Zemek už v minulosti uzavřel dohodu o vině a trestu, ke kterému krajský soud doplnil povinnost uhradit náhradu škody. Vrchní soud to následně potvrdil. S tím však podnikatel nesouhlasil a podal ústavní stížnost. A našel zastání.
Podle Ústavního soudu nemohly soudy o škodě rozhodnout za situace, kdy ji Zdeněk Zemek jasně neakceptoval.
Podnikatel Zemek zatím škody platit nemusí, případ se vrací k vrchnímu soudu![]() |
Podle soudce Aleše Rýznara byl vrchní soud vázán rozhodnutím Ústavního soudu. V situaci, kdy zůstává výše škody způsobená trestnou činností do značné míry sporná, musí být o případné povinnosti obviněného uhradit ji rozhodnuto až v civilním řízení, a to na základě odpovídajícího dokazování, citoval dnes rozhodnutí ÚS soudce.
Zemkův obhájce zmínil, že ve vztahu k náhradě škody dosud žádné dokazování provedeno nebylo. „Ve věci náhrady škody jsme na úplném počátku,“ uvedl obhájce. Dodal, že výše škody je sporná a v sebemenších pochybnostech o ní trestní senát odkazuje do civilního řízení.
Zmocněnec státu naopak uvedl, že nález ÚS byl překvapující, znovu žádal o zaplacení úhrady škody 147 milionů korun, výpočet výše škody podle něj odpovídá celé výši dotace. „Již v přípravném řízení bylo shromážděno dostatek důkazů pro to, aby bylo rozhodnuto o náhradě škody,“ uvedl.
Uzavřená dohoda mezi státním zastupitelstvím a obhajobou zahrnovala tři roky vězení s pětiletou podmínkou a zaplacení osmi milionů korun. Krajský soud při schvalování dohody připojil ještě povinnost uhradit státu 18,6 milionu korun, což loni v lednu potvrdil také olomoucký vrchní soud. Právě spornou část výroku vrchního soudu zrušili ústavní soudci, podle nich bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces.
„Očekáváme od obecných soudů, že vznik a výše škody bude skutečně revidována a v této věci proběhne řádné dokazování,“ komentoval tehdy Zemkův advokát Radek Salajka.
Nepravdivý protokol o dokončení elektrárny
Podle obžaloby Zemek spáchal zvlášť závažný zločin podvodu. Jeho solární elektrárna VT-Sun na Chomutovsku získala licenci 31. prosince 2010, kdy nebyla plně dokončená.
Na poslední chvíli si tak vydobyla nárok na vyšší výkupní cenu elektřiny. Od roku 2011 garantovaná výkupní cena klesla z 12 150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za megawatthodinu. Podle obžaloby vznikla škoda přes sto milionů korun.
Nikdy jsem nikoho nepodvedl, říká po odsouzení synů podnikatel Zemek![]() |
Přijetím dohody o vině a trestu se Zemek přiznal k tomu, že se dopustil podvodu a pokusu o podvod, když podepsal nepravdivý předávací protokol dokazující dokončení elektrárny v prosinci 2010, přičemž ještě v lednu 2011 byly v elektrárně instalovány panely i další součástky. Předtím svou vinu dlouhodobě popíral.
„Po deseti letech soudního martyria, kdy se ukázalo, že soudy jsou schopny poslat do vězení i zcela nevinné lidi, kteří neporušili žádný zákon, a vyšší soudní instance tuto nespravedlnost nijak nenapraví, se rozhodl zachovat se až brutálně pragmaticky,“ zdůvodnil tehdy Zemkovo přiznání jeho tiskový mluvčí Miroslav Slaný.
Soud už dříve poslal do vězení Zemkovy syny Alexandra a Zdeňka mladšího v případu solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun. Podle verdiktu neoprávněně získali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Za přípravu závažného podvodu dostali oba nepodmíněné tresty šest let a devět měsíců vězení.
25. října 2022 |