Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Seriál   7:00
Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal manifestací nesouhlasu s tehdejšími událostmi. Příběh Jaroslava Nováka z Napajedel je přitom dodnes širší veřejnosti téměř neznámý.

Nikde ho nemohli najít. Po 21. srpnu byl Jaroslav Novák nezvěstný. Naposledy ho rodiče viděli den předtím, kdy odjížděl na stavbu do Prahy, kde pracoval.

V rodném domku v Divišově ulici v Napajedlích ráno políbil maminku Vlastimilu a slíbil jí, že se za dva týdny vrátí. Byla to jedna z jeho posledních cest, brzy měl nastoupit do práce v nedalekých Otrokovicích.

Den poté do země vtrhla okupační vojska a tanky. V Napajedlích všichni vzrušeně sledovali televizi a poslouchali rozhlas. Dobře věděli, že v Praze jsou mrtví. Ale kde je Jarek?

Fotogalerie

V jeho bydlišti jej hledala také Veřejná bezpečnost, která měla podezření, že emigroval. Jenže na ubytovně se našly všechny jeho věci, takže tato verze padla. To už do Prahy zamířili jeho otec a mladší bratr.

Postupně se dopátrali k tomu, že Jaroslav se 21. srpna pohyboval u budovy rozhlasu, kde se střílelo. V tu chvíli už všichni tušili, co se stalo. Jeho tělo nakonec nalezli 2. září na patologickém oddělení nemocnice kousek za Prahou. Byl jednou z neidentifikovaných obětí vpádu cizích vojsk.

„Zatímco poručík Bezpečnosti vyjednával s primářem, spolupracovníci ze stavby s jistotou poznali šaty, v nichž Jaroslava viděli naposledy: šedé kalhoty a zelenou košili. Potom zřízenec šetrně nadzvedl cíp prostěradla a odhalil přikrytou hlavu. Otec se zapotácel. ‚Jarku!‘,“ popisuje Ludmila Hyblerová v článku, který vyšel v roce 1990 ve Zlínských novinách.

Z Prahy se měl vrátit domů před 21. srpnem. Ale zůstal tam

Jaroslav Novák pocházel z Napajedel, kde se narodil 1. května 1942. Jeho otec hrával fotbal za místní klub a matka byla sokolka, proto i on měl blízko ke sportu. Nejradši hrával lední hokej.

Vystudoval stavební průmyslovku ve Zlíně, kde absolvoval v roce 1960, a poté pracoval ve společnosti Pozemní stavby Gottwaldov jako stavební technik. V roce 1968 byl poslán do Prahy, kde zaskakoval za jiného stavbyvedoucího.

„Mělo to být jen krátce, dokonce se měl ještě před 21. srpnem vrátit domů. Ale přemluvili ho, aby ještě zůstal a vypomohl,“ uvedla Tereza Kovaříková, vedoucí Muzea Napajedla.

Srpen 1968 ve Zlínském kraji

Je ráno 21. srpna a cizí armády obsazují Prahu. Jaroslav Novák bydlí nedaleko budovy Československého rozhlasu, kde došlo k nejprudším srážkám mezi sovětskými vojáky a neozbrojeným davem.

Šestadvacetiletý muž se v ten den ocitl na křižovatce Balbínovy ulice a Vinohradské třídy. Nikdo už dnes neví, zda byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě, nebo tam šel záměrně.

„Když během své vojenské služby působil v Pomocných technických praporech a setkal se s lidmi, které komunistická moc perzekvovala, začal být velmi kritický k politické situaci,“ upozornila Kovaříková. „Je možné, že se k rozhlasu vydal cíleně, chtěl vidět, jak to tam vypadá, a možná i něco ovlivnit.“

Jenže osud tomu chtěl jinak. Nováka na místě zasáhla do podbřišku a třísel střepina granátu a zhroutil se na zem. Ještě než ho naložili na nosítka, někdo mu stihl ukrást aktovku a ze zápěstí sebrat hodinky. V nemocnici později zemřel. Ztratil totiž hodně krve a k tomu utrpěl poúrazový šok.

Srpen68 - články k výročí

„Jeho zranění nebylo tak vážné, že by bylo smrtelné. Bohužel se k němu včas nedostala lékařská pomoc. Sanitky nemohly volně projíždět Prahou, ulice byly zablokovány sovětskými tanky a stále se střílelo. Ke zraněným se tak nešlo dostat včas,“ popsala Kovaříková.

Novák u sebe neměl žádné doklady a v nemocnici nevěděli, kdo to je. Proto skončil v márnici, kde jej poté našel jeho otec. Na místě obdržel také obálku s pramenem synových vlasů či kusů textilu, na nichž ještě byla Jaroslavova krev.

Státní bezpečnost zjišťovala, kdo mu klade kytky na hrob

Napajedla mají sedm tisíc obyvatel a lidé se tady dobře znají. Smrt Jaroslava Nováka byla proto pro všechny šokem. Poslední rozloučení se konalo 6. září 1968 a stalo se manifestací nesouhlasu se srpnovými událostmi. Dorazily stovky lidí, mezi nimi i nespočet jeho kolegů stavařů z Prahy.

„Národní výbor mu vypravil státní pohřeb a jeho rakev byla zahalená československou vlajkou,“ připomněla Kovaříková.

Celý hřbitov byl tehdy obklíčený policisty. „Taky to byl kus hrdinství, přijít tehdy na pohřeb Jaroslava Nováka. Státní bezpečnost zjišťovala jména těch, kteří přišli, a v dalších letech vždy kolem 21. srpna hlídala, kdo mu chodí zapalovat svíčky či nosí kytky. Hlavně zpočátku byl jimi hrob doslova zasypán,“ podotkla napajedelská starostka Irena Brabcová.

Kolegové z práce mu postavili náhrobek, na nějž pod jeho podobiznu vyryli do mramoru tato slova: „Zahynul v těžkých hodinách vlasti 21. srpna 1968“. Pod nimi stojí slova básně Fráni Šrámka: „Jenom z úst nevypusť, že jsem se bál. Patroni čeští, stál jsem tam? Stál!“

Místní národní výbor dokázal náhrobek obhájit i v době normalizace, kdy v něm řada kovaných straníků viděla provokaci.

Tragická smrt Jaroslava Nováka těžce poznamenala celou rodinu. Tři roky poté zemřel jeho otec a maminka se upnula na práci s napajedelskými dětmi. Později ji postihly čtyři infarkty myokardu a částečně ochrnula.

Zákeřná nemoc připravila o život i jejího druhého syna, který zemřel stejně jako Jaroslav už ve 26 letech. Prvorozený syn se nedožil ani jednoho roku...

„Ptali se kdysi básníka, co je to štěstí,“ řekla Vlastimila Nováková ve zmíněném článku Zlínských novin. „Štěstí je, odpověděl jim, když se matka nemusí dívat do hrobu svých dětí. Já jsem se do něho musela dívat třikrát.“

Více se o pohnutých událostech ze srpna 1968 dozvíte z připojeného videa.

Autor:

Zeď skrývá sbírku protiokupačních hesel, muzeum zvažuje jejich záchranu

Hala, na které se protiokupantské nápisy nacházejí. Památkáři předloni spolu s...

VIDEO Pod vrstvami novějších nátěrů se na zdi haly u ústecké Spolchemie ukrývá největší ucelená sbírka...

Zeman odsuzuje snahu ocenit okupanty z roku 1968, chce od Rusů vysvětlení

Prezident Miloš Zeman hovoří na Žofínském fóru. (28. května 2019)

VIDEO Zeman chce od ruského velvyslance vysvětlení k návrhu zákona uznat účastníky okupace z roku 1968 za...

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská...

Zřejmě vytáhla deštník, voják samopal. Další zbytečná oběť okupace

Marie Charousková se synem

VIDEO Tankocaching Pomník Marie Charouskové na Klárově ilustruje osudy paměti a politického vztahu k historické...

Nebráníme socialismus. Vojáci v Litoměřicích v srpnu 68 změnili přísahu

Kasárna 7. spojovacího pluku v Litoměřicích v srpnu 1968

Tankocaching Ozbrojený odpor československá armáda v srpnu 1968 nekladla. Ale některé oddíly svůj odpor k...

  • Nejčtenější

Frustrovaný Zlín po Spartě. Jsme morální vítězové. Zloba kvůli penaltě

Zlínský stoper Václav Procházka kroutil hlavou. "Byl jsem v šoku, že jsem měl já udělat faul na penaltu." Jeho trenér...

Na ARO už bereme jen covid, tak nežertujte, varoval šéf hradišťské nemocnice

Uherskohradišťská nemocnice zavřela anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) pro běžné pacienty a přijímá pouze ty,...

Sparta - Zlín 3:1, domácí dlouho prohrávali, pomohla jim přesilovka a vlastní gól

Padesát minut to vypadalo na překvapení. Fotbalová Sparta se doma proti Zlínu trápila, prohrávala, ztěžka se dostávala...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Bystřici pod Hostýnem rapidně přibylo nakažených, město ruší vnitřní akce

Kvůli nárůstu počtu případů nákazy koronavirem jsou zrušené kulturní, společenské a sportovní akce uvnitř budov v...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Zlín vysadí stromy poblíž opraveného památníku, výhledu bránit nebudou

Ve Zlíně přibude na podzim mnoho nových stromů, vysadit je chce zdejší radnice. Celkově má jít o více než 170 stromů,...

Pochválit hejtmana Čunka? Nemám za co, říká lídryně ČSSD Sehnalová

Na kandidátce sociální demokracie pro říjnové krajské volby původně nebyla, na poslední chvíli ale nahradila v pozici...

Smrt pacienta v nemocnici prošetřete znovu, přikázal policii Ústavní soud

Policisté chybovali při vyšetřování smrti mladého muže ve Vsetínské nemocnici. Zemřel kvůli neprůchodným žlučovým...

Zlín se rizikových přejezdů zbaví elektrifikací, Rožnov novou křižovatkou

Nejvíce nehod na železničních přejezdech ve Zlínském kraji se letos stává na trati mezi Otrokovicemi a Vizovicemi,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...