Lidé koupili domy v obytné čtvrti, teď by tam mohli mít sklad pneumatik

  18:37aktualizováno  18:37
Před lety si obyvatelé Otrokovic na Zlínsku koupili od radnice parcely s tím, že v jejich okolí bude jen bytová výstavba. Teď se našel investor, který pod jejich okny hodlá postavit sklad pro 1,3 milionu pneumatik. A možná mu bude stačit jen souhlas sousedních Napajedel.
Sklad za domy lidí v otrokovické části Kvítkovice chce vybudovat firma Sygnum Immo, sloužit bude Continental Barumu. (Ilustrační snímek)

Sklad za domy lidí v otrokovické části Kvítkovice chce vybudovat firma Sygnum Immo, sloužit bude Continental Barumu. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Když si před lety kupovali pozemky v otrokovické místní části Kvítkovice, neponechali zájemci nic náhodě. Šli nahlédnout do územního plánu a zakreslená zelená plocha za jejich plánovanými domy je uklidnila. Počítalo se pouze s další bytovou výstavbou. Nic nebránilo tomu, aby parcely od města koupili.

Jenže místní firma Sygnum Immo nyní hodlá postavit za jejich domy sklad, do nějž se vejde 1,3 milionu pneumatik.

"Považujeme to za podraz od města. Při koupi jsme vycházeli z aktuálního územního plánu, v němž žádná průmyslová výstavba nebyla. Ohrozí to kvalitu bydlení. Bude zvýšená prašnost, hluk a bojíme se i zápachu z pneumatik," vypočítal Filip Šimek, jeden z organizátorů petice proti výstavbě skladu, která čítá zhruba 300 podpisů.

Město se ale brání. "Rozhodně nejsme laxní. Uspořádali jsme setkání občanů se zástupci firmy, aby si obě strany řekly své argumenty," řekl starosta Jaroslav Budek (ČSSD).

Získat vyjádření Sygnum Immo se MF DNES nepodařilo. Minulé pondělí sice firma slíbila, že dodá své vyjádření, ale během uplynulého týdne tak neučinila.

Sklad by využíval Barum

Obří sklad má vyrůst napříč polem od křižovatky na Pohořelice směrem ke Kvítkovicím. Z větší části by tak stál na katastru Napajedel, které s případnou výstavbou nemají problém.

Důvod je jednoduchý: první napajedelské domy od plánované haly stojí přes dva kilometry, zatímco ty otrokovické zhruba sto metrů.

"Petici občanů Otrokovic máme k dispozici a bereme ji jako připomínku k celému řízení. Se záměrem firmy Sygnum Immo jsme seznámeni, ale nic není rozhodnuto," konstatovala napajedelská starostka Irena Brabcová.

V plánované hale by měl být sklad pneumatik, které odcházejí z otrokovického Barumu.

"Vypsali jsme výběrové řízení na firmu, které nám zajistí skladování. Upřednostňujeme, aby sklad byl co nejblíže výrobě," uvedl ředitel Continental Barum Libor Láznička.

Barum nyní pneumatiky skladuje na několika různých místech v Otrokovicích a okolí.

Kamiony by musely přes přetíženou kvítkovickou křižovatku

Odpůrci stavby se bojí, že výstavbou haly by se zhoršila doprava v Otrokovicích.

"Byl by tam možný příjezd jen přes kvítkovickou křižovatku. Už teď tudy projede podle statistik 11 tisíc aut denně. Je spočítáno, že k hale by každý den přijelo a zase odjelo čtyřicet kamionů," zlobil se Šimek.

Plánovaný sklad má ovšem i své příznivce. "Jejich petici mám také na stole," poznamenal Budek. "Podle nich by centrální sklad naopak dopravě ulevil, protože už nyní město křižují kamiony, když přejíždějí z jednoho skladu do druhého. Navíc by vzniklo asi 40 nových pracovních míst," shrnul starosta.

Aby firma Sygnum Immo mohla halu postavit, musí se změnit otrokovický územní plán. V něm je toto místo stále vedeno jako zelená plocha.

"O územním plánu teď jednáme a co nejdříve ho chceme pustit pro diskusi veřejnosti. V něm se rozhodne, jestli za těmito domy bude plocha zelená, nebo šedá. Lidé se o to musí zajímat," naznačil otrokovický místostarosta Milan Plesar z Nového impulsu.

Územní plán by zastupitelstvo mělo schvalovat v srpnu či září. "Za sebe i celou sociální demokracii mohu říci, že sklad nepodpoříme. Celé toto území by to dopravně zatížilo," vysvětlil starosta Budek.

Za jedno s ním je i Plesar. "Aktuálně pro tento plán nejsme. Nelíbí se mi, že město prodalo parcely a neřeklo lidem, že s pozemkem za nimi má záměry pro podnikání," objasnil místostarosta.

Proč nemůže být sklad v Tomě?

Firma Sygnum Immo se ale svého záměru vzdát nechce. "Argumentují tím, že když pozemky kupovali, město jim slíbilo, že přehodnotí územní plán. Tak to ale nebylo. Město jen řeklo, že se tím bude zabývat," uvedl Plesar.

Obyvatelé Kvítkovic podepsaní pod peticí posílají firmu do průmyslových areálů.

"Chápeme, že podnikání patří do města. Ale sklad pneumatik by přece klidně mohl být v Tomě," je přesvědčen Šimek.

Průmyslový areál firmy Toma vidí jako jednu z možností i radnice. "Právě teď budujeme nový vjezd do Tomy za sto milionů právě proto, aby lidem nejezdily kamiony pod okny," podotkl místostarosta Plesar.

Firma Sygnum Immo ale na veřejné debatě s obyvateli Otrokovic naznačila, že se jen tak vzdát svého záměru nechce. Ve hře je proto varianta, že hala by byla menší a stála by jen na napajedelském katastru.

Tamní radnice chce totiž sousedící průmyslovou zónu rozšířit až k otrokovickému katastru. "Pokud by to Napajedla schválila, nic bychom s tím nenadělali," připustil Plesar.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém...

Zlínský kraj rozdá poslední kotlíkové dotace, na roboty se připravil

Závěrečná fáze rozdělování dotací na výměnu kotlů v domácnostech vypukne ve Zlínském kraji v úterý v osm hodin ráno....

Při srážce dvou vozů na Zlínsku zemřela řidička

V pátek odpoledne zahynula u obce Brumov-Bylnice na Zlínsku pětasedmdesátiletá řidička. Její auto se srazilo s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz