Jak zabránit násilí? Zlín příště nemá vpustit ostravské chuligány

  12:20aktualizováno  12:20
Zlínský klub sčítá škody po sobotním řádění fotbalových chuligánů z Ostravy. Podobnému běsnění lze přitom podle Ligové fotbalové asociace stoprocentně zabránit jen zákazem jejich vstupu na stadion.

Každý soudný člověk, který viděl řádění ostravských vandalů na fotbalovém stadionu ve Zlíně, jen kroutil hlavou a přemýšlel, zda se tomu dalo zabránit. Majitel klubu FC Fastav Zlín Zdeněk Červenka přiznal, že na to neměl nervy a z tribuny odešel.

„Co s tím můžeme dělat? Možná se o tom budu bavit na fotbalovém svazu, že by se takové věci měly nějak řešit,“ reagoval s odstupem dvou dní Červenka.

Klub vyhodnocuje, co všechno by mohl pro větší bezpečnost udělat. Když v sobotu zhruba stovka agresivních a opilých chuligánů z Ostravy začala během zápasu vytrhávat sedačky a ničit oplocení (více zde), ochranka a pak policisté pouze hasili problém.

Fotogalerie

„Pokud se vzbouří sto lidí, kteří se chovají jako zvěř, tak s tím nic neuděláte,“ myslí si technický ředitel klubu Jakub Holcman.

Jediným stoprocentním řešením je, aby se problémoví fandové nedostali na stadion. Pokud by je však pořadatelé nepustili dovnitř, mohli by podle Holcmana nadělat více škody venku než uvnitř.

„Třeba by vyvrátili oplocení stadionu a zápas by ani nezačal. Mohli taky dělat problémy ve městě,“ nastínil Holcman.

Klub zvažuje, že by po vinících vymáhal škodu, která dosáhla asi 100 tisíc korun. Nahradí také zničený plot, který odděluje tribuny pro hostující fanoušky a hrací plochu, novým, pevnějším a možná i vyšším. Doplní také chybějící sedačky.

Dělit sektor hostů dalšími oploceními, aby se síla agresorů naředila, ale nebude.

„Nehodláme dělat klece kvůli jednomu zápasu. Když by se na ně vrhlo sto rozzuřených fanoušků, stejně by nevydržely,“ tuší Holcman.

Asociace: Ať klub příště nepouští viníky do hlediště

Zlínská radnice přispívá fotbalovému klubu pěti miliony korun ročně, přičemž letos by to mělo být více na kamerový systém a turnikety.

Peníze jdou i na provoz stadionu a náměstek primátora Ondřej Běták si dovede představit také další investici do posílení bezpečnosti.

„Účinně zapůsobit může ale jen zákaz vstupu problémových fanoušků na stadion, jak to udělali v Anglii. Měl by to řešit fotbalový svaz,“ nepochybuje Běták.

Fotbalový svaz se však touto problematikou nezabývá. Převzala si ji Ligová fotbalová asociace, která sdružuje profesionální kluby. Ty se dohodly na tom, že nebude plošný registr fanoušků, o němž se uvažovalo, ale že si každý klub bude situace řešit sám.

„Ve Zlíně by se měli pokusit identifikovat viníky a příště je nevpustit na stadion. Klub je ‚pán domu‘, který si může určit, koho pustí dál,“ přiblížil ředitel komunikace Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný.

„Totéž by měl ale udělat i Baník Ostrava,“ zdůraznil.

Sousednímu Slovácku, které hraje ligu už řadu roků, se podobné incidenty zatím vyhýbají (jedinou výjimkou bylo loňské zdemolování toalet v podání chuligánů z Brna). Proč?

„Souborem technických a organizačních opatření snižujete pravděpodobnost výtržností,“ naznačil ředitel klubu Vladimír Krejčí. Vypíchl spolupráci s policií a mezi technickými opatřeními jmenoval kamerový systém či bezpečnostní sektory.

Pravdou také je, že kotel slováckých fanoušků není tolik spjatý s chuligánstvím jako kotel zlínský, který tak může na tvrdé jádro příznivců soupeře fungovat jako spouštěč násilí. Určité škody na stadionu způsobili vlastnímu klubu zlínští fanoušci i v sobotu, odpalovali také zakázanou pyrotechniku.

Klub by byl rád, kdyby stadion převzalo město

I kvůli investicím do bezpečnostních opatření by byl zlínský klub rád, kdyby si město stadion převzalo. Přesněji řečeno koupilo.

„Nebudeme investovat do majetku, který nám nepatří,“ odmítá Červenka.

Stadion vlastní SK Zlín, jde o sdružení 35 sportovních klubů. Podle jejích šéfa Pavla Chwaszcze má stadion hodnotu přesahující 120 milionů korun.

„Budeme vstřícní, ale zadarmo stadion darovat nemůžeme. Městu jsme předali veškeré podklady, majetkové poměry pozemků,“ nastínil Chwaszcz.

Doplnil, že v úvahu přichází směna za pozemky nebo jiná kompenzace. Na městu je, aby řeklo ano.

„Stadion potřebuje opravy, které jsou mimo naše finanční možnosti,“ zdůraznil Chwaszcz.

Město odkoupení nebo směnu zvažuje. Běták potvrdil záměr, že by město výhledově vlastnilo klíčová sportoviště ve Zlíně, tedy třeba i zimní stadion. Otázka je, kdy by se to mohlo stát.

„Investovat do vlastního je lepší. Ale není to žhavé téma, které by bylo nutné řešit ze dne na den,“ nastínil Běták.

Stadion potřebuje rozsáhlé investice

Vyloučil však, že by město najednou vyplatilo sto milionů korun. Podle něho musí odkupu předcházet rozvaha, která přesně ukáže, kolik bude provoz stadionu stát, kolik bude potřeba dát do údržby a do oprav, jež zlínský fotbalový stánek potřebuje.

Poslední větší investicí, kterou prošel, bylo vyhřívání hřiště a výměna trávníku na podzim roku 2009. Před letošní prvoligovou sezonou klub nově vybavil skyboxy na hlavní tribuně. V nadcházející ligové přestávce nainstaluje na vstupech turnikety a doplní zničené sedačky. Některé chyběly už před zápasem s Baníkem, klub ale odložil jejich instalaci až po utkání.

Seznam potřebných investic je však mnohem delší. Například je třeba rozšířit parkoviště. Zaizolovat horní ochoz na hlavní tribuně, kam zatéká. Vyměnit ploty i okna, jež jsou původní.

Na to by byla potřeba spousta peněz, které aktuálně nemá ani město.

Další rizikové utkání se ve Zlíně hraje už 12. září, kdy přijede Zbrojovka Brno, jejíž fandové svého času na Letné také natropili škodu. Pokud navíc půjde o souboj, který určí „fotbalového krále Moravy“ (Zlín je v ligové tabulce se sedmi body druhý za Spartou, čtvrté Brno má stejně jako třetí Slovácko sedm bodů), můžou být rozvášnění dvojnásob.

„Jde o rizikový zápas. Neočekáváme ale, že by se stalo něco podobného jako při utkání s Baníkem,“ doufá Holcman.

Chuligáni Baníku loni v březnu poničili vlastní stadion na ostravských Bazalech při velkém konfliktu s táborem pražské Sparty (o dřívějším řádění baníkovců čtěte zde):

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Za stejný zákrok různé peníze. Zlínský kraj chce férovou úhradovou vyhlášku

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj dostává v systému úhrad nemocniční péče v přepočtu na jednoho obyvatele necelých devět tisíc korun,...

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz