zikmundův kamarád, spisovatel Josef Holcman

Zprávu o smrti svého přítele Miroslava Zikmunda se Josef Holcman dozvěděl ve čtvrtek ve svém vinném sklepě ve...

Velká centra nepomohou, vakcína musí za lidmi, zní ze Zlínského kraje

Ještě na začátku listopadu očkovali zdravotníci ve Zlínském kraji proti covidu kolem dvou tisíc lidí denně. Už v...

Předválečná kniha s příběhy pasekářů z Hostýnských vrchů vychází znovu

Na začátku byl román, po četbě přišla hudební inspirace a nakonec touha přiblížit dnes už běžně nedostupnou knihu...

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

Jana Macalíková, dcera Marie Macalíkové, životní partnerky Miroslava Zikmunda, se nedávno stala revizorkou Nadace...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...