Zlínský kraj dusí smog z Ostravska, zlepšení má přinést změna směru větru

  10:30aktualizováno  10:30
Ve Zlínském kraji platí už od pondělí smogová situace. Špatný stav ovzduší, který se sem rozšířil z Moravskoslezského kraje, ve městech ještě zhoršuje topení nebo doprava.

Smog v Uherském Hradišti. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Ještě v neděli večer svítila na mapě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) červeně jen měřicí stanice ve Valašském Meziříčí. V pondělí ráno už se ovšem lidé na celém území Zlínského kraje probudili pod dusícím příkrovem smogu.

Rozšířil se sem ze severní Moravy, kde platí varování již od víkendu.

„I na časové ose je patrné, že jde o transfer ze Severomoravského kraje, potažmo z Polska. Situace je tam ještě daleko horší,“ uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchym Brzezina.

 Teprve ve středu se na většině stanic údaje mírně zlepšují. Lidem se o začíná zase o něco lépe dýchat díky měnícímu se směru větru.

Nejhorší situace je ve Valašském Meziříčí

Problémy dělá množství částic polétavého prachu v ovzduší. Smogová situace se nevyhlašuje hned v okamžiku, kdy překročí limit, ale teprve v případě, kdy je zvýšený dvanáctihodinový průměr alespoň na polovině stanic v kraji.

Fotogalerie

Vyhlášení znamená také to, že v nejbližších 24 hodinách nejsou vyhlídky na pokles hodnot.

Od pondělního rána hlásí překročení limitu, který tvoří 50 mikrogramů na metr krychlový, všech pět zdejších stanic.

Hodnoty čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu se ve Valašském Meziříčí pohybovaly v nejhorší době až kolem trojnásobku. Situace je tady vůbec nejhorší, protože region schytává největší díl znečištění ze severu.

Ještě ve středu v 8 hodin ráno ukazovaly měřicí přístroje ve Valašském Meziříčí hodnotu 120,4 mikrogramu na metr krychlový. V Uherském Hradišti činila ve stejný čas 116,7 mikrogramu, na Kvítkové ulici ve Zlíně 115,9 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 109,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 104,5 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 98,3 mikrogramu.

Ve čtyřech regionech Moravskoslezského kraje, tedy na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Třinecku, už o víkendu sáhli také k regulaci výrobních podniků (viz též Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí). Ve Zlínském kraji však takoví znečišťovatelé nejsou.

„U nás by regulace nepomohla. Máme jiné druhy znečištění, i zápach. Ale koncentraci prachových částic zdejší podniky nezvyšují,“ uvedla krajská radní odpovědná za přírodní prostředí Margita Balaštíková.

„Jediné, co by mělo smysl regulovat, aby se situace zlepšila, je doprava. To ale není reálné,“ dodala.

Jen minimum obyvatel zareaguje na vyhlášení smogové situace tím, že využije hromadnou dopravu namísto jízdy autem.

„Při smogových situacích je využívání městské hromadné dopravy velmi aktuální,“ konstatoval zlínský radní pro dopravu Michal Čížek.

Kotlíkové dotace nekončí

Ačkoliv největší díl viny padá na transfer znečištěného vzduchu ze severu, situaci nepomáhá ani mráz. Čím větší je zima, tím víc se bude topit. A stále platí, že lokální topeniště, spolu s dopravou, můžou až za polovinu celkového znečištění. V tomto směru se stav lepší, i když poznat je to hlavně lokálně.

Stát už do Zlínského kraje poslal víc než 300 milionů korun v takzvaných kotlíkových dotacích. Určené jsou pro domácnosti, které dosud topí v nejstarších, a tedy nejméně ekologických kotlech na uhlí. Pokryjí až 85 procent nákladů na pořízení nového kotle.

Po dvou vlnách, v nichž se dotace rozdávaly, jich v regionu ubylo zhruba 2500. Letos na podzim se nabídka vrátí potřetí. „Znovu mají peníze stačit pro víc než tisícovku domácností,“ uvedl krajský radní Jan Pijáček.

V roce 2017, kdy akce začala, bylo ještě možné koupit i kotel na uhlí s dokonalejším spalováním. Ve stejném roce však Zlínský kraj zažíval dlouhou sérii smogových dnů. Proto se podmínky změnily a uhlí jako zdroj tepla z podporovaných typů paliva vypadlo (viz též Smog mění pravidla dotací ve Zlínském kraji, kotel na uhlí už nepodpoří).

Smogová situace je pro většinu populace především nepříjemná a zvyšuje pocit únavy. U starších lidí, chronicky nemocných pacientů a malých dětí ovšem přímo ohrožuje zdravotní stav. Obecně pak platí, že je vhodné omezovat pobyt venku i větrání a zvýšit přísun vitaminů.

  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném...

Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Najdete na iDNES.cz