V Kroměříži vznikne centrum pro žáky s problémy v chování a komunikaci

  18:11aktualizováno  18:11
Nové Středisko výchovné péče vznikne od září v Kroměříži. Bude součástí Rodinného centra, jež pečuje o ohrožené děti. Svého druhu jde teprve o druhé zařízení ve Zlínském kraji, a přestože ještě nezačalo fungovat, poptávka už převyšuje jeho možnosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Tato služba v regionu citelně chyběla. Žádaly o ni školy,“ potvrdil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Sám má letité zkušenosti jako pedagog a ředitel základní školy. „Dětí s nejrůznějšími problémy jednoznačně přibývá. Ve středisku jim mohou pomoci nastavit hranice,“ dodal Němec.

Ačkoliv Středisek výchovné péče (SVP) je ve Zlínském kraji celkem šest, jen jedno z nich, uherskohradišťské zařízení Help, funguje v takzvaném celodenním režimu. V Kroměříži teď otevřou druhé takové pracoviště. Další SVP jsou buď ambulantní, nebo pobytová.

Celodenní forma nabízí dopolední vyučování i odpolední program. Během něj se dětem věnuje psycholog, speciální pedagog, etoped a další odborníci, podle potřeb konkrétního dítěte.

Zařízení se zaměřuje na žáky základních škol, kteří se z nejrůznějších příčin potýkají se závažnými problémy v chování či komunikaci a vztazích s dalšími lidmi. Ať už v důsledku prožitých traumat, zdravotních problémů nebo třeba kvůli vývojovým poruchám.

Může se jednat například o oběti šikany. Zároveň to mohou být děti sociálně nezralé, úzkostné nebo s poruchou pozornosti a hyperaktivitou.

„Náš úkol je nastartovat správnou odbornou péči tak, aby děti dokázaly komunikovat v kolektivu s vrstevníky a uměly si poradit se situacemi, které dříve nezvládaly,“ vysvětlila ředitelka Rodinného centra a Střediska výchovné péče Eliška Petruchová.

Během týdnů strávených ve SVP děti pokračují v běžné výuce. Mají vlastní učebnice a ze školy si přinesou plán, podle něhož se učí.

„Všechno směřuje k tomu, aby se dítě mohlo vrátit do své kmenové školy a všechny handicapy zvládlo hladce,“ dodala Petruchová.

Pro děti je připravená školní třída i zahrada

Celodenní formu považuje za ideální řešení proto, že spojuje školní výuku s odbornou péčí, děti se ale každý den vrací domů.

Radnice vznik nového zařízení finančně podpořila. Pro děti je připravená nejen klasická školní třída v budově na Kollárově ulici, ale také zahrada s venkovní učebnou a dětským hřištěm. Tady se děti mohou učit nebo trávit přestávky.

Péče je pro rodiče bezplatná, hradí pouze obědy, stejně jako ve škole. Kromě toho mohou využít odborných konzultací. „Úzká spolupráce s rodiči je velmi důležitá,“ připomněla Petruchová.

Kapacita nového SVP je osm dětí a péče trvá standardně dva měsíce, v případě potřeby se může protáhnout na tři. Ze zákona je možné ji opakovat dvakrát za rok.

První běh už se plní a zařízení eviduje žádosti o další volné termíny. Děti budou přijímat průběžně, jak se uvolní místa.

Zájem během roku kolísá

O přijetí do SVP mohou požádat rodiče, ať už sami, nebo na radu školy. Předcházet mu musí jen doporučení ambulantního SVP. To kroměřížské sídlí na Husově náměstí.

S celodenní péčí mají zkušenosti také v Uherském Hradišti. A potvrzují, že zájem je, i když v průběhu roku kolísá. Děti k nim dojíždějí z celého regionu.

„O něco nižší zájem evidujeme během zimního období. Každodenní cestování desítky kilometrů je, zvlášť v případě dětí na prvním stupni, dost náročné,“ potvrdila vedoucí SVP Help Jitka Pryglová.

Na stejné adrese sídlí celodenní i ambulantní forma SVP, do které děti s rodiči docházejí odpoledne po škole.

Pobytová zařízení jsou v kraji evidovaná tři – v Kelči, Valašském Meziříčí a Zlíně. Určená jsou dětem se závažnějšími problémy v chování. Třeba takovým, které se do problémů opakovaně vrací.

„Stává se, že se na pobyt čeká dva i tři měsíce. Ambulantní zájemce zvládneme do dvou měsíců, často i dříve,“ popsala speciální pedagožka Jarmila Červenková.

Nejčtenější

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Slavia - Slovácko 3:0, před Interem snadná výhra, trefil se i Provod

Slávisté Josef Hušbauer a Vladimír Coufal se radují z gólu v utkání proti...

Slávističtí fotbalisté po reprezentační přestávce hravě zvládli duel devátého ligového kola se Slováckem, před domácím...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Bohemians - Zlín 2:2, domácí dvakrát prohrávali, bod zajistil Havel

Milan Havel z Bohemians hlavičkuje na bránu Zlína. Zleva brankář Stanislav...

Fotbalisté Bohemians 1905 podruhé v letošním ročníku ztratili body doma. V předehrávce 10. kola Fortuna ligy se Zlínem...

Další z rubriky

Podvodnice oslovila muže přes internet a vylákala z něj 150 tisíc

Ilustrační snímek

Kroměřížští policisté vyšetřují případ podvodu, kdy se osmačtyřicetiletý muž seznámil na sociálních sítí s ženou, která...

Vlastenec Kozánek Kroměříži pomáhal, nyní po něm pojmenovali ulici

Jan Kozánek

Jan Kozánek patřil k významným osobnostem Kroměříže, která si letos připomíná 200 let od jeho narození. Byl skvělým...

Nejsme na Vsetíně, vzkázal Valenta. Jeho spor s Čunkem řeší i policie

Jiří Čunek a Ivo Valenta

Začalo to hádkou o nemocnici, nyní přišlo nařčení z nabízení úplatku. Spor dvou výrazných politiků ze Zlínského kraje...

Kočičí máma ze Zlína má síť dobrovolníků, suplují chybějící útulky

Eva Janišková založila ve Zlíně organizaci Dobré ruce a s kolegy se stará o...

Před toulavými kočkami lidé zavírají oči, říká Eva Janišková. Ve Zlíně vede organizaci Dobré ruce a s kolegy zachránila...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz