Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Seriál   7:00
Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal manifestací nesouhlasu s tehdejšími událostmi. Příběh Jaroslava Nováka z Napajedel je přitom dodnes širší veřejnosti téměř neznámý.

Nikde ho nemohli najít. Po 21. srpnu byl Jaroslav Novák nezvěstný. Naposledy ho rodiče viděli den předtím, kdy odjížděl na stavbu do Prahy, kde pracoval.

V rodném domku v Divišově ulici v Napajedlích ráno políbil maminku Vlastimilu a slíbil jí, že se za dva týdny vrátí. Byla to jedna z jeho posledních cest, brzy měl nastoupit do práce v nedalekých Otrokovicích.

Den poté do země vtrhla okupační vojska a tanky. V Napajedlích všichni vzrušeně sledovali televizi a poslouchali rozhlas. Dobře věděli, že v Praze jsou mrtví. Ale kde je Jarek?

Fotogalerie

V jeho bydlišti jej hledala také Veřejná bezpečnost, která měla podezření, že emigroval. Jenže na ubytovně se našly všechny jeho věci, takže tato verze padla. To už do Prahy zamířili jeho otec a mladší bratr.

Postupně se dopátrali k tomu, že Jaroslav se 21. srpna pohyboval u budovy rozhlasu, kde se střílelo. V tu chvíli už všichni tušili, co se stalo. Jeho tělo nakonec nalezli 2. září na patologickém oddělení nemocnice kousek za Prahou. Byl jednou z neidentifikovaných obětí vpádu cizích vojsk.

„Zatímco poručík Bezpečnosti vyjednával s primářem, spolupracovníci ze stavby s jistotou poznali šaty, v nichž Jaroslava viděli naposledy: šedé kalhoty a zelenou košili. Potom zřízenec šetrně nadzvedl cíp prostěradla a odhalil přikrytou hlavu. Otec se zapotácel. ‚Jarku!‘,“ popisuje Ludmila Hyblerová v článku, který vyšel v roce 1990 ve Zlínských novinách.

Z Prahy se měl vrátit domů před 21. srpnem. Ale zůstal tam

Jaroslav Novák pocházel z Napajedel, kde se narodil 1. května 1942. Jeho otec hrával fotbal za místní klub a matka byla sokolka, proto i on měl blízko ke sportu. Nejradši hrával lední hokej.

Vystudoval stavební průmyslovku ve Zlíně, kde absolvoval v roce 1960, a poté pracoval ve společnosti Pozemní stavby Gottwaldov jako stavební technik. V roce 1968 byl poslán do Prahy, kde zaskakoval za jiného stavbyvedoucího.

„Mělo to být jen krátce, dokonce se měl ještě před 21. srpnem vrátit domů. Ale přemluvili ho, aby ještě zůstal a vypomohl,“ uvedla Tereza Kovaříková, vedoucí Muzea Napajedla.

Srpen 1968 ve Zlínském kraji

Je ráno 21. srpna a cizí armády obsazují Prahu. Jaroslav Novák bydlí nedaleko budovy Československého rozhlasu, kde došlo k nejprudším srážkám mezi sovětskými vojáky a neozbrojeným davem.

Šestadvacetiletý muž se v ten den ocitl na křižovatce Balbínovy ulice a Vinohradské třídy. Nikdo už dnes neví, zda byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, nebo tam šel záměrně.

„Když během své vojenské služby působil v Pomocných technických praporech a setkal se s lidmi, které komunistická moc perzekvovala, začal být velmi kritický k politické situaci,“ upozornila Kovaříková. „Je možné, že se k rozhlasu vydal cíleně, chtěl vidět, jak to tam vypadá, a možná i něco ovlivnit.“

Jenže osud tomu chtěl jinak. Nováka na místě zasáhla do podbřišku a třísel střepina granátu a zhroutil se na zem. Ještě než ho naložili na nosítka, někdo mu stihl ukrást aktovku a ze zápěstí sebrat hodinky. V nemocnici později zemřel. Ztratil totiž hodně krve a k tomu utrpěl poúrazový šok.

Srpen68 - články k výročí

„Jeho zranění nebylo tak vážné, že by bylo smrtelné. Bohužel se k němu včas nedostala lékařská pomoc. Sanitky nemohly volně projíždět Prahou, ulice byly zablokovány sovětskými tanky a stále se střílelo. Ke zraněným se tak nešlo dostat včas,“ popsala Kovaříková.

Novák u sebe neměl žádné doklady a v nemocnici nevěděli, kdo to je. Proto skončil v márnici, kde jej poté našel jeho otec. Na místě obdržel také obálku s pramenem synových vlasů či kusů textilu, na nichž ještě byla Jaroslavova krev.

Státní bezpečnost zjišťovala, kdo mu klade kytky na hrob

Napajedla mají sedm tisíc obyvatel a lidé se tady dobře znají. Smrt Jaroslava Nováka byla proto pro všechny šokem. Poslední rozloučení se konalo 6. září 1968 a stalo se manifestací nesouhlasu se srpnovými událostmi. Dorazily stovky lidí, mezi nimi i nespočet jeho kolegů stavařů z Prahy.

„Národní výbor mu vypravil státní pohřeb a jeho rakev byla zahalená československou vlajkou,“ připomněla Kovaříková.

Celý hřbitov byl tehdy obklíčený policisty. „Taky to byl kus hrdinství, přijít tehdy na pohřeb Jaroslava Nováka. Státní bezpečnost zjišťovala jména těch, kteří přišli, a v dalších letech vždy kolem 21. srpna hlídala, kdo mu chodí zapalovat svíčky či nosí kytky. Hlavně zpočátku byl jimi hrob doslova zasypán,“ podotkla napajedelská starostka Irena Brabcová.

Kolegové z práce mu postavili náhrobek, na nějž pod jeho podobiznu vyryli do mramoru tato slova: „Zahynul v těžkých hodinách vlasti 21. srpna 1968“. Pod nimi stojí slova básně Fráni Šrámka: „Jenom z úst nevypusť, že jsem se bál. Patroni čeští, stál jsem tam? Stál!“

Místní národní výbor dokázal náhrobek obhájit i v době normalizace, kdy v něm řada kovaných straníků viděla provokaci.

Tragická smrt Jaroslava Nováka těžce poznamenala celou rodinu. Tři roky poté zemřel jeho otec a maminka se upnula na práci s napajedelskými dětmi. Později ji postihly čtyři infarkty myokardu a částečně ochrnula.

Zákeřná nemoc připravila o život i jejího druhého syna, který zemřel stejně jako Jaroslav už ve 26 letech. Prvorozený syn se nedožil ani jednoho roku...

„Ptali se kdysi básníka, co je to štěstí,“ řekla Vlastimila Nováková ve zmíněném článku Zlínských novin. „Štěstí je, odpověděl jim, když se matka nemusí dívat do hrobu svých dětí. Já jsem se do něho musela dívat třikrát.“

Více se o pohnutých událostech ze srpna 1968 dozvíte z připojeného videa.

Autor:

Zeď skrývá sbírku protiokupačních hesel, muzeum zvažuje jejich záchranu

Hala, na které se protiokupantské nápisy nacházejí. Památkáři předloni spolu s...

VIDEO Pod vrstvami novějších nátěrů se na zdi haly u ústecké Spolchemie ukrývá největší ucelená sbírka...

Zeman odsuzuje snahu ocenit okupanty z roku 1968, chce od Rusů vysvětlení

Prezident Miloš Zeman hovoří na Žofínském fóru. (28. května 2019)

VIDEO Zeman chce od ruského velvyslance vysvětlení k návrhu zákona uznat účastníky okupace z roku 1968 za...

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská...

Člověk může být slušný za každého režimu, říká muž pronásledovaný komunisty

Ačkoliv se Stanislav Vystavěl někdejším problémům už jen usmívá, přiznává, že...

Osmdesátiletému Stanislavu Vystavělovi z Ostravy-Poruby přinesly roky 1968 a 1969 životní zlom....

Tajemná mise: český důstojník odletěl 21. srpna 1968 vrtulníkem do Německa

Akce podplukovníka Vladimíra Chadalíka zůstávala dlouho neznámá. A dodnes...

Onen hrdinský příběh obestírá závoj nejasností. Víme sice, co podplukovník Vladimír Chadalík v...

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

Jana Macalíková, dcera Marie Macalíkové, životní partnerky Miroslava Zikmunda, se nedávno stala revizorkou Nadace...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl tak precizní, že si připravil i parte. Zlín oplakává cestovatele Zikmunda

Na legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu v noci zemřel, vzpomíná celá republika. První svíčka se...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Muž se zamkl s hady a křičel, že podpálí dům. Skončil na psychiatrii

Nebývalé řádění psychicky nemocného muže v jedné z obcí na Uherskohradišťsku musela v úterý dopoledne řešit policie....

Kousek zadarmo, dál za peníze. Část obchvatu Otrokovic bude zpoplatněná

Když silničáři letos na podzim dokončili jihovýchodní část obchvatu Otrokovic, tedy silnice, jež je zatím posledním...

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

Alej MiGů v kunovickém Leteckém muzeu se rozroste o další stíhačku

Když se uplynulou sobotu krátce před devatenáctou hodinou objevil na kunovickém letišti tahač s korbou a cenným...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...