„Půjde většinou o zaužívané polní cesty a pěšiny. Jen v některých případech je potřeba je vyčistit či upravit,“ přiblížil napajedelský místostarosta Zbyněk Ohnoutek, který se na projektu podílí.
Záměr je, aby stezky byly co nejschůdnější, nenáročné a některé byly vhodné i pro rodiny s kočárky. Zároveň se budou vyhýbat silničním tahům.
Trasy dostanou nové značení, vznikne také mapa, web i mobilní aplikace, kterou budou mít turisté zdarma k dispozici.
V první fázi, která je naplánovaná na letošní rok, se počítá s přípravou a vyznačením tras. O to se postará skupina proškolených dobrovolníků. Tam, kde značky nebude možné umístit na stromy či další objekty, přibudou rozcestníky.
O náklady ve výši zhruba jednoho milionu se podělí Napajedla a okolní obce. Příští rok se pak počítá s osazením stezek naučnými tabulemi.
„Doplnění odpočívadly a dalším mobiliářem je už pak na jednotlivých obcích. Ty z této sítě budou moci těžit i do budoucna. Pokud se někde rozhodnou třeba pro stavbu rozhledny, už budou mít vyřešeno, jak sem turisty dostat,“ upozornil Ohnoutek.
Podle něj je projekt v Česku unikátní svým rozsahem a do regionu může přilákat návštěvníky. Protože většina tras by měla být sjízdná na kole, nabízí se například spojení s populární cyklostezkou okolo Baťova kanálu.
Síť cest však poslouží i místním. „Jsou tu zapomenutá místa, o kterých vědí jen někteří místní. V současnosti se lidé pohybují spíš v intravilánu města. Snažíme se, aby se dospělí i děti zajímali také o okolí a prozkoumali některá neprobádaná místa,“ uvažoval místostarosta.
Po značených cestách se dostanou zájemci na spoustu zajímavých míst a dozvědí se o jejich historii.
„Například u bývalé tvrze v Leopoldově, která už není rozpoznatelná, bude tabule s nákresem, jak vypadala, a popisem,“ naznačil Ohnoutek.
Napajedelské emiráty je s nadsázkou využívané označení pro sídla v okolí Napajedel. Řadí se tam Žlutava, Halenkovice, Oldřichovice, Karlovice, Komárov, Pohořelice, Spytihněv a Topolná.