Berdychovo rodiště získá další halu na tenis, víceúčelová jistá není

  15:56aktualizováno  15:56
Tenisté ve Valašském Meziříčí se mohou těšit na novou halu. Naopak stavba víceúčelového sportoviště ve městě, na které se má podílet i Zlínský kraj, se výrazně komplikuje. Předpokládané náklady totiž vzrostly na 240 milionů korun.

Plánovaná podoba sportovní haly ve Valašském Meziříčí. | foto: vizualizace: Rusticus

Už příští léto se může Valašském Meziříčí zařadit mezi místa, kde je možné pořádat prestižní tenisové turnaje, jejichž výsledky se započítávají do mezinárodních žebříčků.

Zdejší tenisový klub, který vychoval Tomáše Berdycha, po opakovaných žádostech získal ministerskou dotaci na stavbu nové haly za zhruba 29 milionů korun.

„Žádali jsme o ni třikrát, tentokrát se to podařilo,“ oddychl si ředitel klubu Vojtěch Vala.

Do odhadované ceny bude scházet přibližně 10 milionů korun. Čtyři z nich přislíbilo město a podílet se bude i generální partner klubu, společnost Deza.

Přesné částky v tuto chvíli ještě nejsou známé. Do veřejné soutěže na stavbu se přihlásily tři firmy, v současnosti však je ještě platná lhůta na případné odvolání.

„Projekt je připravený už několik let, stejně jako potřebná povolení,“ poznamenal meziříčský starosta Robert Stržínek.

Stavba vyroste v místní části Kouty, hned vedle stávající haly. „Dva venkovní kurty budeme muset zrušit, místo nich ale získáme tři kryté,“ doplnil Vala.

Klub provozuje celkem 14 venkovních kurtů, nově jich tedy bude dvanáct. Důležité je i to, aby nová hala měla stejný povrch jako ta současná. Velké mezinárodní turnaje se pak budou hrát v obou zároveň a musí v nich tedy být stejné podmínky.

Novou stavbu si vyžádal dlouhodobý nárůst zájmu o tenis. Klub aktuálně čítá zhruba 200 aktivních členů, z toho je více než 100 dětí. Do haly se nevejdou, a ti nejmenší proto trénují v pronajaté tělocvičně.

S druhou halou navíc vznikne prostor i pro veřejnost. Dnes jsou v době, o kterou je největší zájem, kurty vyblokované pro tréninky.

Navíc půjde o natolik významné navýšení kapacity, že prostor na kurtech dostanou i badmintonisté. Také jejich počet neustále roste, nejen ve Valašském Meziříčí, ale prakticky všude ve Zlínském kraji.

„Nadregionální“ hala zdražila, město řeší, zda ji bude stavět

Rozvoj sportovišť město momentálně hodně zaměstnává. Zatímco stavba kurtů je na dobré cestě, vznik velké multifunkční haly v areálu Integrované střední školy – COP v ulici Palackého se komplikuje.

Už na počátku zvedla emoce, když se její cena odhadovala na 153 milionů korun. Finančně se mělo podílet město i Zlínský kraj s tím, že ji budou také společně využívat. Kraj by tím vyřešil například problém s tělocvičnou školy.

Částka vycházela ze studie, nyní se dokončuje projekt. A během prací vychází najevo, že náklady budou ještě vyšší, kolem 240 milionů korun.

Fotogalerie

„To znamená, že se musíme znovu sejít a dohodnout se, jaké jsou možnosti financování a zda do stavby vůbec půjdeme,“ vysvětlil Stržínek.

Náklady se zvýšily tím, že od vzniku studie uplynuly tři roky a za tu dobu zásadně vzrostly ceny stavebních materiálů i práce. Kromě toho se musely doladit technické detaily, které studie neřešila.

Ve hře tak je i varianta, že se stavba odloží. „Náklady jsou to skutečně velké, nicméně společný postup kraje a města je pořád nejlepší možné řešení. Rozhodně budeme hledat podporu státu a další možnosti, jak to financovat,“ reagoval krajský radní Petr Gazdík.

Hala by po technické stránce mohla hostit velké soutěže prakticky veškerých míčových sportů. Vhodná bude i pro další odvětví, například taneční sport. Stavět ji v menším měřítku by podle Gazdíka nemělo smysl.

„Hledali jsme optimální řešení pro celou oblast, a kdyby se zmenšila proto, abychom ušetřili, ztratila by nadregionální efekt,“ dodal.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Náměstek ze zlínské nemocnice jde do Brna, ředitel se ucházel o Ostravu

Vlastimil Vajdák (vlevo) a Radomír Maráček jsou od začátku května členy...

Ekonomický náměstek Baťovy nemocnice ve Zlíně a člen jejího představenstva Vlastimil Vajdák se stal ředitelem Fakultní...

Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou...

Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz