Slavičín pravděpodobně přijde o policejní oddělení, i přes odpor starostů

  12:35aktualizováno  12:35
Z obvodního oddělení ve Slavičíně na Zlínsku se s největší pravděpodobností stane policejní stanice, tedy služebně nižší pracoviště. Je to druhé ze tří míst, kde krajské ředitelství policie plánovalo takovou změnu. Pokračující přípravy nezvrátil ani odpor starostů z regionu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Záměr zrušit obvodní oddělení policie ve Slavičíně a převést je na policejní služebnu projednával ředitel krajského ředitelství policie Jaromír Tkadleček s vedením Slavičína a okolních obcí.

Služebna je v policejní hierarchii nejnižším možným pracovištěm, které může fungovat s menším počtem policistů a nezajišťuje nonstop službu. A právě proto se starostové obávají snížení bezpečnosti v regionu.

„Se změnou nemohu v žádném případě souhlasit,“ reagoval starosta Slavičína Tomáš Chmela. „Jsme tady v příhraničí a navíc v kopcích, kde v zimě bývají obtížně sjízdné silnice, a to může mít vliv na dobu dojezdu.“

Slavičínsko je v současné době jedním z nejbezpečnějších míst v kraji. „Jsem ale přesvědčený, že když o služebnu přijdeme, už nikdy ji nedostaneme zpět, kdyby se bezpečnostní situace změnila,“ obává se Chmela.

Policie zatím přípravy příliš komentovat nechce. Definitivní rozhodnutí padne do dvou týdnů.

„Nyní krajské vedení vyhodnotí návrhy a podněty vzešlé z diskuse a rozhodne, zda je pro předmětnou lokalitu účelnější a efektivnější obvodní oddělení, nebo policejní stanice,“ uvedla na dotaz MF DNES mluvčí krajského ředitelství policie Lenka Javorková. „Podrobněji se vyjádříme až po rozhodnutí,“ dodala.

Problém spočívá v personální nouzi, do které se policie dostala. Ve Zlínském kraji loni chybělo 45 policistů, problém ale zasáhl celou zemi.

„Proto je potřeba to vyřešit na celostátní úrovni, nastavit personální politiku policie tak, aby byla atraktivní a lidé měli zájem u policie sloužit,“ reagoval starosta Šanova Milan Humpola.¨

Starostové žádají o odklad

Policejní šéf už dříve argumentoval tím, že v kraji kriminalita úspěšně klesá. Ze statistik vyplývá, že je zde dlouhodobě nejmenší počet policistů v přepočtu na počet obyvatel. Přesto – také dlouhodobě – dokážou udržet přední příčky v objasněnosti závažných trestných činů i ve snižování nápadu trestné činnosti.

Změna se na první pohled jeví jako nepodstatná. Obvodní oddělení, kterých se týká, stejně neměla obsazená všechna místa, jež podle tabulek měla mít. Proto se převedou na služebně nižší pracoviště. Tím se sníží počet tabulkových míst. Policistů tedy bude stejný počet jako dnes, papírově už ale nebudou chybět.

Ti, kteří ve Slavičíně slouží, tam mají zůstat. Všichni. Alespoň tak to pochopili starostové z regionu z debaty s policejním šéfem a vzali to jako slib. Přesto žádají alespoň o roční odklad rozhodnutí.

„Teď se stále ještě řeší situace kolem vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích a policisté se v regionu pohybují. Počkal bych, jaká bude bezpečnostní situace, až zásah ukončí a odejdou,“ uvedl senátor Patrik Kunčar.

V Ostrohu je stanice místo obvodu už půl roku

Kromě něj byl na schůzce také hejtman kraje Jiří Čunek. Ten rozumí personálním problémům policie a soudí, že se bezpečnostní situace, v případě zachování stejného počtu policistů, nemusí radikálně zhoršit. Přesto navržené řešení nevítá. Už proto, že budova obvodního oddělení ve Slavičíně je nedávno zrekonstruovaná nákladem několika milionů korun.

„Byl bych velmi rád, kdyby tam mohlo obvodní oddělení zůstat,“ řekl po jednání Čunek.

O převodu obvodních oddělení na služebny se začalo mluvit před rokem, v ohrožení byla pracoviště ve Slavičíně, Napajedlích a Uherském Ostrohu. V Napajedlích zatím obvod zůstává, Ostroh už o něj přišel. Za půl roku, kdy tady funguje služebna, ale nedošlo k situaci, která by její fungování prověřila.

„V této situaci je pro nás důležité, aby zůstali ti policisté, kteří tady jsou, mají místní znalost. Aby je nepřeveleli jinam,“ míní starosta Ostrohu Vlastimil Petřík. „Mám ale příslib od policejního šéfa, že situace u nás je ustálená.“

V současnosti je ve Zlínském kraji 24 obvodů a 4 stanice, kromě Ostrohu také v Kelči, Strání a Horní Bečvě. Tam řešili stejnou situaci před čtyřmi lety a tak jako ve Slavičíně bojovali o udržení obvodu. Marně.

„Nakonec jsme rádi alespoň za tu stanici,“ konstatoval starosta Horní Bečvy Rudolf Bernát.

Nejčtenější

Odháčkování je dobrovolné, jinak by nefungovalo, říká obhájce guru Járy

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení.

Znásilnění vydávané za léčebnou metodu zvanou odháčkování, která ženám pomůže nastartovat další život, se znovu vrátilo...

Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

Hráči Sparty se radují ze vstřelené branky v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První...

Pronájmy ve Zlíně jsou třetí nejdražší v zemi, chtějí je i studenti

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Weby s poptávkou bydlení či skupiny na Facebooku na stejné téma jsou v posledních týdnech zahlceny inzeráty, které mají...

Bohemians - Zlín 2:2, domácí dvakrát prohrávali, bod zajistil Havel

Milan Havel z Bohemians hlavičkuje na bránu Zlína. Zleva brankář Stanislav...

Fotbalisté Bohemians 1905 podruhé v letošním ročníku ztratili body doma. V předehrávce 10. kola Fortuna ligy se Zlínem...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Policie obvinila starostu Kroměříže kvůli právním službám kolem vodáren

Kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Obvinění z několika trestných činů čelí starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Hrozí mu až desetiletý trest. Případ podle...

Cyklosíť zhoustne, nové trasy se chystají kolem Zlína i u Kroměříže

Baťův kanál.

Zlínský kraj má výborné pokrytí cyklistickými stezkami a trasami. Chybějící důležité úseky však brzdí finance či...

Podvodnice oslovila muže přes internet a vylákala z něj 150 tisíc

Ilustrační snímek

Kroměřížští policisté vyšetřují případ podvodu, kdy se osmačtyřicetiletý muž seznámil na sociálních sítí s ženou, která...

V kurovickém lomu se těžil vápenec, dnes je místem s unikátní přírodou

Lom v Kurovicích má vápencové podloží.

Před lety se odtud ozývaly mohutné detonace a pískot lokomotivy odvážející vytěžený materiál. Dnes bzučení vážek,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz