Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Muži ve Zlínském kraji více vydělávají, ženy se dožívají vyššího věku

  10:59
Rozdíl mezi platy mužů a žen ve Zlínském kraji je víc než 19 procent, a to ve prospěch mužů. Délka života je zase příznivější u žen, v průměru žijí o 6,6 roku déle než muži. I to je jeden z důvodů, proč jich je víc. V absolutních číslech o 11 155. Údaje zveřejnil Český statistický úřad v ojedinělé analýze Ženy a muži ve Zlínském kraji.

ilustrační snímek | foto: AP

„Zaměřili jsme se na problematiku žen a mužů, zejména na rozdíly v nejrůznějších oblastech života společnosti,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky krajského pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ) Leona Tolarová.

Vezměme ale statistické údaje po pořádku. V celém Zlínském kraji loni přišlo na svět 6 078 dětí, nejčastěji je porodily maminky ve věku mezi 30 a 34 lety. Výjimkou ale nebyly ani rodičky nad 45 let.

„Vracíme se do úrovně 50. let, kdy se děti rodily starším matkám. Důvody jsou různé, může to být odkládané mateřství kvůli vzdělání a kariéře u prvorodiček. Ale také pozorujeme, že lidé častěji mají další děti v pořadí s časovým odstupem,“ uvedla socioložka Masarykovy univerzity v Brně Lucie Vidovićová. Fenoménem starších matek se zabývala ve studii Česká rodina 21. století.

Roli hraje i to, že lidé mají během života více partnerů, a tak se stává, že se pár ve vyšším věku rozhodne pro společné dítě.

Statistika mapující rodičovství zaznamenala také strmý nárůst počtu dětí narozených mimo manželství. Za posledních šestnáct let se dostaly z 15 na 42 procent.

Přesto lidé na svatby nezanevřeli docela, loni se jich ve Zlínském kraji konalo 2 856. Z toho téměř v polovině případů byli oba snoubenci ve věku od 27 do 29 let. Ještě v roce 2002 byl přitom nejčastější věk nevěsty o sedm, respektive pět let nižší.

I když loni znovu zemřelo víc lidí, než se jich narodilo, poprvé po letech se Zlínský kraj nevylidňoval. Dorovnali to lidé, kteří se do kraje přistěhovali. Bylo jich totiž víc než těch, kteří mířili odtud.

Počet přistěhovalých lidí (4230) byl nejvyšší za posledních deset let. Obvykle přicházeli z ostatních krajů Moravy, zvýšil se ale také počet cizinců.

Těch žilo ve Zlínském kraji ke konci loňského roku 10 255, z toho 6 100 mužů. Podle předpokladů se ale bude poměr v blízké budoucnosti měnit. Trh práce nyní více poptává muže na fyzicky náročné práce, například do stavebnictví nebo při zpracování masa.

Další vlna příchozích mají být ženy, které zamíří do pečovatelských pozic, třeba v sociálních službách.

„To pozorujeme v okolních zemích a dá se předpokládat, že tudy projdeme také. Míříme k tomu, že Češi už některé práce dělat nebudou,“ doplnila Vidovićová.

Největší zastoupení ve Zlínském kraji mají Slováci a Ukrajinci. Početná je ale také skupina Vietnamců a Mongolů.

V populaci do 55 let je více mužů

Genderovou nerovnost v příjmech vyčíslili statistikové na 19,7 procenta. Jde o rozdíl vztažený k průměrnému mediánu mzdy mužů a je to nejvyšší údaj v mezikrajském srovnání.

Počet žen je vyšší v celém Zlínském kraji, jedinou výjimku tvoří Valašskokloboucko. Jestliže v kraji je poměr počtu žen a mužů 51 ku 49 procentům, v regionu Klobouk je žen jen 49,6 procenta.

Více mužů také žije v malých obcích do 500 obyvatel. Naopak samotné ženy častěji žijí ve větších městech a nejvíc jich má jako trvalé bydliště zapsáno Zlín. Ze zhruba 77 tisíc obyvatel je 52 procent žen.

Zajímavostí je, že mezi obyvateli do 55 let převažují v populaci muži. Nad touto hranicí už je výrazně více žen. Průměrný věk mužů je v současnosti 41,4 roku a ženy jsou na hodnotě 44,7 roku.

Stárnutí kraje odborníci pozorují několik let po sobě a i v budoucnu se očekává, že bude lidí ve vyšším věku přibývat. Na to už reagují poskytovatelé sociálních služeb, které budou stále potřebnější.

Vedení Zlínského kraje, jež sociální služby koordinuje, se vydalo cestou zajištění ambulantních a terénních služeb. S jejich pomocí mohou lidé zůstávat v domácím prostředí a vyhnout se, či alespoň oddálit, dožití v ústavu.

„Velký potenciál je v denních centrech a stacionářích, kde se o seniora postarají v době, kdy jsou příbuzní v zaměstnání,“ řekla krajská radní odpovědná za sociální služby Michaela Blahová.

Taková péče se dá kombinovat třeba s osobní asistencí, odlehčovacími pobyty. „Zapojení rodiny je nutné, ale s využitím těchto nabídek se dá péče o seniora zvládnout tak, aby mohl zůstat doma,“ dodala Blahová.

Aktivnější senioři mají možnost trávit volný čas v klubech, kde se setkávají s vrstevníky, jsou tam pohybové i vzdělávací aktivity. Cílem je udržet co nejdéle soběstačnost a mentální schopnosti.

Analýza statistiků ukázala také nejčastější důvody úmrtí. Ve Zlínském kraji vedou nemoci oběhové soustavy, následované onkologickými diagnózami. Muži loni nejčastěji umírali mezi 70 a 80 lety, u žen převažovala věková kategorie nad 80 let.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Poutníci vyrazili z Velehradu do Nitry, cesta potrvá osm dní

Přesně za týden, v úterý 5. července, skončí celkem 210 kilometrů dlouhá pěší pouť z Velehradu do slovenské Nitry. Nově...

Mířil pistolí na hlídku, po varovném výstřelu se ukryl v průmyslovém areálu

V rožnovském průmyslovém areálu hledaly v neděli v podvečer policejní hlídky padesátiletého ozbrojeného muže. Policie...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...