Soše Koželuha korodují šrouby, kovolitec je zkontroluje kamerou

  16:26aktualizováno  16:26
Monumentální socha Koželuha, která stávala v centru Zlína, podstupuje nezbytnou renovaci. Pokud by se neudělala, mohla by se plastika začít rozpadat.

Kovolitec Roman Hvězda z Tečovic se ujal renovace sochy Koželuha. S prací by měl být hotov v listopadu. | foto: Státní okresní archiv Zlín, Zdeněk Němec,  MAFRA

Sedmdesát let stála mohutná bronzová socha Koželuha mezi Obchodním domem a Velkým kinem ve Zlíně. Už dva měsíce tam je ale jenom prázdný sokl.

Monumentální dílo sochaře Bohumila Jahody (1910–1969) leží v ateliéru kovolitce Romana Hvězdy v Tečovicích, kde se podrobuje nezbytné renovaci. Odborník ji zbavuje nečistot, kontroluje šrouby, které spojují dílce plastiky, a obnovuje její povrch tak, aby vypadal jako nový.

„Sochu drží pohromadě šrouby. Když ztratí pevnost, mohla by začít ve spojích praskat,“ vysvětluje Hvězda.

Sklání se ke spodní části plastiky, kde je přišroubovaná k bronzovému nízkému soklu.

„V nohách je vidět, že jsou šrouby hodně zkorodované. Vevnitř je vlhkost, která kondenzuje a stéká na dosedací plochy. Šrouby pak rezavějí,“ ukazuje na některé šrouby, které mají zrezivělé hlavičky. Ty vymění za nové z nerezového materiálu. Ostatní ponechá.

Fotogalerie

„Šrouby, na které neteče voda, jsou v lepším stavu. Celkem je jich na soše asi 300, všechny musím zkontrolovat,“ přiblížil Hvězda, který například odléval sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových, jež stojí před 21. budovou baťovského areálu.

Aby si prohlédl všechny šrouby, bude muset v zádech sochy Koželuha vyřezat díru, kterou se podívá i s pomocí kamery dovnitř. Až práci skončí, zase otvor zavaří. A nikdo by neměl nic poznat.

Nutné bude také sochu důkladně očistit. Nejprve od toho, čím se na ní provinili ptáci.

„Musím ji několikrát odmastit jarovou vodou a překartáčovat rotačním kartáčem. Pomalu se dostávám na původní vrstvu,“ říká Hvězda.

U nohou má kbelík s jarovou vodou, opodál položený elektrický kartáč s brýlemi. Plastika je místy nazelenalá kvůli mědi, která je obsažená v bronzu. Už dříve prošla opískováním, časem se ale modelace poněkud slila a není dnes výrazná. I to se změní.

„Udělám to tak, aby byla co nejpohlednější. Její barva bude tmavá. Nakonec ji napatinuju a zavoskuju včelím voskem,“ nastínil kovolitec.

Svoji práci má dokončit v listopadu, kdy by se měl Koželuh vrátit na své původní místo. Podle Hvězdy na něm bude moci stát dalších 70 let.

Zatímco bude renovovat sochu, kameníci odvedou svoji práci na betonovém soklu, který je také ve špatném stavu, přesněji řečeno jeho kamenný obklad. Ten se začal deformovat po nedávných sadových úpravách v blízkém okolí.

„Kamenné desky a rohy odborníci rozeberou, očistí a následně znovu nalepí k betonovému skeletu flexibilním lepidlem,“ nastínil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Socha Koželuha není jediným Jahodovým dílem ve Zlínském kraji. Například pro svou rodnou Bystřici pod Hostýnem vytvořil sochu děvčete, která je umístěna ve škole, a dále též sochu valašského děvčete či pamětní medaile k 600. výročí založení města. Ve Zlíně vytvořil i několik náhrobků na Lesním hřbitově, kde je pohřbený.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

VIDEO: Hala Vincentka po velké přestavbě ukazuje čistý funkcionalismus

Hala Vincentka v Luhačovicích prošla rekonstrukcí za desítky milionů korun.

Hala Vincentka v Luhačovicích je znovu přístupná veřejnosti. Rok trvající rekonstrukce vrátila prostoru...

Hvězdou gastrofestivalu bude jediná michelinská kuchařka střední Evropy

Eszter Palágyiová je ve 32 letech šéfkuchařkou restaurace Costes v Budapešti.

Gastrofestival ve Velkých Karlovicích tradičně láká i na účast šéfkuchaře oceněného michelinskou hvězdou. Letos poprvé...

Pstruzi jsou na vymření, ničí je sucho, horko, vydry a volavky

Začátek pstruhové sezony na Malé Skále v Českém ráji.

Sucho a predátoři likvidují ryby v potocích a řekách. Některé menší přítoky úplně vysychají a rybáři tam nemohou...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz