BAŤOVSKÁ ARCHITEKTURA. Společenský dům v Otrokovicích vznikl podle návrhu Vladimíra Karfíka. Slavnostně byl otevřen 1. května 1936. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Baťovský symbol Otrokovic se dražit nebude, památka zůstane ubytovnou

  • 0
Avizovaná dražba Společenského domu, který je nejhodnotnější památkou Otrokovic, se dnes nekonala. Jeho majitel uhradil dlužnou částku zhruba 120 tisíc korun, kterou po něm prostřednictvím exekutora vymáhala Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

„Před zahájením dražby soudní exekutor z úřední činnosti zjistil, že vymáhaná pohledávka byla v plném rozsahu vymožena. Z uvedených důvodů nezbylo nežli rozhodnout o odročení dražby na neurčito,“ uvedla v usnesení soudní exekutorka Lucie Valentová.

Majitelem Společenského domu je stejnojmenná firma. Její jednatel Jiří Mikoška uvedl, že dražba by znamenala její likvidaci. Proto k zaplacení pohledávky nakonec nárazově přistoupil, i když měl s exekutorem dohodnutý splátkový kalendář.

„Nelíbilo se nám, že nám prodají objekt za 50 milionů korun jen proto, aby si uhradili částku přes 100 tisíc korun,“ reagoval Mikoška.

Otrokovická radnice, která se o nejcennější architektonickou památku ve městě a tamní symbol baťovské éry zajímá, zrušení dražby uvítala.

„Jsme rádi, protože jsme se dražby nemohli zúčastnit. Situaci kolem Společenského domu dál sledujeme,“ zmínila otrokovická starostka Hana Večerková.

O účasti v elektronické dražbě by museli rozhodnout zastupitelé, kteří se však kvůli nouzovému stavu v souvislosti s epidemií koronaviru nemohli sejít.

Město má o budovu zájem, ale přímý odkup za 75 milionů korun už dříve odmítlo, protože se mu zdála cena vysoká. Vyvolávací cena v dražbě byla 41 milionů. Posudek ji ohodnotil na 50 milionů.

Další osud Společenského domu je dál nejistý. Místo vyhlášeného hotelu je v něm dnes ubytovna pro dělníky, což se zřejmě hned tak nezmění.

„Objekt využíváme k dlouhodobému ubytování a podle toho, jak vypadá současná ekonomická situace, z něho nemůže zase vzniknout hotel,“ odhadl Mikoška.

Firma Společenský dům čelila už dříve insolvenčním i exekutorským návrhům. Její budova měla jít do dražby v roce 2012, tehdy z ní sešlo, protože spadla do insolvenčního řízení. Mikoška ale říká, že se stala obětí „insolvenční mafie“.

Budova z roku 1936, která vyrostla podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka, má pravidelný trojcípý půdorys ve tvaru vrtule. Symbolizuje tragickou smrt zakladatele koncernu Tomáše Bati, který zemřel v roce 1932 při havárii letadla v Otrokovicích.