Škole pro sluchově postižené dá stát méně peněz, musí propouštět

  7:49aktualizováno  7:49
Ministerstvo školství zasadilo Zlínskému kraji další ránu. Škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí, která je jedním z největších zařízení tohoto typu v zemi, dostane méně peněz a bude propouštět. Na konci ledna musí odejít sedm zaměstnanců. A totéž čeká i další speciální organizace v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Pokud se bude takto pokračovat dál, tak to povede ke zrušení speciálního školství. Za chvíli nebude mít kdo dělat vychovatelskou práci a učit děti," kritizuje Marcela Volková, která pracuje ve škole pro sluchově postižené v Meziříčí dvacet let.

Udržet provoz a zajistit kvalitní vyučování bude totiž příští rok o dost složitější. Jednomu z největších zařízení tohoto typu v republice zadalo ministerstvo nepříjemný úkol - dostane o 15 % méně peněz a je na něm, jak si s tím poradí.

"Opatření se budou týkat celého provozu. Samozřejmě musí být zajištěn chod organizace a odpovídající výchovná a vzdělávací péče," nastínila Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva školství.

Tyto děti nejde poslat do běžných škol, varuje vychovatelka

Ředitel Antonín Liebel se k záležitosti nejdřív vyjadřovat nechtěl, rozhodnutí pak komentoval velmi opatrně. "Týká se to všech, které řídí ministerstvo, bez výjimky. Šetříme na energiích, máme i vlastní vrt na vodu. Propouštíme zatím sedm zaměstnanců. Ti u nás skončí k 31. lednu," uvedl Liebel.

Zaměstnanci mají strach, že tohle je jen začátek a propouštění hned tak neskončí. "Jak to bude pokračovat dál, nikdo neví. Pokud dojde k dalšímu snížení pracovníků, porušíme normy. Máme přesně daný počet, kolik lidí se o děti musí starat," upozornila Volková.

"Opravdu si nedokážu představit, co s těmi dětmi bude. Copak je chtějí integrovat do běžných základních škol? To není možné," míní vychovatelka.

Kolik peněz skutečně škola v Meziříčí dostane, přitom bude jasné až začátkem příštího roku. "Nevíme, s jakým rozpočtem budeme hospodařit, rozhodovat se bude v únoru, možná později," podotkl Liebel, jehož škola letos oslavila 100 let od svého založení. Vzdělání a často i ubytování poskytuje více než dvěma stovkám žáků.

V Bystřici propouští pět lidí, ve Chvalčově končí všichni

Vyjednávání o tom, kdo a kolik peněz bude muset ušetřit, tak budou dál pokračovat. Podobně jsou na tom přitom i další organizace v kraji, některé diagnostické ústavy nebo dětské domovy.

"U nás snížíme počet pracovníků o devět procent. Místo plánovaných patnácti to považuji za úspěch," uvedl ředitel Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem Jiří Vodák.

I přesto, že z domova musí odejít pět pracovníků, předpokládají, že péče o děti se změny nedotknou. Jde ale o nouzový stav, další zásahy by už mohly mít nepříjemné následky.

Úspory už naopak příliš netrápí pracovníky výchovného ústavu ve Chvalčově, odcházejí totiž sami. Třetina dětí toto zařízení opustila, zbylo jich tu už jen 20.

"Žádal jsem o peníze na opravu internátu, ty jsem nedostal. Takže naše zařízení nemá budoucnost. Ministerstvo školství rozhodlo o jeho uzavření v roce 2014," uvedl ředitel výchovného ústavu ve Chvalčově Pavel Schönwälder.

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Brankářská rošáda v extralize: Sedláček do Sparty, Kašík opouští Kometu

Brankář Brna Libor Kašík v utkání proti Zlínu.

V hokejové extralize proběhla velká brankářská rošáda. Spartu posílí Jakub Sedláček ze Zlína, kterého v týmu nahrazuje...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Nemáš předpoklady, slyšel Holík. Z nevýhody ale udělal přednost

Český hokejista Petr Holík (vlevo) v souboji s  Benediktem Kohlem z Německa.

Loni, když hokejová Kometa mašírovala za obhajobou extraligového titulu, si vytyčil prostý úkol: Hlavně ostatním moc...

Další z rubriky

Proměna Ploštiny začíná, příběh vypálené osady přiblíží i virtuální realita

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Památník připomínající pasekářskou osadu Ploština na Zlínsku, kterou v dubnu 1945 vypálili nacisté, se dočká proměny za...

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Najdete na iDNES.cz