Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tečka za Šmoulím městem. Vznikne zde průchozí atrium pro gastro, dílny i koncerty

  14:20
Variabilní a unikátní projekt. Tak označuje zlínská radnice vítězný návrh na proměnu Šmoulího města. O vzkříšení zanedbané lokality na sídlišti Jižní Svahy se postará vizovická společnost Koma Modular, známá stavbou montovaných domů z modulů. Neuspěli naopak stávající nájemci, kteří musejí své stavby opustit. Radnici kritizují a naznačují střet zájmů.
Vítězný návrh Nový Cech od společnosti Koma Modular počítá s výstavbou nového...

Vítězný návrh Nový Cech od společnosti Koma Modular počítá s výstavbou nového velkého objektu v lokalitě Šmoulího města. | foto: Vizualizace: Město Zlín

Šestičlenná komise, v níž zasedli zástupci vedení města a vedoucích pracovníků radnice, vybírala ze dvou návrhů na úpravu lokality na Jižních Svazích. Město v investorské soutěži před návrhem na úpravy stávající zástavby za 6,5 milionů korun upřednostnilo velkorysejší řešení za sto milionů korun.

Vítězná společnost Koma Modular získá plochu o velikosti skoro 5600 metrů do dvacetiletého pronájmu. Chce tu vybudovat projekt nazvaný Nový Cech. Jde o vzdušený velký červený čtverec složený z modulů, uvnitř kterého je nádvoří s další, o něco vyšší stavbou.

„Vítězná nabídka spočívá ve výstavbě zcela nového objektu a slibuje moderní náplň a přístup k poskytování služeb. Objekt bude postaven z modulárního systému, který umožňuje variabilitu,“ popsal primátor Zlína Jiří Korec. Návrh označil za ojedinělý, inovativní a moderní.

V budově by měly být různé služby a funkce, které se mezi sebou budou prolínat, tak aby byl objekt využitý po celý den.

Restaurace i prostor pro kulturní akce

Autory návrhu jsou architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří stojí například za podobou Manifesto Marketu Anděl v Praze a dalšími výraznými realizacemi. Mezi jinými i za oceňovaným českým pavilonem na světové výstavě Expo 2015 v Miláně, který také postavila Koma.

„Celou budovu jsme chtěli otevřít lidem, proto jsme zvolili koncept průchozího atria se srdcem – lampionem - uprostřed, který je dominantou celého objektu,“ přiblížil majitel Komy Stanislav Martinec.

„Jednotlivé části a moduly budou sloužit pro gastro provozy, tvořivou část jako jsou třeba dílny a výstavní část. Náměstí uprostřed s mobilními moduly bude uzpůsobováno pružně pro kulturní akce, jakými jsou kino, koncerty, divadlo,“ upřesnil.

Zlín propojí centrum města a Jižní Svahy novou cyklostezkou. Začne s ní v létě

Na objektu uprostřed nádvoří bude vyhlídková terasa, na nižších stavbách ochoz, po němž se bude dát chodit. Posezení bude uvnitř i venku.

Šmoulí město dnes tvoří především zastaralé jednopodlažní objekty. Podle primátora je současný stav lokality velmi neuspokojivý.

„Náš záměr je jasný. V rámci veřejné soutěže na dlouhodobý pronájem usilujeme o výrazné pozvednutí lokality a rozšíření služeb pro obyvatele Jižních Svahů. Vítězná nabídka společnosti Koma Modular tomu jde výrazně naproti,“ zdůraznil primátor Korec.

Vlastníci objektů dostanou výpovědi

V současné době však na pozemcích, které chce město vizovické firmě pronajmout, stojí stavby jiných majitelů. Ti vytvořili spolek Šmoulí město Zlín a soutěže se neúspěšně účastnili s vlastním návrhem na proměnu.

„Potvrdilo se, že to byla předem domluvená věc a jsme zklamaní z toho, jak se město postavilo ke Zlíňákům a upřednostnilo jednu velkou firmu oproti více menších podnikatelům,“ netajil rozhořčení předseda Spolku Tomáš Pantlík.

Zároveň naznačil, že někteří z vlastníků se mohou obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli možnému střetu zájmů. „Když se město s firmou potkávalo před soutěží a soutěž je pak vypsaná na míru, pak je střet zájmů jednoznačný,“ poukázal.

Zlín vypsal soutěž na proměnu Šmoulího města. Možné jsou opravy i nové stavby

Korec to však označil za nesmysl. „Z pozice města se rada a radní potkávají s vícero subjekty a podnikateli, nejen ze Zlína. Potkali jsme se také s panem Pantlíkem a se zástupci spolku. Postrádá to logiku,“ reagoval primátor.

Popřel, že by se radnice s někým domlouvala dopředu. Původně podle něj jednala s více potenciálními investory. „Do soutěže se mohl přihlásit kdokoliv další, překvapilo mě, že tam byly jen dva subjekty,“ řekl.

Rada města odsouhlasila, že stávající vlastníci dostanou výpovědi z nájemních smluv. „Konkrétně se jedná o 16 smluv na pozemky a jednu smlouvu na nebytový prostor. Nájemci pozemků, vlastníci staveb, budou mít do skončení tříměsíční výpovědní doby povinnost pozemky vyklidit nebo odstranit stavby na vlastní náklady,“ informoval mluvčí magistrátu Tomáš Melzer s tím, že nájemce nebytového prostoru má s městem sjednánu půlroční výpovědní dobu.

„Nájemcům budou neprodleně odeslány výpovědi, přičemž výpovědní doba začne běžet 1. července 2024,“ uvedl náměstek primátora pro oblast správy majetku a rozvojových ploch Pavel Brada.

Do proměny Šmoulího města mají promluvit i místní. Zlín zvažuje jak na to

Ten si od proměny Šmoulího města slibuje zlepšení nabídky služeb v rámci celého sídliště. „Představený koncept bude unikátní v celé ČR. Klíčovým aspektem pro plánování a povolení nové výstavby je příprava pozemku pro tuto výstavbu,“ zmínil.

Provozovatelé tamních podniků, většinou restaurací, v minulosti vyjádřili zájem v lokalitě dál působit. Poukazovali na to, že v minulosti investovali do Šmoulího města miliony korun. Rozhodli se přihlásit do soutěže, i když upozorňovali na omezené časové možnosti a šibeniční termín.

Termín je šibeniční, zlobí se spolek

Radnice loni nájemcům nabídla, že město převezme jejich objekty a na vlastní náklady je zlikviduje. „Na tuto možnost však byli ochotni přistoupit pouze tři vlastníci,“ poznamenal Melzer.

„Současně se zasláním výpovědí učiní město Zlín, stejně jako loni na podzim, obdobnou nabídku. Půjde opětovně o nabídku na bezúplatný převod objektů do vlastnictví města, což by znamenalo, že by město zajistilo i odstranění staveb a provozy by mohly fungovat až do poloviny října. Myslím, že je to pro nájemce objektu velmi výhodná nabídka,“ nastínil Brada.

Podle Pantlíka jde o šibeniční termín pro lidi, kteří tam podnikají. „Mají tam odpisy, technické zhodnocení na dvacet let, musejí to řešit s účetními. Není to tak jednoduché, jak si (město) myslí. Nelze to tak jednoduše darovat zadarmo,“ zlobil se.

Sám by uvítal, kdyby radnice nastavila jemnější podmínky a termín vystěhování prodloužila například do konce roku.

Korec namítá, že podmínky od města jsou pro současné provozovatele naopak extrémně výhodné. „Kdybychom měli dodržovat smlouvu, museli by nám to předat do tří měsíců s odstraněnými budovami, podnikání by museli zavřít hned,“ upozornil.

21. března 2023

Autor:
  • Nejčtenější

Školní sýrové kuličky z Kroměříže porazily v prestižní soutěži i české giganty

Jeho výroba trvá asi tři dny, původ má v Libanonu, ale díky kroměřížským studentům bude po letních prázdninách znovu k dostání i v Česku. Speciální jogurtový sýr labneh, který během školního roku...

12. července 2024  12:12

Aktivisté odmítají stavbu přístavu na řece Moravě. Starostové ji naopak vítají

Spolek Děti Země zpochybňuje veřejný zájem investice za téměř dvě stě milionů korun ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Přístav za železničním mostem na pravém břehu řeky Moravy, který má být...

12. července 2024  8:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tygřice Samba ze zlínské zoo má první mládě, sameček je ve skvělé kondici

Zlínská zoo oznámila další významný chovatelský úspěch. Pětiletá samice Samba, která přišla na svět právě v této zoologické zahradě, porodila na začátku května své první mládě. Otcem je třináctiletý...

11. července 2024  16:57

Náročná záchrana v lese. Dívenka dostala při noční bojovce astmatický záchvat

Krátce před třetí hodinou ranní vyjížděly dva týmy záchranářů ze Suché Loze a Uherského Brodu na česko-slovenskou hranici. Dívka tam na táboře dostala astmatický záchvat. Až k místu, kde se...

12. července 2024  16:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Není spravedlnost, řekli odsouzení. Soud zamítl obnovu případu vraždy ve Slopném

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. Maroš Straňák a David Šimon, kteří si kvůli činu odpykávají tresty ve výši 24,5 a...

15. července 2024  8:35,  aktualizováno  11:50

Právní bitva. Spolky vyhrály další soud o D49, otevření dálnice se komplikuje

Je to další zpráva, která silničářům ani řidičům neudělá radost. Sedmnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku původně chtěli silničáři do konce roku otevřít. Jenže záměr jim hatí...

18. července 2024  8:57

Fotbalisté na Juřince budou mít nové zázemí. Sportovní areál čeká velká oprava

Nové zázemí pro místní fotbalisty a místo pro setkávání obyvatel přinese rekonstrukce areálu TJ Juřinka, kterou chystá radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Opravy vyjdou na přibližně 51...

17. července 2024  16:12

Rybí zmrzlina pro tygry, ovocná pro slony. Zvířata v zoo ochladí i jezírka

Zvířata ve zlínské zoo se vyrovnávají se současnými tropickými teplotami bez problémů. Užívají si klimatizovaných pavilonů, jezírek i bazénů, odpočívají ve stínu. Osvěžující spršky čekají v zahradě i...

17. července 2024  12:23

Druhý bluesman ze Zlína. Jecho sní o St. Louis a glosuje propad v draftu

Chystá se na svou druhou sezonu v zámořské juniorce, chce si vybojovat nominaci na prosincové mistrovství světa dvacítek a zároveň má před sebou ještě důležitější hokejový cíl. Talentovaný útočník...

17. července 2024  10:30

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...