Vrchní soud snížil trest muži, který málem utopil údajného dlužníka

  14:57aktualizováno  14:57
Ze 17 let na 15,5 roku snížil Vrchní soud v Olomouci trest Martinu Schenkovi, který se pokusil zavraždit muže ve Viganticích na Vsetínsku. Jeho kamarádovi Michalu Macháčkovi, který jej při brutálním útoku povzbuzoval a vše natáčel na video, naopak trest zpřísnil o rok na devět let.

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) | foto: Vladislav Galgonek ČTK

Proti původnímu rozsudku olomouckého krajského soudu se odvolali oba obžalovaní i žalobce, který žádal přísnější trest právě pro Macháčka.

Podle soudu byl u jednadvacetiletého Martina Schenka trest nepřiměřeně přísný, nepodařilo se podle něj doložit, že svůj čin spáchal ze zavrženíhodné pohnutky.

Naopak osmadvacetiletému Macháčkovi soudci zpřísnili i právní kvalifikaci. Místo podněcování k trestnému činu jej poslali do vězení za pomoc při pokusu o vraždu, kde je sazba podstatně přísnější.

Oba obžalovaní se navíc na základě rozhodnutí soudu musejí podrobit ústavní ochranné protialkoholní a protidrogové léčbě.

Hlavním důkazem bylo video, které natočil obžalovaný

Schenk se podle rozsudku v listopadu roku 2015 pokusil zabít muže, který mu údajně dlužil peníze. Macháček ho při útoku povzbuzoval. Schenk podle spisu poškozeného nejprve zkopal, fackoval a poté ho hodili do potoka, kde byl vystaven dalšímu surovému bití. Schenk mu několik minut potápěl hlavu pod vodu a snažil se ho utopit.

Macháček útok natáčel a podle obžaloby se brutálnímu násilí hlasitě smál. Schenk nakonec poškozenému klekl na hlavu. Napadený nezemřel jen shodou šťastných náhod a díky včasné lékařské pomoci, stojí v obžalobě.

Hlavním důkazem byl paradoxně videozáznam, který Macháček natočil. Soud neměl zpočátku k dispozici k videu zvuk a Macháčka, který se stavěl do role zachránce, proto nechal v době vazebního řízení na svobodě.

Brutální napadení cizince a snaha o podpálení „arabáků“

Macháček je obžalovaný i z dalších trestných činů, a to kvůli brutálnímu napadení, které se odehrálo o čtyři měsíce později v Rožnově pod Radhoštěm. V březnu vnikl podle obžaloby do pokoje cizince, pěstmi ho bil do hlavy, pak i kovovou tyčí. Muž utrpěl zlomeniny nosu a žeber. Macháček byl za to obžalován z porušování domovní svobody, pokusu vydírání a krádeže.

Podle spisu navíc o tři dny dříve ve stejném městě před rychlým občerstvením položil kanystr s benzinem a odešel na přilehlé parkoviště. U sebe měl sekeru a kuchyňský podpalovač. Strážníkům pak řekl, že jde podpálit „arabáky“. Státní zástupce ho obžaloval z pokusu o násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

Tyto případy však odvolací soud vrátil zpět krajskému soudu s tím, že rozsudek byl nepřezkoumatelný. Soud bude muset doplnit i dokazování.

Autoři: ,

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Další z rubriky

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Policie ve Zlínském kraji má skvělé výsledky, ale nedostatek lidí

Ilustrační snímek

Je jich nejméně v republice, přesto dokázali policisté ze Zlínského kraje získat první místo v objasněnosti trestné...

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Najdete na iDNES.cz