Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Muži ve Zlínském kraji více vydělávají, ženy se dožívají vyššího věku

  10:59aktualizováno  10:59
Rozdíl mezi platy mužů a žen ve Zlínském kraji je víc než 19 procent, a to ve prospěch mužů. Délka života je zase příznivější u žen, v průměru žijí o 6,6 roku déle než muži. I to je jeden z důvodů, proč jich je víc. V absolutních číslech o 11 155. Údaje zveřejnil Český statistický úřad v ojedinělé analýze Ženy a muži ve Zlínském kraji.

ilustrační snímek | foto: AP

„Zaměřili jsme se na problematiku žen a mužů, zejména na rozdíly v nejrůznějších oblastech života společnosti,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky krajského pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ) Leona Tolarová.

Vezměme ale statistické údaje po pořádku. V celém Zlínském kraji loni přišlo na svět 6 078 dětí, nejčastěji je porodily maminky ve věku mezi 30 a 34 lety. Výjimkou ale nebyly ani rodičky nad 45 let.

„Vracíme se do úrovně 50. let, kdy se děti rodily starším matkám. Důvody jsou různé, může to být odkládané mateřství kvůli vzdělání a kariéře u prvorodiček. Ale také pozorujeme, že lidé častěji mají další děti v pořadí s časovým odstupem,“ uvedla socioložka Masarykovy univerzity v Brně Lucie Vidovićová. Fenoménem starších matek se zabývala ve studii Česká rodina 21. století.

Roli hraje i to, že lidé mají během života více partnerů, a tak se stává, že se pár ve vyšším věku rozhodne pro společné dítě.

Statistika mapující rodičovství zaznamenala také strmý nárůst počtu dětí narozených mimo manželství. Za posledních šestnáct let se dostaly z 15 na 42 procent.

Přesto lidé na svatby nezanevřeli docela, loni se jich ve Zlínském kraji konalo 2 856. Z toho téměř v polovině případů byli oba snoubenci ve věku od 27 do 29 let. Ještě v roce 2002 byl přitom nejčastější věk nevěsty o sedm, respektive pět let nižší.

I když loni znovu zemřelo víc lidí, než se jich narodilo, poprvé po letech se Zlínský kraj nevylidňoval. Dorovnali to lidé, kteří se do kraje přistěhovali. Bylo jich totiž víc než těch, kteří mířili odtud.

Počet přistěhovalých lidí (4230) byl nejvyšší za posledních deset let. Obvykle přicházeli z ostatních krajů Moravy, zvýšil se ale také počet cizinců.

Těch žilo ve Zlínském kraji ke konci loňského roku 10 255, z toho 6 100 mužů. Podle předpokladů se ale bude poměr v blízké budoucnosti měnit. Trh práce nyní více poptává muže na fyzicky náročné práce, například do stavebnictví nebo při zpracování masa.

Další vlna příchozích mají být ženy, které zamíří do pečovatelských pozic, třeba v sociálních službách.

„To pozorujeme v okolních zemích a dá se předpokládat, že tudy projdeme také. Míříme k tomu, že Češi už některé práce dělat nebudou,“ doplnila Vidovićová.

Největší zastoupení ve Zlínském kraji mají Slováci a Ukrajinci. Početná je ale také skupina Vietnamců a Mongolů.

V populaci do 55 let je více mužů

Genderovou nerovnost v příjmech vyčíslili statistikové na 19,7 procenta. Jde o rozdíl vztažený k průměrnému mediánu mzdy mužů a je to nejvyšší údaj v mezikrajském srovnání.

Počet žen je vyšší v celém Zlínském kraji, jedinou výjimku tvoří Valašskokloboucko. Jestliže v kraji je poměr počtu žen a mužů 51 ku 49 procentům, v regionu Klobouk je žen jen 49,6 procenta.

Více mužů také žije v malých obcích do 500 obyvatel. Naopak samotné ženy častěji žijí ve větších městech a nejvíc jich má jako trvalé bydliště zapsáno Zlín. Ze zhruba 77 tisíc obyvatel je 52 procent žen.

Zajímavostí je, že mezi obyvateli do 55 let převažují v populaci muži. Nad touto hranicí už je výrazně více žen. Průměrný věk mužů je v současnosti 41,4 roku a ženy jsou na hodnotě 44,7 roku.

Stárnutí kraje odborníci pozorují několik let po sobě a i v budoucnu se očekává, že bude lidí ve vyšším věku přibývat. Na to už reagují poskytovatelé sociálních služeb, které budou stále potřebnější.

Vedení Zlínského kraje, jež sociální služby koordinuje, se vydalo cestou zajištění ambulantních a terénních služeb. S jejich pomocí mohou lidé zůstávat v domácím prostředí a vyhnout se, či alespoň oddálit, dožití v ústavu.

„Velký potenciál je v denních centrech a stacionářích, kde se o seniora postarají v době, kdy jsou příbuzní v zaměstnání,“ řekla krajská radní odpovědná za sociální služby Michaela Blahová.

Taková péče se dá kombinovat třeba s osobní asistencí, odlehčovacími pobyty. „Zapojení rodiny je nutné, ale s využitím těchto nabídek se dá péče o seniora zvládnout tak, aby mohl zůstat doma,“ dodala Blahová.

Aktivnější senioři mají možnost trávit volný čas v klubech, kde se setkávají s vrstevníky, jsou tam pohybové i vzdělávací aktivity. Cílem je udržet co nejdéle soběstačnost a mentální schopnosti.

Analýza statistiků ukázala také nejčastější důvody úmrtí. Ve Zlínském kraji vedou nemoci oběhové soustavy, následované onkologickými diagnózami. Muži loni nejčastěji umírali mezi 70 a 80 lety, u žen převažovala věková kategorie nad 80 let.

  • Nejčtenější

Policie propustila muže, který měl hrozit střelbou nemocnici v Hradišti

Ve čtvrtek krátce po 15. hodině oznámil anonym na ministerstvo zdravotnictví, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Policisté museli uskočit před pronásledovaným řidičem, v autě vezl dítě

Dramatická honička se odehrála na Kroměřížsku. Muž, kterému soud na mnoho let zakázal řízení, ujížděl i s...

Výrobce autodílů v kraji ničí dluhy. Jeden je v insolvenci, další v úpadku

Dva významní zaměstnavatelé ve Zlínském kraji, kteří jsou dodavateli pro automobilový průmysl, mají velké finanční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za smrt dívek při rallye soudí nově kromě komisaře i další čtyři lidi

Uherskohradišťský soud se začal znovu zabývat případem tragické smrti čtyř dívek při závodech rallye v obci Lopeník v...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Lupič udeřil muže kladivem a sebral mu důchod, policisté jej brzy dopadli

Pouhou hodinu unikal mladý lupič, který napadl kladivem muže na Zlínsku a sebral mu důchod. Policisté na něj při...

Vsetín podpoří krátkodobé parkování v centru, některá místa zpoplatní

Řidiči ve Vsetíně by měli mít od příštího roku větší šanci zaparkovat v centru. Parkovací místa před hotelem Vsacan, v...

Nejmenší obce se vylidňují, pomoct jim má nové rozdělení daní

Na malých vesnicích ubývá lidí a obyvatelé stárnou. Nejhorší situace je na Kroměřížsku. Pomoct může kromě aktivity...

Zlín řeší změnu územního plánu kvůli nové nemocnici, část opozice je proti

Zlínští zastupitelé ve čtvrtek projednají změnu územního plánu, jež umožní, aby se naplnily představy lidoveckého...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Najdete na iDNES.cz